şükela:  tümü | bugün
297 entry daha
  • bırakın tekrar gitmeyi oraya bir "köy" kurmayı planlıyoruz. avrupa uzay ajansı esa (european space agency) uzun yıllardır ayda bir üs kurma projesi için çalışıyor. detayları esa'nın youtube kanalından bulabilirsiniz 3d-printing lunar base

    daha önce okuduğum/izlediğim bir kaynakta da (şu an bulamadım ne yazık ki. bulursam ekleyeceğim) iss (uluslararası uzay istasyonu) yerine ayda çalışmanın artı yönlerinden bahsediliyordu. örneğin sıfır yerçekimi yerine dünyanın 1/6'sı kadar da olsa yerçekiminin olması bunlardan bir tanesi. üssün aydaki buzullara (kutuplarda bulunduğu biliniyor) da erişilebilinen mağaralara kurulması planlanıyormuş. böylelikle arastırmacılar hem radyasyondan korunmuş olacaklar hem de 3d yazıcılar ile ay yüzeyindeki kum kullanarak oluşturulan ek binalar (bina dediysek iglo tarzındaki yapilar) bu doğal mağaralar ile birleştirilerek oluşturulan köyde! çeşitli sebzeleri ve bitkileri yetiştirerek yiyecek ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar. malum kargo ile burnumuzun dibindeki iss'e bile yiyecek sevkiyatı bu denli pahalı iken aya sürekli sevkiyat yapmak imkansıza yakın bir durum. tüm bu bilimsel araştırmaların yanı sıra ileride gerçeklesek mars misyonu gibi görevlerin bir takım testlerinin de yine burada yapılması öngörülüyor.

    şahsi fikrim tüm bunların, yani ayda iss vari bir laboratuvar kurulmasının kısa vadede gerçekleşmesinin zor olduğu yönünde. ancak ilerleyen zamanda birgün ayda bir üssün kesinlikle oluşturacağından eminim.