840 entry daha
 • diziyi geç de olsa ben de izlemeye başladım ve ikinci sezonundayım.
  burada zaten dizi hakkında çok güzel analizler yapılmış. ancak şu var ki seri katil denilince aklımıza sadece abd gelmekte. oysa ülkemizde de maalesef çeşitli zamanlarda çeşitli seri katil vakaları görüldü ve bu kişiler konuşturulduklarında yahut incelendiklerinde anlaşıldı ki tıpkı mindhunter dizisinde anlatıldığı gibi sorunların büyük kaynağı çocukluk dönemlerinde başlayan psikolojik sorunlar.

  o zaman osmanlı'dan günümüze bu topraklarda cinayetler işlemiş bazı seri katilleri bahsettiğim bağlamda inceleyelim;

  1) istanbul'un ilk seri katili diye kayıtlara geçen 1889 doğumlu hiristo anastadiyadis:

  bir rumdur. babası erken yaşlarda ölmüş, annesi de genelev işletmeye başlamıştır. annesinden tiksinmektedir. pek tabii dönemin koşulları sebebiyle türklerden de...
  bunda abisinin de etkisi vardır. azılı bir suçlu olan abisi koço'ya hayran olarak büyümüş ve ondan daha beter bir suçlu olmuştur. toplam 21 kişiyi öldürmüştür.

  2) antep canavarı olarak da bilinen abdullah palaz. ilginçtir ki bazı kesimler tarafından kendisine sempati duyulmaktadır. mesela edmund kemper gibi.

  abdullah palaz bilindiği kadarıyla 43 kişiyi öldürmüştür. ilk cinayetini ailesi ve kendisi yoksulluktan ölmek üzere iken 12 yaşında işlemiştir. bu tarihten sonra da kendisini zalimlere karşı savaşan bir insan olarak tanımlar. ezel dizisindeki ramiz dayı karakterinin bu kişiden esinlenerek yazıldığı söylenir. her cinayeti için kendinde haklı sebepler bulmuştur.

  3) bebek yüzlü katil, ali kaya;

  kendisine kişilik bozukluğu teşhisi konmuştur. ilk olarak öz amcasını öldürmüştür. sebebi hiçbir zaman açıklanmamıştır. daha sonra kendisi hapiste iken annesine tecavüz eder bir adam. bunun üzerine ali kaya hapisten kaçıp annesine tecavüz eden adamı öldürmüştür.

  artık öldürmeye alışmış ve içinde de büyük bir kin birikmiştir. akıl hastanesinde bir süre yattıktan sonra salınmış ve bir pavyoncu ile iki kişiyi daha öldürmüştür. tekrar hapishaneye atılınca iki de gardiyan öldürür. buradan tekrar akıl hastanesine konulunca da kendisiyle birlikte aynı hastaneye yatırılan izmir'de iki çocuğa tecavüz etmiş bir kişiyi " adalet " için öldürür.
  bir kez daha firar eder ve yakalandığında cebindeki listede çocuk - kadın tecavüzcülerinin, isimleri bulunmaktadır. ifadesinde " topluma fayda sağlayabilmek için kötü insanları öldürdüğünü " söylemiştir.

  4) çivici katil süleyman aktaş;

  kurbanlarını, başlarına çivi çakarak öldürdüğü için bu lakap verilen süleyman aktaş aslında hiçbir sorunu olmayan evli ve iki çocuk babası bir adamdır. ancak türkiye elektrik kurumu denizli müdürlüğü'nde işçi olarak çalışan bu kişi bir gün 31 bin volt elektrik akımına kapılıp ağır yaralanır. nihayet kurtulsa da artık aklî dengesini yitirmiştir. bu tarihten sonra cinayetlerini işlemeye başlar.

  5) artvin canavarı adnan çolak;

  yaşları 68 ile 95 arasında değişen 11 kişiyi öldürmüştür. ifadesinde;
  çocukluğunda anne ve babasıyla aynı odada yattıklarını ve bazı geceler onları birlikte olurken izlediğini, bunun psikolojisini bozduğunu söylemiştir.
  öldürdüğü kişilerin bazılarına tecavüz etmiştir.
  " yaşlılar yaşayarak biz gençlerin haklarını gasp ediyorlar " demiştir.

