şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • olabildiğince budaklanmış bir süreçtir.
  tanımını geçtik artık, örneklendirmeye devam;

  venus/#9970019 (cabulka tarafından) :

  "zühre
  bu gögün peygamberi güzelligin sembolü hz. yusuf'tur. imgelemi (hayal etme gücü) simgeler. insanin kendi hayal alemine ism-ilahi'nin yansimasini temsil eder ki bu gögün nefsi mertebesi küçük ilhamlarin edildigi nefs-i mülhimme 'dir. bu makamin ism-i ilahi'si el- musavvir (suretleri veren)'dir. aynadan yansiyan ilahi suretleri seyreden salik, kalbini allah'in ona bahsettigi güzelliklerle pekistirir."

  aphrodite/#4304982 (krm tarafından) :

  "gelmiş geçmiş en güzel yunan tanrıçasıdır kendileri.bu unvanı almaları entrika dolu bir mitos'a zemin hazırlamış.
  kral peleus'un dillere destan düğününe bütün tanrılar ve zamanın jet sosyetesi davet edilmiş.fakat olacak ya geçimsizlik tanrısı eris es geçilmiş...durum böyle olunca eris küplere binmiş ve düğünü karmaşaya çevirmek için tutmuş peleus'un sarayının yolunu.ortaya en güzele! yazılı bir elma atmış.elmayı almak için gaza gelen üç tanrıça (hera, athena, aphrodite) bir yarış içine girmiş. ortamın delikanlısı zeus elmayı verecek kişinin yeryüzünün en yakışıklı adamı unvanını elinde tutan troya prensi paris olmasına karar vermiş.
  bin bir katakulliyle paris'in aklını çelmeye çalışan tanrıçalar yağız çanakkale delikanlısına olmadık vaatlerde bulunmuşlar.hera asya imparatorluğunu, athena bilgeliği ve savaş kazanma becerisini, aphrodite ise zeus'un kızı menelaos'un zevcesi spartalı güzel helene i vaat etmiş.paris dünya malı dünyada kalır diyerek helene'i seçmiş...aphrodite o gün bugündür güzellik tanrıçası olarak alınır. (bkz: zorla güzellik olmaz)"
27 entry daha