şükela:  tümü | bugün
838 entry daha
 • gösterime girdikten sonra bile hakkındaki entrikaların bitmediği olaylı film. toplaşın.

  iki-üç aydır senaryo sızıntılarını ulaştıran ve en nihayetinde dedikleri %100 doğru çıkan kaynaklar bu defa da filmin hangi kurgusunu izlediğimiz ve palpatine'nin gençliğini oynayacağı söylenen ama son kurguda göremediğimiz matt smith'in aslında hangi karakteri canlandırmak için kadroya alındığı bilgilerine ulaşmışlar :

  - buna göre hazırlanan 3 farklı kurgu ve final içinden (lucas' cut - abrams' cut - iger's cut) bizim izlediğimiz nihai film disney ceo'su bob iger'ın istediği kurguymuş. j. j. abrams'ın da filmin gösterime giren son halinden çok memnun olmadığını söylemiş haberi veren kaynaklar. son aylarda prodüksiyonun uzadığı ve neredeyse son haftalara kadar ilave çekimler yapıldığı falan söylenmişti ancak kaynağın verdiği bilgilere göre bu filmin neredeyse %75'i tamamen çöpe atılıp tekrar baştan çekilmiş. olay ilave çekim falan değilmiş yani. senaryoya ve kurguya defalarca müdahale edilmiş, hikayeler devamlı değiştirilmiş (ki bunların içinde george lucas'ın senaryo yardımlarının olduğu hikayeler de var) ve prodüksiyonun çoktan bitmiş olması gereken sıralarda asıl tasarlanan film çöpe atılıp %75 kadarı yeni baştan çekilmiş. filmi izlerken benim gibi oyuncu kadrosunda bir tatsızlık, bir yorgunluk, bir "bitse de gitsek"çilik falan sezenlerdenseniz, sebebi bu.

  - gelen bilgilere göre imparator palpatine'i geri getirme fikri abrams'ın ilk senaryosunda da yokmuş. palpatine filmde bir şekilde görünecekmiş ya da bahsi geçecekmiş ama canlı olarak ya da öyle üçlemenin ana kötüsü, rey'in büyükbabası falan gibi aptalca fikirler şeklinde değil, orijinal üçlemeye bir gönderme olarak.

  - matt smith'in canlandırdığı karakter de bu nedenle zaten sanıldığı gibi palpatine'in gençliği değilmiş. abrams ve hatta george lucas'ın üçlemenin kötüsü olarak planladıkları isim, expanded universe takip edenlerin daha iyi bileceği son of mortis'miş meğerse. matt smith, son of mortis'i oynaması için getirilmiş. hatta snoke karakterinin aslında son of mortis'in yaşlılığı olması düşünülmüş :
  matt smith - son of mortis
  snoke - son of mortis

  - ancak yapımcılar son of mortis karakterini eu'ya hakim olmayan genel sinema seyircisinin bilmeyeceğini, bu nedenle filmin pazarlamasının çok zor yapılacağını söyleyerek bu karara itiraz etmişler. bu nedenle matt smith'in çektiği sahneler tamamen çöpe atılıp adı cast list'ten çıkartılmış, yerine imparator palpatine son anda bu üçlemenin esas kötüsü oluvermiş ve çekimlerin tam ortasında filmin neredeyse tamamı değiştirilip izlediğimiz son haline dönüştürülmüş. lucas'ın sequel üçlemeye dair fikirleri ve tavsiyeleri ikinci defa dikkate alınmamış. zaten adam filmin dünya prömiyerine de katılmamıştı. aynı kaynaklar disney'in lucas'ı prömiyere bile davet etmediğini sızdırmışlardı.

  - bu arada son of mortis karakterinin dagger of mortis (mortis'in hançeri) denen bir silahı var. karakter filmden şutlanmış olsa dahi bizim izlediğimiz filmdeki sith dagger (sith hançeri) fikri bu dagger of mortis'ten geliyor olabilir.

  - haberleri geçen kaynaklar, basın-medya önünde tabii ki kibar konuşsa da abrams'ın rian johnson'a bayağı öfkeli olduğu ve the last jedi'ı da direk hor gördüğünü belirtiyorlar. the rise of skywalker'da resmen tlj'a laf sokan sahneler ve diyaloglardan bu belliydi zaten. hatta tlj, kendisinin ilk film the force awakens'ta başlattığı hiçbir öyküyü ve karakter yapısını devam ettirmeyerek silip attığı için abrams 9. filmin yönetmeni olarak seçildiği zaman senaryoda kendisine yardımcı olması için george lucas'la görüşmüş ve filmin, lucas'ın orijinal 7-8-9 kurgusunda yer alan ancak bu üçlemede maalesef neredeyse hiçbirini göremediğimiz fikirlerini ve detayları da içermesi düşünülmüş. ancak yapımcılar bu fikirleri uygun bulmamışlar ve ikinci bir tlj olur korkusuyla lucas'ın hikayelerini istememişler.

  - ve inanmazsınız ama lucasfilm bünyesindeki lucasfilm story group çalışanları lucas, abrams ve trevorrow'dan nefret ediyorlarmış ve kathleen kennedy ile rian johnson'ı tutuyorlarmış. bunlar 9. filmin yazımı sürecinde belli ki devamlı anlaşmazlıklara düşmüşler.

  - bu arada abrams ve johnson hiç iyi geçinemiyor olsalar bile abrams ve 9. filmin orijinal yönetmeni colin trevorrow gayet iyi geçiniyorlarmış. trevorrow kendi senaryosunda palpatine'in falan geri dönmediğini geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı zaten. adam snoke'un ikinci filmde öldürülmemesini ve onun hikayesinin 9. filmde anlatılmasını istemiş ancak snoke ikinci filmde çat diye öldürüldü rian johnson tarafından.

  - dahası üçlemenin orijinal planlamasında luke'un 9. filmin sonunda ölmesi tasarlanmış. ancak rian johnson, kathleen kennedy ve kiri hart luke'un 8. bölümün sonunda ölmesi konusunda bastırmışlar. sonuçta luke bir film erken ölmüş.

  - yine bu kaynaklar 9. filmin box office hasılatı ne olursa olsun kathleen kennedy'ye yol verileceğini, bunun artık belli olduğunu ve üçlemesi zaten askıda olan rian johnson'ın da ocak ayında ayrıldığının ya da kovulduğunun açıklanmasını beklediğini söylüyor.

  işte böyle efendim. aslında adamlar (abrams - trevorrow - lucas) neler düşünmüşler, bizler neler hayal ettik, sonuçta stüdyonun kodamanlarının (kennedy - iger - hart) baskıları sonucu neler izledik...bekleyelim bakalım, bir-iki aya belli olur kim kovuluyor kim kalıyor.
  matt smith's deleted star wars rise of skywalker character revealed & other leaks
366 entry daha
hesabın var mı? giriş yap