şükela:  tümü | bugün
575 entry daha
 • "liberalizm de parası olanda olmayanda özgürdür" diyor arkadaş. yani parası olmayan özgürdür diyor. yani diyor ki 2000 tl maaşla aile geçindirmeye çalışan işçi özgürdür.
  yani diyor ki parası yoksa asla kaliteli bir eğitim alamayacak olan çocuk özgürdür.
  valla kardeşim sen nasıl bir sınıfsal kökenden geliyorsun bilmem ama ben uzman bir yazılımcıyım. türkiye ortalamasının çok üstünde bir gelirim var. ama hiç de özgür değilim.
  lütfen götünüzden özgürlük uydurmayın.

  ha birde bu liberallerin çok iyi başardığı bir yalan var.
  neymiş efendim bir çok insan varmış sıfırdan gelmiş dünyayı değiştirmiş.
  yav hehe bütün o sermayedarlar limon satıyormuş sonra çok çalışmış zengin olmuş.

  sana sunulan ve sözde dünyayı değiştiren o mark zuckerberg, steve jobs, alan musk gibilerin hiç biri öyle fakir aile çocuğu falan değil. hemen hepsi üst ortasınıf çocukları. hatta üslubu nedeniyle sakıp sabancı'da yoktan gelmiş zannedilir ancak atlı köşkü babası 1950'lerde aldı.
  dahası hiç biri dünyayı değiştirmiş falan değiller. sadece iyi birer pr uzmanları olarak seni çok iyi kandırıyorlar. tek başarıları budur.
  dahası geçmişte ki birçok bilim insanı aristokrat kökenlidir.
  böyle boş umut vere vere her önüne geleni startup'çı yaptınız başımıza. her yer anasının babasının yıllardır yaptığı birikimleri batırmış kendisini genius zanneden tembel gerzeklerle dolu.

  ha bu arada bak sovyetler birliğinde insanlar sapına kadar özgürdü. bir köylünün çocuğu uzaya ilk çıkan insan olabildi.
  bir itfaiyeci geçtiğimiz yüzyılın en büyük bestecisi olabilme özürlüğüne sahipti.
  gelecek kaygısı olmadan, işsiz kalma kaygısı olmadan, geçimini sürdürebilmek için kimsenin ağız kokusunu çekmek zorunda kalmadan, iyi bir eğitim ve sağlık hizmetine erişmek için kimsenin sırtına basmak zorunda kalmadan, her an dolandırılır mıyım kaygısı hissetmeden, kendini geliştirebileceği bir ortamda özgürce yaşıyordu insanlar.
  ama mesela üretim araçlarını mülk edinebilme "özgürlüğü" yoktu. tıpkı birilerini öldürebilme, tecavüz edebilme, hırsızlık yapabilme özgürlüğü olmadığı gibi. çünkü mülkiyet hırsızlıktır.
  bundan dolayı liberalizmde özgürlük falan yoktur. serbestlik vardır. ve sadece sermayenin serbestliği.
  yahu bugün parası olan bile trafikte kendisini taciz eden bir maganda karşısında siniyor. çünkü bu zikik liberal dünyada bireysel silahlanma "özgürlüğü" var. ve her an pisi pisine vurulup öldürülebilirsin. bu korku içinde neyin özgürlüğünden bahsediliyor anlamıyorum ki?

  özgürlük ancak fırsat eşitliği ile mümkün olabilir ve bunu da ancak sosyalizm sunabilir.

  ha birde sizin özgürlükten anladığınız şey eğitim, sağlık, barınma gibi en temel haklar için sivil toplum kuruluşları (mesela feto en büyük stk'lardan biridir) aracılığıyla millete avuç açmak ve sadaka dilenmek ise ben öyle özgürlüğün içine sıçarım.
  birilerine el pençe divan duracağıma gerekirse diktatörlük altında yaşarım ama haklarım için kimseye el avuç açmam daha iyi. bak ben bunu özgürce buluyorum.

  sonra gerizekalı liberaller diyince kızıyorsunuz. ama hakaret değil bu sadece tespit. parası olmayan özgürdür demek kesin bir zeka geriliğini işaret eder.
48 entry daha