şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
106 entry daha
  • olaya yabancı olanlar için bilgilendirme açısından bu entry'i yazmak istedim.
    kasım süleymani kimdir öncelikle onu belirtelim. kasım süleymani iran devrim muhafızlarının kudüs gücü komutanı ve kendisi hamaney’den sonra dış politikada en güçlü isim olarak görülüyor. kasım süleymani'nin öldürülmesinin önemini şöyle düşünebilirsiniz amerika birleşik devletleri'nin savunma bakanı'nın iran rejimi tarafından öldürüldüğünü düşünün. peki bunlar neden oldu? ırak'ta protestolar sırasında bağdattaki abd büyükelçiliği göstericiler tarafından saldırıya uğradı ve trump bu saldırıdan iran'ı sorumlu tuttu. daha sonra twitter'da trump özet olarak iran yaptıklarının bedelini ödeyecek, bu bir uyarı değil tehdittir dedi. iran rejimi ise bu tehditi ciddiye almadı ve hiçbir şey yapamaz gibi bir demeç verdi. peki şimdi ne olacak? bunu şimdilik hiçbirimiz bilmiyoruz fakat kişisel görüşüm iran'ın bunu provokasyon/savaş tehditi olarak göreceği yönünde. tabii sadece iran'dan ziyade rusya'nın bu duruma yaklaşımı ne olacak o da önemli. kasım süleymani sadece iran çapında bir isim değil orta doğu çapında bir isim.

    edit: olayın bir diğer boyutu ise bu saldırının kongreye sorulmadan yapılmış olması. senatör chris murphy, bu olay bölgesel savaş çıkarabilecek bir olay olduğu halde neden kongre onayı alınmadan aksiyon alındığıyla ilgili bir tweet attı.
    edit2: kişisel görüşümü belirtirken eklemeyi unutmuşum. iran'ın savaş çıkaracak kadar bir karşılık vereceğini düşünmüyorum ama yakın gelecekte abd veya israil taraflarında terörizm eylemleri gibi karşılıklar bekliyorum.
    edit3: belirtmeyi unutmuşum. kasım süleymani geçen yıl trump'ı tehdit ederek eğer bir savaş başlatırsanız bitiren biz oluruz demişti.
735 entry daha