şükela:  tümü | bugün
 • evet var böyle birşey. ara ara ekşi'de, cine inanan insanlar ile dalga geçilen başlıklar açılıyor. yorumlarda, hep böyle birşey olur mu falan diye komiklerler şakalar. ancak asıl ilginç olanlar kendileri. neden mi? açıklayalım:

  1) cinin varlığını kabul etmek, direkt olarak allah'ı da kabul etmek demek oluyor. çünkü cinlerin varlığı, kuranı-ı kerimde açık bir şekilde anlatılıyor. imanın şartları arasında yer alıyor. o yüzden eğer cinler gerçekse, allah'da var demektir. o zaman cinlerin gerçek olmaması gerekiyor.

  2) cinlerin var olması, metafizik denilen kavramında var olması demek. yani şu anki bilim ile açıklanamayacak, materyalist dünyanın dışında bir dünya var demek. o zaman dinlerin anlattıkları masal değil, gerçek oluyor. dinlerle alay etmek ve inanan insanlara aptal gibi bakmak imkansız hale geliyor.

  peki komik durum nerde? ateistlerin, yer yüzünde binlerce insanın bizzat gördüğünü söylediği, binlerce insanın bizzat varlığına bir şekilde şahit olduğu bir canlıya yok demek zorunda olması! bilimsel gerçeklik falan diye sayıklarken, binlerce insanın gerçek diye anlattığı bir kavrama "yok öyle birşey sen aptalsın" demeleri. gözüm ile görmüyorum o yüzden gerçek değil diye iddia ederken, ben gördüm diyen insana aptal demeleri!

  birşeyin varlığını kabul etmek için, aklı başında bir kişinin bile şahit olması yeterli. bilimde öğrendiğimiz birçok şeyi kendimiz direkt müşahade etmiyoruz ama doğru olduğunu biliyoruz. yani öğrendiğimiz her yeni bilgiye, "dur bakalım bir deney yapayım doğru mu?" demiyoruz. peki aklı başında binlerce insanın gördüm diye anlattığı bir kavrama neden böyle alaycı yaklaşıyorsunuz? çünkü mecbursunuz.

  ben de o gören insanlardan birisiyim! evet gözlerim ile gördüm! siz bana aptal deseniz de gördüm, siz yok deseniz de gördüm. aynen sizin gibi diyorum şimdi, kendi gözüme mi inanayım size mi? evrende bir toz tanesi kadar bile olmayan bir gezegende yaşayıp, bütün evreni gezip gelmiş gibi, bilmiş bilmiş konuşan sizlere mi? dini inancın olsun ya da olmasın, başka birisinin inandığı şey ile dalga geçmediğiniz zaman sizi ciddiye alabilirim. hele de göz ile görülüp, artık inancın çok ötesine geçmiş bir kavram ile ilgili hiç yorum yapmayın. ateistseniz dini kavramlar ile ilgili başlık açmayın be kardeşim.

  edit: arkadaş, her yerde ateistler o ülkenin en özgün en cool insanları olur, bizim ülkenin atayizleri bile kalitesiz. şu gelen cevaplara bak. akpli, imamhatipli, ergen, dinci... bilime ve araştırmaya gönül vermiş atayiz arkadaşlar, keşke benim entrylerime bir baksaydı öncesinde. herşeyiniz özenti ve cool gözükme çabası. egoizm ile ateizim arasında ciddi bir korelasyon var belli ki (bkz: swh)

  edit-2: bana cahil ve şizofreni diyen zavallıları üzecek haberlerim var. ben doktorum dostum. yani ne cahilim ne de şizofren. ama sen daha şizofreninin semptomlarını sayamadan hüküm veren cahil bir yobazsın! gördüğüm şeyi üniversitede okurken gördüm. hatta ev arkadaşlarım da gördüler farklı zamanlarda. o yüzden taşındık hatta. şu verdiğiniz cevaplar o kadar boş ve saçma ki okurken eğlendim baya (bkz: swh) aynen kanka sen şizofren diyorsun öyledir, senden daha iyi kim bilebilir zaten demi?

  edit-3: yazdığım şeylere bilimsel değil diyenler olmuş! metafizik konuştuğumuz için olabilir mi acaba? deneyle tekrarlanması gerekiyormuş falan. insanların var demesi kanıt olamazmış. dostum hakaret et geç. çünkü yorum yazınca boş birisi olduğun ortaya çıkıyor. öptüm.
217 entry daha