şükela:  tümü | bugün
98 entry daha
 • açılın, rekabet kurulunun kararını okudum ve neler döndüğünü açıklayacağım:

  rekabet kurulu; rekabet kanunu gereği, "bir ürün satılırken yanında başka bir ürünün (burada asıl ürün android os ve yan ürünler google arama motoru ve google webview) kullanılmasının şart koşulamayacağı" maddesine dayanarak altı ay önce google'a ihtarname yollamış ve üreticiler ile yaptığı lisans sözleşmelerinde bu kanuna uygun düzenleme yapılmasını tebliğ etmiş (google bundan önce android lisansı sözleşmelerinde kendi arama motoru ve webview yazılımının cihaza varsayılan* olarak yüklenmesini şart koşmaktaymış). google da verilen süre içinde bu sözleşmelerde değişiklik yapmış ama tam istenen şartlara uymamış (anladığım kadarı ile özellikle webview ikamasi yazılımların yüklenebilmesi için kendi güvenlik standartlarının karşılanmasını şart koşmuş onun haricinde webview varsayılan olarak yüklenmeye devam etmiş. rekabet kurulu yeni sözleşmeleri değerlendirirken bu konuya takılmış ve savunma istemiş. google savunmasında sözleşmeye koyduğu şartın, ikame ürünerin yaratıcıları için bir problem teşkil etmemesi gerektiğini, basit bir kaç satır kod yardımıyla bu şartı karşılayabileceklerini iddia etmiş ve sözleşmeyi bu şekilde bırakmış. rekabet kurulu bu savunmadan ikna olmamış ve altı ay önceki tebliğe uyulmadığı gerekçesi ile google'a cezayı dayamış (tebliğe uyulana kadar günlük 1.5 milyon tl). tabii konu aslında teknik olarak çok daha karışık çünkü ana menü tuşuyla çağrılan (ve sisteme entegre olması gereken) arama satırı ve gene sisteme entegre olması, hatta google'ın serverlarına bağlantı gerektiren sesli komut ve arama sisteminin çalışması için gerekli yazılımlar bunlar.

  anladığım kadarı ile google itiraz süreci bitene veya şartları karşılayacak yeni sözleşmeyi hazırlayana kadar ceza ödememek için türkiyede android lisansı satışını durdurmuş (ceza şartlar sağlanana kadar günlük olarak tahakkuk edilecek şekilde kesildiği için ürünün satışı/dağıtımı olmazsa ceza ödemeyeceklerinden bu yolu seçmiş gibi görünüyorlar.

  yani durum geçici ve sorun teknik. dolayısı ile itiraz süresi sonunda google muhtemelen ya kendi sözleşmesini kabul ettirecek ya da seve seve rekabet kurulunun tebliğine uyan yeni sözleşme hazırlayacak. her iki durumda da servislerini sunmaya tekrar başlayacak.

  yani ortada "vay rekabet kuruluna noluyor" ya da "aman efendim ibne google satmasın mallarını da görsün ebesininkini biz dünyanın en büyük 20. pazarıyız" falan diye atarlanmayı gerektirecek bir durum yok.

  ortada hukuki ve teknik bir süreç var ve google bu süre zarfında ceza ödememek için geçici önlem almış ve pazardan tamamen çekilmek ya da şantaj yapmak gibi bir amaçları yok gibi görünüyor.
210 entry daha