şükela:  tümü | bugün
46 entry daha
  • çünkü zaman geçtikçe daha yüzeysel eserler popülerleşiyor. daha doğrusu insanoğlunun müziğe bakış açısı değişiyor. ne demek istedim?

    şunu demek istedim ki bundan 300 yıl önce müzik dediğimiz şey daha tiyatraldi. insanlar giyinip, kuşanıp bir ciddiyet içinde müzik dinlemeye gidiyorlardı. senfoni orkestraları dışında müziğe erişim yoktu. bu yüzden tüketim yavaştı ve besteciler bestelerini yıllarca uğraşıp yazıyordu çünkü adamın diğer senfonisi eskimiyordu.

    50 yıl öncesinde önden jazz, blues devamında ise rock, metal, prog rock gibi türler gelişti. insanların tüketimi bir nebze daha arttı. herkes evinde plaklar vasıtasıyla bu müzikleri dinleyebiliyordu. ama yine de tüketim bu güne göre azdı. plağa erişim, maddi olanaklar, walkman tarzı şeylerin olmaması vb. eskiden albüm bekleme diye bir olay vardı. çıkacağı haber verilen albüm için fanlar beklerdi falan.

    şu an ise götünün üzerinde, yolda yürürken, otobüste, aklına gelebilecek her yerde müzik dinleyebiliyorsun. bu yüzden komplike besteler dinlemek yerine günlük hayatına bir beat, yormayan, akıl yürütmek zorunda hissetmediğin şeyler tüketmek istiyorsun. bu yüzden de müzik kaliteleri sığlaşıyor.

    eskiden yazımı yıllar süren senfoniler vardı. beethoven bir senfonisinin sırf bass kısımlarındaki çalgıları yazarken kaç ay harcamıştır sizce? veyahut rock grupları bir parça yaparken bassisti, gitaristi, drummeri, vokali kaç ay kafa patlatıp, parçanın üzerinde çalışmıştır? şimdi ise youtube’de izleyebileceğiniz gibi insanlar tek odada, 1 saatte albüm yapabiliyor. yapıyor da tabii ki bu eserler sığ oluyor. her lineın üstüne düşünülmemiş olduğu ilk dinleyişten anlaşılıyor. ortada catchy bir nakarat, earworm oluşturan riffler koyunca zaten tüketimi cayır cayır oluyor. bu yüzden uzun süre dinlenmeyen ama hızlı tüketilen içerikler şu an daha popüler. bilmem anlatabildim mi?
483 entry daha