  10 yıl hapis yattıktan sonra rahşan affı ile serbest bırakılmıştır!

  6) mobilyacı katili seyit ahmet demirci;

  çocuk yaşta iken bir arkadaşı ile birlikte bir mobilyacının dükkanına girerler. bu kişinin tecavüzüne uğramaktan son anda kurtulmuştur ancak arkadaşı kurtulamamıştır. o, bu anları izlemiştir ve yıllar sonra arkadaşı intihar etmiştir. muhtemeldir ki bu sebeple yıllarca içinde tuttuğu kin, dışa vurmuş ve üç mobilyacıyı öldürmüştür. yakalanmasaydı, arkadaşının tecavüze uğradığı zamanki yaşı olan 11'e tamamlayacağını söylemiştir cinayet sayısını.

  7) tornavidalı katil yavuz yapıcıoğlu;

  türkiye'nin en çok insan öldürmüş seri katilidir. çocukken çok başarılı bir öğrenci olmuştur. lâkin söylediğine göre üvey anne baskısı üzerinden hiç eksik olmamıştır. deli taklidi yaparak hapisten kurtulmuştur! mindhunter'da da bu yolla hapisten kurtulan katiller görüyoruz. ancak cinayetlerine yine devam etmiştir. şu an hapiste ve hâlâ daha çok zeki olduğu söylenir.

  8) kuyucu katil özkan zengin;

  çocuk yaşlarından beri eşcinsel eğilimleri vardır ancak bunu kabullenmek istemez.
  ve nihayetinde dayanamayarak eşcinsel ilişkiler yaşamaya başlar ancak yaşadıktan sonra bunun günah olduğunu düşünerek partnerlerini öldürür ve kuyulara atar. altı kişiyi öldürmüştür.

  9) izmir canavarı ayhan kartal;

  bilinmeyen bazı cinayetlerin de faili olduğu söylenen ayhan kartal, 9 ve 13 yaşlarındaki iki çocuğa tecavüz edip öldürdükten sonra yakalanmıştır.
  " içimdeki bir ses çocuklara yaklaşmamı söylüyordu. sadece onlarla ilişki kurabiliyordum. " demiştir.
  diğer mahkûmlar tarafından öldürülmüştür.

  10) avcı hamdi kayapınar;

  kurbanlarına " onlar benim avım " dediği için bu lakap verilmiştir.

  14 yaşında iken 11 yaşındaki öz kardeşini boğarak öldürmüştür. bu ilk cinayetidir. daha sonra çocuk cezaevine konur.
  4,5 yıl sonra hapisten çıkınca iş bulamaz ve de ailesi tarafından da dışlanır.
  daha sonra da seri cinayetlerine başlar. yakalandığında " ailem, kardeşimi benden daha çok seviyordu. onu o yüzden öldürdüm. daha sonraki cinayetlerim ise babama ve topluma inattı! " şeklinde ifade vermiştir.

  11) konya sapığı ali kemal tufan;

  küçük çocuklara tecavüz edip öldürmüştür. evli ve üç çocuk babasıdır.
  bütün cinayetlerini pazartesi günleri işlemiş, yakalandıktan sonra bir pazartesi gününe denk gelen duruşmaya çıkmamak için intihar etmiştir.

  bu adamdan ahâlînin şüphelenmemesi çok tuhaf! adamın pazartesi takıntısı çocuk yaşlarından beri varmış. ayrıca kendi oğlunu da her pazartesi yalın ayak sabahtan akşama dek sokakta ayakta bekletirmiş! karısını pazartesi günleri dövermiş. bunu da herkes bilirmiş ama yakalandığında herkes şaşırmış onun bir katil ve sapık olduğuna!

  evet. mindhunter dizisinden ilhamla böyle bir şey yazdım bu başlığa. umarım bizde de asayişte psikolojik araştırmalar gelişmiştir.
588 entry daha
hesabın var mı? giriş yap