şükela:  tümü | bugün
3102 entry daha
 • açılın, 5 yıldır bu ülkede yaşamını sürdüren yazar geldi. doğrular, yanlışlar, yanlış bilinen doğrular ve doğru bilinen yanlışları anlatasım var ey cemaat:

  - ufacık bir ülke. eeen kuzeydeki, lübnan sınırındaki yerleşim birimi metula'dan en güneydeki turistik şehir eilat'a arabayla 5 saatte varmak mümkün.
  - nüfus 9 milyon. nüfusun yüzde yetmiş kadarı yahudi, yüzde yirmisi arap (müslüman ve hıristiyan arapların toplamı), yüzde beş kadar dürzi var, geri kalanı da diğer azınlıklar işte.
  - üstteki entry'lerden birinde ülkede domuz yok denmiş. var arkadaşım. her yerde domuz eti bulabilmek mümkün. domuz çiftliği ve şarküteri ürünleri üretimiyle ünlü bir kibutz bile var ülkede.
  - yahudi nüfus arasında çok keskin bir ayrım var. aşırı laikler ve hepimizin malumu dinciler birbirlerinden hiiiç hazzetmiyorlar. laikler "lan bu montofonlar yüzünden cumartesi günü otobüse bile binemiyoruz, adam gibi alışveriş yapamıyoruz, çalışmıyorlar, askere gitmiyorlar, vergi vermiyorlar kodumun parazitleri" kafasında iken, dinciler "lan burası yahudilerin tek devleti, dinimizi yaşıyamıyoruz bu sokuklar yüzünden, alayımız cehennemlik olucaz" kafasındalar.
  - ırkçılık var, doğru. etiyopyalılar pek adamdan sayılmıyorlar, yahudilikleri şaibeli görülüyor. pek sesleri solukları çıkmayan bir güruhlar aslında, ama geçtiğimiz yıl bir polisin etiyopyalı bir vatandaşı vurup öldürmesinin ardından sokaklara döküldüler, şiddetin dozu ve ipin ucu kaçınca topladıkları azıcık sempati de çöpe gitti.
  - ülkenin gelir düzeyi yüksek, aylık ortalama maaş brüt 11 bin şekel (17 bin tl) seviyesinde. ama şunu belirtmekte fayda var, hi-tech sektörü sağladığı ebesinin nikahı gibi maaşlarla bu ortalamayı tek başına sırtlıyor.
  - genç nüfusun bu sektöre hurra hücum etmesinin en önemli sebebi de bu. abi yazılım işinde para bok diyip eğitimdi kurstu seminerdi ne varsa atlıyolar üstüne. yani elini sallasan yazılımcıya çarpıyosun, ama diğer mesleklere ne rağbet, ne de fazla bir talep var. ülkede işsizlik oranının %3.5 olduğunu belirtmek isterim.
  - çok pahalı bir ülke. iş imkanlarının en fazla olduğu, tel aviv'in de içinde bulunduğu merkez bölgesinde doğru düzgün bir yerde oturmak için ayda en az 6-7 bin şekeli (10-11 bin lira) gözden çıkarmak gerekiyor. evlerde ısıtma sistemi falan yok, kışları genellikle evin içi dışardan daha soğuk oluyor. kazak üstüne battaniye üstüne palto falan gül böreği gibi sarınarak korunuyorsunuz, yerler çoğunlukla taş çünkü.
  - aynı türkiye gibi, neredeyse bütün yatırımlar tel aviv bölgesinde odaklanmış durumda. ülkenin kuzeyiyle güneyini pek sallayan yok.
  - erkekler 3 yıl, kadınlar 20 ay askerlik yapıyor, doğru. ama herkesin silahlı eğitim aldığını düşünmemek gerek, işe gider gibi sabah 8-akşam 5 çalışan ve evine dönen asker sayısı epey fazla.
  - araplara karşı, türklerin kürtlere duyduğuna epey benzer bir önyargı var, birine "arap" dendi mi aklına gelen ilk kelime "terörist" oluyor genelde.
  - ülkenin meclisi knesset'te 120 milletvekili var. ve meclis tam komedi, yaklaşık 15 sandalye ultra dinciler, 10 sandalye araplar (kafa yapıları bizim hdp'nin aynısı neredeyse) tarafından işgal ediliyor, bi yasa çıkarmak falan sürekli boğuntuya geldiği için aşırı zor, her gün kavga gürültü, adamlar birbirlerini yolsuzlukla itham ediyor, tanıdık geliyordur herhalde.
  - türkiye'ye ve türklere eskiden beri sempatiyle yaklaşılıyor, marmaris'te tatil yapmak eilat'ta tatil yapmaktan daha ucuza geldiği için eskiden beri bir israilli turist akımı var...dı. erdoğan gelince değişti tabii her şey. israil'in şu anda türklere antipati duymasının tek sebebi başımızdaki hükümet diyebilirim.
  -devamı gelecek.
1444 entry daha