şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: inanın sizlerin bebeklerinize nazar değdirmiyoruz, kucağımıza alırken bile özenle alıyoruz, diş buğdayı partileriniz, 1. yaş doğum günlerinize de geliriz , çağırmanız ve denemeniz yeterli.

  bizler de sizler gibi insanlarız sadece bazılarımızda olan bu sağlık sorunu ürememize mani olmak dışında kalbimiz ve sevgimizde bir problem yaratmamaktadır.

  aşağıda infertilite yani toplumda kısırlık diye adlandırılan sağlık sorunu ile ilgili yaşadığım şeylere kısaca değinmeye çalışacağım.

  toplumumuzda sırasıyla: okul ne zaman bitecek, nişan, düğün vb. derken en sonunda da evlenen bireylere çocuk ne zaman olacak? sorusu yöneltilir.

  bu o kadar rutin bir hal alır ki iş arkadaşlarınız, akrabalar, komşular, kat görevliniz vb. herkes size bu soruları yöneltir.

  ancak, şöyle bir gerçek de vardır ki bebek sahibi olmak için kadında yumurta rezervi ve erkekte de canlı sperm bulunması gerekir.

  ben azospermi rahatsızlığı olan bir erkeğim yani sizlerin tabiriyle kısırım.
  bu durumumu ilk duyduğumda kabullenemedim, bir çok farklı merkezde spermiogram yani sperm testi denen testi verdim.

  bu süreci kabullenmem aylar aldı aylarca ağladım, insan içine çıkamadım, çok defa duvarları yumrukladım. ancak bir şekilde de hayat devam ediyordu ve bir sorun varsa çözümü de olmalıydı. bir ürologla görüştüm. bana ameliyat olmamı önerdi önce sırasıyla: varikosel : kasık bölgemden bir kesikle alınan damarlar bağlandı , 6 ay canlı veri çıkışı ( canlı sperm) olması beklendi ve sonuç yine alınamadı. sonrasında da micro tese erkek kısırlığında son çare bir ameliyat geçirdim.

  bu ameliyat ile sizin yumurta bölgenizden alınan dokular dondurularak incelenir ve 10 gün içinde size bilgi verilir, bu ameliyat sonrasında canlı sperm bulunma olasılığı %50 civarıdır. ben şanslı gruptaydım ve canlı sperm bulundu,

  şuanda freeze işlemi yapılan yani -197 derecede dondurulmuş spermlerim var ancak bu benim çocuk sahibi olmam demek değil.

  geçirilen süreçlerde kısır insanlar spontane yani doğal yollu gebelik gerçekleştiremez o sebeple tüp bebek tedavi merkezleri ( yardımcı üreme merkezlerine) başvurulur.

  ülkemizde yaklaşık 3 denemeden 1'i ne yazık ki başarıyla sonuçlanıyor ve en kötüsü de siz beta hcg denen kan testi sonunda veri çıkışı yakalamışken , veri çıkışı zamanla düzensizleşir ve düşük denen işlem gerçekleşir. o an dünyanız yıkılır, insan içine çıkmak istemezsiniz sanki ayıplı bir iş yapmış gibisinizdir.

  kadın veya erkek yönlü kısırlık sorunu olan aileler toplumumuzda günden güne artmaktadır. lütfen insanların sahip olamadığı şeyleri iyi niyetli de olsa sorarken bir kez daha düşünürseniz inanın onlar daha az yıpranacaktır.

  anne olmak isteyen bekar ya da evli bayanlara tavsiyem amh denen basit bir kan testi ile kalan rezervlerini öğrenmeleri, erkekler içinse spermiogram denen sperm testi ile bir ürolog ile görüşmeleridir.

  umarım en azından birinizin hayatına pozitif bir etkim olur ya da benim durumumdaki bireyler konusunda biraz daha hassas olursunuz.
18 entry daha