şükela:  tümü | bugün
232 entry daha
 • ac/dc, 2018 yılında verdiği konserleri doldurabiliyorsa, rock müzik o kadar da ölmemiş demektir.

  trapin, hipster modasının yükselişi sizi yanıltmasın. bunlar tamamen geçici şeylerdir. zira bundan 10 yıl önce de farklı trendler, farklı eğilimler vardı. rock müzik her zaman sadık bir dinleyici kitlesine sahip, bu yüzden kolay kolay ölmez.

  son beş yıldır ortaya çıkan trapçilerin, hipsterların, her yaz farklı bir cinsi piyasaya çıkan popçuların her sokak başında mantar gibi biten lokmacılardan farkı yok. bir dönem popüler olup sevilirler ancak başka bir trend çıktığında unutulurlar. herhangi bir bit pazarına gidin, tezgâhları 90'lı yıllarda üç aylığına inanılmaz popüler olup sonra unutulmuş popçularla doludur. rock müzik farklıdır, dinleyici kitlesi artıp azalabilir ancak her zaman sadık bir kitlesi vardır.

  "kendini yenileyemiyor" diyen arkadaşları da eddie'ye havale ediyorum, zira 100'ün üzerinde alt janrı olan bir tür için "kendini yenileyemiyor" demek garip bir şey.

  rock, derinliği olan ve "bir şeyleri anlatabilen" bir tür. bir rock grubunuz varsa, şarkılarınızda eğitim sistemine duyduğunuz öfkeden de, sokağınızdaki çöpçünün trajik yaşamından da, mitolojiyle ilgili konulardan da, eski sevgilinizden de bahsedebilirsiniz. zira bu müzik bir bas bir gitarın tıngırdamasından ibaret değil. blues'dan klasik müziğe kadar geniş bir kaynaktan beslenen, kendini yenileyebilen, yaratıcılığa ve üretkenliğe müsait bir tür.

  dolayısıyla, lise yıllarında cradle of filth dinleyip bugün hipster olmanız rock müziğin öldüğünü göstermiyor. belki siz ölmüşsünüzdür? bir kontrol edin derim.

  elbette, reddemeyeceğimiz bir konu var. 2010'lu yıllarda çıkan gruplar, ac/dc'nin ya da metallica'nın yarattığı heyecanı yaratmıyor. ancak bu rock müziğe özgü bir durum değil.

  günümüzde en çok dinlenilen pop müzisyenleri kimler mesela? rihanna, lana del ray falan. bunlar michael jackson'ın, madonna'nın yarattığı etkiyi, coşkuyu yaratmıyor. elektronik müzikle pek aram yok ama 2010'lu yıllarda popüler olan herhangi bir dj'in tiesto'nun 10 yıl önce yarattığı heyecanı var edebileceğini sanmıyorum. ben fero son günlerde epey popüler mesela ama ceza'nın 10 yıl önce sahip olduğu hayran kitlesine sahip olduğunu zannetmiyorum. tabi, bu türleri pek bilmediğim için yüzeysel konuşmuş olabilirim.

  müziğe ulaşmanın daha önce hiç olmadığı kadar kolay olduğu bir çağdayız. bu durum dinleyicinin verdiği tepkiyi büyük ölçüde değiştirdi. ancak bu pop, rap, rock veya başka bir türün öldüğünü göstermez.
295 entry daha