şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • 14-15 sorgulamayla başlayıp 17 yaşımda net ateist oldum.

  buradan agnostiklere söyliyecek bir lafım var: kardeşim bu hayatta sorumluluk alacaksınız sorumluluk. neymiş efendim tam bilemezmişiz işte cevap yok. sizin gibi etliye-sütlüye karışmayan lümpenler yüzünden bu haldeyiz.
  tarafınız belli olsun tarafınız!

  he sevgili bilinmezciler sizler için uzun uzun açıklıyorum şimdi sizi gibi binlerce yıldır gelişme gösterememiş insanlar sizi.

  ilk insanlardan beri, insanların hayatında hep cevap veremedikleri; anlayamadıkları olaylar oldu. bu tarih boyunca değişti ama hep bir şeyler oldu.
  bu kimi zaman deprem oldu, dünyanın öküzün boynunda olduğu düşünüldü.
  bu kimi zaman yıldırım oldu. yani gökten elektrik çarpıyor ve belirli bir noktaya. bunu eski insanlar için nasıl bir şey olduğunu hayal edebiliyor musunuz? bu yıldırım kimi zaman nokta atışı yapıyor ve sanki belirli bir kişiyi cezalandırıyor. insanlar bunu açıklayamadı ve buna taptılar.
  onlara hayat veren güneşe, anlam veremedikleri aya taptılar.

  bunlar saymakla bitmez ama, insanlık tarihinde her zaman insanların cevabını bilemedikleri sorular oldu. şimdi biz bu soruların çoğunun cevabını biliyoruz. yani bugün deprem olmasının dünyanın bir öküzün boynunda olmadığından kaynaklandığını biliyoruz ve bu yüzden şu an bunlar bize komik geliyor. ama sorular ve bilinmeyen cevaplar bitmiyor.
  ilk insanın nasıl oluştuğunu bilmiyorduk şimdi buna da cevap veriyoruz. bundan da öte dünyanın ve evrenin oluşumuyla ilgili cevaplar verebiliyoruz.
  ama hala cevap veremediğimiz sorular var ve her geçen gün bu sorular biraz daha zorlaşıyor. şimdi fizikte hiçbir şeyin yoktan var olamayacağını bildiğimiz için cevabını bulması çok daha zor olan yeni bir soruyla karşı karşıyayız.
  işte bu soru "o zaman sıfır noktası ne?" gibi bir soru belki de. buna cevap veremediğimiz için agnostiğe bağlıyoruz.
  işte bu yorum, aslında bizim binlerce yıl önceki atalarımızdan gram ilerlemediğimizi gösteriyor.

  cevabını bilmediğimiz bir doğa olayı var ve siz agnostikler bunu kutsal güçlere de bağlamaya kendinize yakıştıramadığınızdan "bilemeyiz efendim"e bağlıyorsunuz.

  eyyy agnostik tarafını seç!
158 entry daha