şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
 • müzikle yakından ilgilenen, birçok müzik yapımcısı ve aranjör ile ahbaplığı olan biri olarak bunun sebeplerini sayfalarca sayabilirim. ama en basit madde ile özetleyebilirim;

  2015'den beri müzik piyasasının her geçen gün daha da kötüye gitmesidir bunun en büyük sebebi. özellikle 3 yıldır rock müzik piyasasında yaprak kımıldamamasının sebebi de tamamen ülkedeki ekonomi ile alakalı bir durum.

  albüm maliyetleri zaten çok yüksekti. zaten birçok grubun gücü zar zor yetiyordu. sırf prova ve bazı kayıt maliyetlerini aşağıya çekmek için kendi stüdyolarını açan gruplar ve sanatçılar oldu. açanların yarısı kapatmak zorunda kaldı. ''bedavaya getiririm'' kafasıyla yaptıkları bu hamle daha da zarara yol açtı.

  zaten albüm denen şey pek para kazandırmaz. yani türkiye'de kazandırmaz. albüm sadece tanıtım içindir. emin olun türkiye'deki pek çok rock müzisyeni, şarkılarının youtube'da dinlenmesini istiyor. albüm falan hikaye. para konserlerden ve turnelerden geliyor. yeter ki insanların şarkılara aşinalığı olsun, şarkılar tanınsın, bunun sonucunda da insanlar konsere gelsin. yıllardır bu çark böyle yürüyor. çoğu grup, gerçekten de reklam yatırımı olarak görüyordu albümü.

  sonra ne oldu biliyor musunuz ?
  adanalı bir adam çıktı ve türkiye'nin her yerinde festivaller organize etmeye başladı. epey de rağbet gördü. zaten kafaya oynayan grup ve sanatçıların tamamı da o festivallerde düzenli olarak yeraldı.

  işte burada, hesaba katılmadık bir sorun ortaya çıktı.
  grupların çoğu, hiçbir organizasyon ya da konser girişimi ile uğraşamdan, düzenli olarak her yerde sahne alıp, parasına baktı. şartlar o kadar iyiydi ki, pek çok grup, bu festivaller dışında sahne almanın yasak olduğu sözleşmelere düşünmeden imza attı !

  olay artık kocaman bir çarka dönüştü. türkiye'deki tanınmış grupların %80'ini içeren bir festival kadrosu, türkiye'nin dört bir yanını gezerek paranın a.koymaya başladılar.

  peki ya üretkenlik ? ne gerek var ! 10-15-20 yıllık şarkılarla hala para kazanıyorlar nasıl olsa.. insanlar hala bıkmadan usanmadan dinliyor ve konserin sonunda ''bi daha !'' diye bağırıyorlar. ne gerek var kafayı yormaya, masraf çıkarmaya ?

  2000'li yılların ortalarını hatırlayın. kurban'ın insanlar albümünün de içinde olduğu o dönemde bir fırtına başladı. belki de rock tarihinin en kaliteli albümleri ard arda geldi. athena ve mor ve ötesi, ard arda taş gibi albümler çıkardı.

  öyle bir dönemdi ki, pek çok grup hala o yılların ekmeğini yiyor.

  tüm bunları 2 cümle ile özetleyecek olursak,

  adanalı'nın kurduğu düzende işler gayet tıkırında yürüyor. şu ekonomik koşullarda gereksiz masraf çıkaracak üretkenliklere girmiyor kimse, olay bundan ibaret.
511 entry daha