şükela:  tümü | bugün
  • açık konuşmak gerekirse bana biraz saçma ve şüpheli gelen bir durum. yani arkadaş günümüz şartlarında bile teknoloji bu kadar ilerlemişken insanların çocuk yapabilmek için götünü yırtıp başaramadığı olurken bir hanedan 600 yıl boyunca nasıl böyle bir tehlike içine girmeden sürekli veliaht verebilmiş ben anlamıyorum. misal bakın büyük britanya'ya 50 tane hanedan gelmiş gitmiş yok tudor'du yok stuart'tı yok hanover'dı yok kıldı yok yündü derken adamların kendi ülkesinde krallık-kraliçelik yapacak insan kalmayınca gitmiş almanya'dan kral getirmişler başlarına, iskoçya'dan gelenleri falan hiç saymıyorum bile, ki o dönemde bugünkü gibi birleşik bir ülke de değildi hepsinin kendi ayrı krallığı vardı, hatta bugün tahtta bulunan 2. elizabeth'in tabi olduğu windsor hanedanının orijinal isminin saxe-coburg ve gotha hanedanı olduğunu ve esasında bir alman hanedanlığı olduğunu, sonrdan elizabeth'in dedesinin savaş dönemi bu ismin çok alman durduğunu düşünüp değiştirmesiyle bugünkü halini aldığını söylememe bile gerek yok, düşünün böyle bir ortamda bakıyorsun osmanlı sultanları beşer onar erkek çocuk yapıp imparator yapıyor, yaptığı yetmiyor eldeki fazla veliaht adaylarını boğdurup boğdurup öldürüyor, bu ne bolluk amk, çocuğu yoksa mesela 4. murat zamanında olduğu gibi kardeşi imparator olup oradan devam ediyor, çok enteresan. avrupa'da olduğu gibi kadınlar imparatorluk yapamazken bu halde bile hanedanın soyu hiç bitmiyor hepsi makine gibi maşallah, bu bir tek bana mı ilginç geliyor anlamıyorum ben. 4. murat bütün kardeşlerini öldürürken ibrahim'i de öldürseydi mesela ne olacaktı, ya da ölüm döşeğinde öldürülmesini emrettiğinde veziri sadrazamı söz dinleyip öldürseydi ne yapacaklardı mesela çocuk yok kardeş yok, bir b planları var mıydı acaba, yani bala göte 600 yıl boyunca tek bir hanedanlıkla imparatorluk yönetmek gerçekten büyük başarı ve hiç inandırıcı değil, arada kesin erkek çocuksuz erkek kardeşsiz imparatorlar olmuştur, ha ispat edemem ama yüzde yüz eminim buna, o problemi nasıl çözdüler çok merak ediyorum. evet.

    edit: açtığım bir başlığa ikinci bir entry girmem ya da entry'yi editlemem genelde, zira insanlar ilk seferde ne demek istediğimi anlar diye düşünürüm ama bu sefer olmadı sanırım, o nedenle daha net bir şekilde sorayım.

    600 yıl boyunca hiç mi erkek kardeşsiz kısır ya da iktidarsız padişah gelmedi arkadaş bu imparatorluğun başına, hala bana yok hareme 100 tane cariye alınırdı birinden olmazsa diğerinden olurdu diyorsunuz, ben cariyeden mi bahsediyorum be amk ben padişahın kendisinden bahsediyorum, bu padişahın kısır ve iktidarsız çıkma ihtimalinden bahsediyorum, erkek kardeşinin olmadığını da düşünürsek 600 yıl boyunca illa ki böyle bir kombo yaşanmış olabileceğini ve açıkçası arada hanedan soyundan olmayan birilerinin padişah olarak itelendiğini söylüyorum, hala bana cariyeden mariyeden bahsediyorsunuz amk ya.

    bakın daha net soruyorum: x kişi padişah oluyor ve kısır, ayrıca erkek kardeşi yok, yani konumuz padişahın 500 tane cariyesi olması ya da 120 tane çocuk yapması değil, tam tersi; padişahımız kısır ve erkek kardeşi yok, çok basit gördüğünüz gibi mala anlatır gibi anlattım konuyu, 600 yıl boyunca böyle bir açmazın yaşanmaması size de ilginç gelmiyor mu? bana çok ilginç geliyor çünkü. evet.
83 entry daha
hesabın var mı? giriş yap