şükela:  tümü | bugün
  • psikiyatri uzmanı dr.mutluhan izmir'in özellikle antidepresan kullanan ve kullanmayı düşünenlerce okunması gereken kitabı. ülkemizde maalesef insanların çoğunda leblebi gibi ilaç içme alışkanlığı var. özellikle son yıllarda antidepresan kullanımı patlamış durumda. kitabın tanıtımından devam edelim; ''en basit kaygıların, en insani endişelerin 'depresyon' olarak yaftalandığı bir zamanda yaşıyoruz. hayatın normal akışı içindeki sıradan üzüntüleri yaşayanların hepsi psikiyatri sektörü nezdinde potansiyel birer hasta. ve sektöre göre bu devasa potansiyelin tamamı antidepresan ilaçlar kullanmak zorunda!

    gerçekten de antidepresan ilaçlarda büyük bir tuzak var. bu ilaçların kullanımı türkiye'de 2003 yılında yaklaşık 14 milyon kutuyken, 2012 yılında 37 milyon kutuyu aşmış bulunuyor. şimdi neredeyse her ev ağzına kadar bu 'mutluluk' haplarıyla dolu, onları kullanıyoruz ve 'mutlu' olduğumuzu zannediyoruz! gereksiz depresyon teşhisi ve gereksiz ilaç kullanımı almış başını gitmiş durumda.

    psikiyatrist mutluhan izmir mesleki hayatı boyunca, uzun süreli antidepresan kullanımının insanlarda yarattığı riskleri, 'sinsi' kişilik değişimlerini ve intihar eğilimini gözlemledi. psikiyatri pratiğinin, insanlara bol miktarda ilaç kullandırma pratiğine dönüştüğüne tanık oldu. belki toplumun yüze 5'i için gerçekten gerekli olan bu ilaçların kullanım oranı yüze 50'leri aşınca dayanamadı! bu gidişe 'dur' demek, halkı tuzaklara karşı uyarmak için bu kitabı yazdı.

    antidepresan tuzağını okuyunca 'depresyon' gerçeği ile yüzleşeceksiniz! belki boş yere içtiğiniz antidepresanlar yüzünden gerileceksiniz ama 'hasta' olmadığınızı anlayınca çok sevineceksiniz. takıntılarınız, korkularınız, endişeleriniz, panikleriniz ya da aşırı stres yüzünden yaşadığınız sıkıntıların gerçek sebebinin ne olduğunu anlayıp sağlığınıza kavuşmanın anahtarını bulacaksınız!''