şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • anayasayı ihlal etmek istemiyorum, ama olağanüstü dönemlerdeyiz...

  +demokrasi pis bir iş... ama dünya'nın kaç ülkesinde böyle bir rapor hazırlanabilir, bir düşünün.

  -rapor hazırlayan ülkelerden biri olmamızı istemiyorum, raporu yayınlayan ülkelerden olmamızı istiyorum.

  steven soderbergh'ün filmin yapımcıları arasında olduğunu bilmeseydim, yönetmeninden de bihaber olsaydım aynı soderbergh tarzı bir anlatı,tipik bir soderbergh filmi gibi derdim.

  4 soderbergh filminin de senaristi (the informant, contagion, side effects, the laundromat) scott z. burns'ün yazıp yönettiği bu ikinci uzun metrajı.

  amazon orjinal içeriği, gerçeklere dayanan the report biyografik politik-drama türünde gerçekten önemli bir film.

  bittiğinde steven spielberg'ün 2017 yapımı ciddi işlerinden, oscar adayı the post'u ve son yılların en iyi biyografik politik hicvi 2018 yapımı, oscar adayı vice filmini yeniden izleme hissi uyandırdı bende.hatta ne alaka diyebilirsiniz ama spielberg'ün philip k. dick uyarlaması bilimkurgu başyapıtı minority report'u da daha önce sayısız defa izlememe rağmen yine görmek istedim. ki tim blake nelson her iki filminde -ufak rollerde de olsa- ortak oyuncusu.

  meraklılara 2015 yapımı truth, 2017 yapımı mark felt the man who brought down the white house,oliver stone imzalı 2016 yapımı snowden filmlerini de öneririm.

  yakın dönemin yüz karası bush ve dick cheney yönetiminin 11 eylül sonrası uygulamaya koyduğu şaibeli önleyici güç politikası, cia'nin alıkoyma ve sorgulama kapsamındaki geliştirilmiş sorgulama tekniği yönteminin işkenceyi nasıl olağan-normal hale getirdiği ve senato, komite adına tüm bu gerçeklerin ortaya çıkması için yıllara yayılan araştırmasıyla çırpınan genç bir adam.

  "hayat kurtaran bir istihbarat ise bir adamın hayalarının ezilmesini kimse önemsemez"

  119 şüphelinin en az dörtte birinin gerçekten suçlu olup olmadığı büyük bir muamma. üstelik işkence sonucu ölenler olduğu gibi, cia 78'de de bu ve benzeri yöntemlerle elde edilen bilgilerin doğruluğunun şüpheli ve sonuç alınmadığını raporlarında kendileri de kabul etmelerine rağmen işkenceyi sürdürme kararı alıyor. işin daha da ilginci demokrat obama yönetiminin de bu konunun üzerini kapamaya çalışması.

  daniel jones'a hayat veren adam driver başarılı. zaman zaman dar mekan-dar açılarla izleyiciye de o karakterin sıkışmışlığını yaşatıyor. senatör dianne feinstein'ı canlandıran annette bening abartıdan uzak.

  bin ladin operasyonunu konu alan, işkenceyi aklayan kathryn bigelow'un zero dark thirty filmine ince bir dokundurma da var.

  the report cia'yi topa tutmaktan çekinmiyor, obama yönetiminin ikiyüzlülüğünü de öyle.

  işin acı tarafı rapor uzun uğraşlar sonucu yayınlanıyor, büyük de ses getiriyor ama işkencede parmağı olanlar cezalandırılmadığı gibi çoğunun da terfi aldığı, hatta birinin cia direktörü olduğunun bilgisi not düşülüyor.

  bu konulara meraklıları kaçırmamalı.

  filmimiz george washington'ın şu muhteşem sözleriyle noktalanıyor;

  "bir amerikan askeri bir tutukluya işkence edecek kadar adi ve aşağılık olursa ona suçunun korkunçluğunun gerektirdiği kadar sert ve örnek teşkil edici cezalar vermenizi içtenlikle diliyorum."

  3.5/5 (iyi)
18 entry daha