şükela:  tümü | bugün
384 entry daha
  • the prestige filminin açılışında michael caine'in bir konuşması var: "her sihirbazlık numarası üç bölüm ya da perdeden oluşur.

    birincisi 'vaat' bölümüdür. sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. iskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. bu nesneyi size gösterir. son derece gerçek, üzerinde oynanmamış, normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. fakat gerçek farklı olabilir.

    ikinci perdeye 'dönemeç' denir. sihirbaz olağan bir nesneyi alır ve onu olağanüstü bir şeye dönüştürür. hilenin sırrını arıyorsunuz ama bulamazsınız. çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. siz sırrı bilmek değil kandırılmak istiyorsunuz!

    henüz alkışlamazsınız çünkü bir şeyi yok etmek yeterli değildir. onu geri getirmeniz gerekir. işte bu yüzden her sihirbazlık numarasında üçüncü bir perde bulunur. içlerinde en zorlusu... bizlerin deyişiyle 'prestij'."

    george r.r. martin de bu seriyle bir şeyler vaat etti, dönemeci de yaptı, elimiz havada alkışlamak için bekliyoruz. ama adam çoktan unuttu gösterisini, bıraktı iskambil kağıdını top çevirmeye başladı. e kartlara ne oldu? biz onları bekliyoruz hâlâ.
3 entry daha