şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • cagimizdaki gorgusuzlugun tanimlarindan biri. dusunsenize, mesela metroda gidiyorsunuz, otuz kisi birden acmis telefonunun sesini muzik caliyor, video izliyor. bu belki abartili bir ornek oldu ama durumu cok net anlatiyor, cunku mumkun degil. ortamin dogal gurultusu icinde kendi caldiginizi duyarsiniz ama herkes ayni anda bir sey aciyorsa sesler birbirine karisir dolayisiyla da kendi telefonunuzun sesini bile anlamazsiniz. o zaman ne olur, acmazsiniz sesi. ıste bu gorgusuzler tam da bu imkansiz durumdan faydalanarak son derece gorgusuzce, dusuncesizce, sanki o ortam babalarinin ciftligiymis gibi herkese o boktan videolarin sesini zoraki dinletirler. hic utanmazlar, birisi kalkip uyarsa bile utanmazlar. zaten utanabilecek olsalar yapmazlar. ve her turden insan yapiyor bunu, egitimlisi, egitimsizi, genci, yaslisi, her semtte her sehirde varlar. sanki bir salgin gibi. yahu kafede oturuken acip sesli sesli dizi izleyen var mesela, sadece oyle uc dakkalik videodan bahsetmiyorum.

    gerizekalilik ,mallik, beyinsizlik, gormemislik hepsi bunlarda. daha dilimin ucuna gelen bir suru kufru hakediyorlar. allahin gorgusuzleri, kulaklik takin!

    edit: kulaklık taktığı halde sesi kökleyip yine dışarı dinletenler de var tabii, ya da tek kulağına takıp birini açıkta sallandıran mallar. bunun adı da "kulaklıkla dinlemek" oluyor. yüksek sesle sohbet eden ya da telefonda konuşanları da elbette katabiliriz ama zaten buradan yürüdük mü daha bir ton görgüsüzlük çıkacak karşımıza, onları da başka bir başlıkta tartışırız.
78 entry daha