şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
27411 entry daha
 • -uçaklarda hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular her zaman pencere kenarına oturtulur çünkü olası bir tahliye esnasında diğer yolculara engel olmaması istenir, amaç daha fazla yolcuyu kurtarmaktır.

  -iniş ve kalkışta koltukların dik konuma alınması, çanta ve ceket gibi eşyaların baş üstü dolabına veya öndeki koltuğun tamamen altına konulması olayı tamamen tahliye durumu düşünülerek, panik anında kimsenin bi yere takılmadan, sorunsuz ve maksimum tahliye gerçekleştirebilmesi amacıyla yapılır.

  -ve yine koltuğun dik konuma alınma sebebi, olası bi çarpma anı için yolcuların çarpmaya hazırlık pozisyonu alabilmesini sağlamaktır(öne eğilip dizleri tutmak)

  -iniş kalkışta güneşliklerin açılmasının sebebi, olası bi motor yangın veya problemini yolcuların veya kabin memurlarının görebilmesi ve acil bi şekilde kokpite iletmesini sağlamaktır. ayrıca acil bir iniş durumunda çevreyi görebilmek amaçlanmaktadır.

  -olası bir acil iniş gerçekleşip tahliye komutu geldiğinde bütün kapılar açılmaz, pencerelerden dışarısı gözlemlenerek sadece çıkış yönü tahliyeye uygun kapılar açılır. öyle bir durumda kabinde harcayacağınız her 1 sn bile hem kendi hayatınızdan hem de bir başkasının hayatından çalınan 1 sn dir. direkt kapılara yönelin, atlayıp kaymakta tereddüt eden yolculara kabin memurları yardımcı olacaktır :)

  -acil çıkışta oturan yolculara brifing yapılma ve orda oturmayı kabul ettirmenin amacı, tahliye durumunda orda oturan yolcuların pencereden tahliyeyi başlatmak, açılan şişme bottan ilk inecek ve aşağıya inecek olan diğer yolcuları kaydırak başında bekleyecek olmalarındandır.

  -uçaklardaki kabin memuru sayısı ayarlanırken ilk amaç tahliyeye uygun sayı vermektir. tahliye için 50 yolcuya 1 kabin memuru düşmektedir. örneğin çalışabilir durumda olan 3 kabin memurunun bulunduğu uçakta 151 yolcu uçamaz, 1 kişi indirilir.

  -bazı gece uçuşlarında, düz uçuş esnasında güneşliklerin kapatılmasının sebebi, servis bitince uyuyacak olan ya da halihazırda uyuyan yolcuların güneş ışığından rahatsız olmasını engellemektir.

  -havaalanı tuvaletleri, uçak tuvaletlerinden en az 10 kat daha temizdir. zamanınız olursa alandakileri kullanmanızı tavsiye ederim.

  -uçak, varış noktasındaki kötü hava şartlarından ötürü eğer iniş yapamıyorsa ya ana meydana geri döner ya da uçuş öncesinde belirlenen yedek meydana iner ve bu yedek meydan asıl iniş yapılacak olan meydana göre uzak bi şehrin havaalanı olabilir. yedek meydanı seçerkenki ana amaç, uçağın olası bi problem yaşaması durumunda uçağa en kolay teknik desteği verebilecek bir havaalanı olması istenmesindendir, yolcunun konforu değildir. (tabii ki yedek meydan seçilirken oranın da hava şartları ve pist durumları göz önüne alınır, eğer bu şartlar inişe elverişli ise dediğim kriter de düşünülür.) ek bilgi için pinkapantherella'ya teşekkürler.

  -kapasitesi ne olursa olsun bir uçağın maksimum 90 saniyede tahliye edilmesi beklenir.

  - her 3 lü koltuk sırasının üzerinde 4 adet oksijen maskesi bulunur. bu yüzden aynı sırada eğer üç koltuk da doluysa, sadece bir yolcu bebekli yolcu olabilir, fazlasına müsaade edilmez çünkü oksijen maskesi yetmez.

  edit: ekleme
11652 entry daha
hesabın var mı? giriş yap