şükela:  tümü | bugün
1485 entry daha
 • gençler bilmez, anlatalım: 94 krizinde çok banka battı, beklenen imarbank'ın da batmasıydı. batmayınca 'sanıldığı kadar büyük bankalar değil uzanlar'ın imarbank ve adabankı" denilmişti. 'dolarınıza, markınıza yüksek faiz' diye kendi tv kanalından yaptığı reklamlar çok işe yaramış, menfaatına düşkün halkımız paraları bu bankalara yığmış, hazine murakıpları bilançoları incelemiş bir şey bulamamışlardı. oysa yıllarca sürmüş bu talan.

  yetenekli bay uzan *ne yapmış, bilgi işleme yazılım hazırlatmış; iki ayrı bilanço yapmışlar, biri o zamanın bddk'sı hazine müşteşarlığına ve merkez bankasına bildirilen bilanço, diğeri gerçek olan, resmi makamlara bildirilenin 10 katı olduğu söylenen bilanço. banka içinde banka kurmuş yani. denetim yapanlara verilen bilanço gerçeğin onda biri ile hazırlanmış fiktif bilanço. kayıt dışı banka yaratmış cem uzan, diğer dolandırıcılar gibi paravan şirkete kredi vermek gibi nispeten karışık yöntemlerle hiç uğraşmamış, direk kasaya yatan 10 mevduatın 9'unu cebe atmış, 1'i için banka bilançosuna mevduat yazmış. 2001 krizinde ortaya çıkmıştı. millet elinde mevduat cüzdanları ile geliyor, banka kayıtlarında yok böyle bir mudi, böyle bir hesap.
  bilgi işlem müdürü hapisteydi en son, kendisi kaçak pardon sürgün, yersen...

  ilgili bddk raporunu alıntılayan radikal gazetesi linki

  özetle : bddk raporuna göre uzan ailesi imar bankası'nın içini şöyle boşalttı: önce yüksek faizle mevduat toplandı. hintli uzmanların da desteğiyle hazırlanan yazılım sayesinde genel müdürlük, şubelerin sistemine girdi ve mevduat rakamlarını küçülttü.
  şubeler de küçültülmüş mevduatları envantere işledi. son aşamada ise bu hayali kayıtlar bddk ve maliye bakanlığı yetkililerine sunuldu. uzanlar bu şekilde 8 katrilyon 500 trilyon 545 milyar 799 milyon olan gerçek mevduatı 1 katrilyon 563 trilyon 171 milyar 738 milyon lira olarak gösterdi.

  link eklendi
129 entry daha