şükela:  tümü | bugün
90 entry daha
  • izmir'den bildiriyorum. yurtiçi kargo sadece e-ticaret teslimatlarında kullanılmak üzere bu yoğunluğu minimize etmek için özel toplama noktaları kurdu. normal şubelerin iş yükleri azalmış, rutin ticari müşterilerinin işlerini aksatmadan yapabilmektedirler.

    ilaveten kapasite analinizi kargo şirketi yapmak zorunda değil. kaldı ki, e-ticaret şirketleri örneğin 1000 paket göndereceğini belirip, x5 adet paket göndermeye çalışmaları e-ticaret şirketlerinin iş analizini hatalı yapmalarından kaynaklıdır.

    izmir içi e-ticaret alışverileri ortalama 1 gün gecikme ile teslim edilip, rutin ticari gönderiler ise eskisi gibi aksamadan devam ediyor.

    asıl fiyaskoyu ise sürat kargo ve hepsiburada hepimize yaşatmıştır. şube müdürünün masası bile kargo paketleri ile dolu olup, gerek şubede gerek aktarma merkezlerinde paketler kayıp edilmektedir. isteyene özelden ss atabilirim. açıkça sürat kargo takip sisteminde aktarma merkezinde paketimi kaybettiğini sisteme işlemişler. hepsiburada ise daha kendi depolarından ürünleri kargo şirketine teslim etmekten acizlerdir.

    peşin edit: yurtiçi dahil herhangi bir kargo çalışanı değilim. sık sık gerek bireysel gerek kurumsal nitelikte kargo şirketleri ile müşteri olarak yakın münasebetlerim var.
75 entry daha