şükela:  tümü | bugün
117 entry daha
  • iyi bir şeydir. zira anılan makineler hiç ekolojik değillerdir. çamaşırlar durduğu yerde kendi kendine yıkanmaz, bu yıkama işlemini kolaylaştırmak için makine almak mantıklıdır. zaten bu haliyle doğanın anasını bir parça sikiyoruz. ama öte yandan çamaşırlar durduğu yerde kuruyabilir. bunun için bir makineye ihtiyaç yoktur. bunu kullanmayarak doğanın anasını fazladan sikmemiş oluruz. ha çamaşır kurutma yeriniz yoktur ya da ingiltere gibi yağmurlu bir yerde yaşıyorsunuzdur, buna lafım olamaz. ama ülkemizin bulunduğu paralellerde çamaşırları asıp kurutmak için hiç bir bahane yoktur.

    https://www.wsj.com/…e-so-controversial-11561403044

    eminim çok güzel makinelerdir, çok işinize yarıyordur ama her güzel şey ve her işimize yarayan alet içinde yaşadığımız ortam için yararlı ve güzel değildir. aralık ayı gelmesine rağmen kış mevsiminin halen gelmemiş olması bunun en çarpıcı örneklerindendir. artık filmlerde gördüğümüz distopik dünyaya adım atmış bulunuyoruz.

    edit: wsj linkini tıklayınca yazının tamamı açılmıyor ve abone olmanız isteniyor. ancak eğer başlığı google'da aratıp, sonuçlardan tıklarsanız, metnin tamamına ulaşabiliyorsunuz.
808 entry daha