şükela:  tümü | bugün
1366 entry daha
 • üzerine şu ara dönen tartışmalardan biri ne canon ne değil olayı. öncelikle burada kastedilen canon nedir:

  (bkz: #14562194)

  çizgi romanları ve kitapları ayrı tutarsak (çünkü çok fazlalar gerçekten) star wars canon olarak ikiye ayrılıyor diyebiliriz. birincisi "george lucas canon" ya da eski tabiriyle "g-canon"; yaratıcısı george lucas'ın eli değerek hazırlanan ya da onayını alan yapımlar. diğeri ise "disney canon", yani disney'in intellectual property sahibi olarak resmi kabul ettiği yapımlar.

  lucas canon:

  buna göre star wars'un hikayesi phantom menace ile başlar, return of the jedi ile biter, skywalker saga 6 ana filmden oluşur. arada yine lucas'ın yaratıcısı olduğu clone wars animasyon filmi ve animasyon serisi var, ikinci ve üçüncü filmi birbirine bağlar. bu da kabul edilebilir dolayısıyla.

  not: eskiden expanded universe şimdilerde legends olarak bilinen 2014 öncesi kitaplar, oyunlar, çizgi romanlar hiçbir zaman bu ana canon’a dahil olmadı. onların kendi içlerinde bir devamlılığı vardı (alternatif evren gibi), disney’in yaptığı bunu noktalamak oldu.

  disney canon:

  hikaye phantom menace ile başlar, rise of skywalker ile biter, 9 ana filmden oluşur. clone wars animasyonu ve filminin yanı sıra rebels, resistance ve the mandalorian tv serilerini ve rogue one ve solo filmlerini kapsar.

  ancak kanaatimce star wars'un nerede başlayıp nerede bittiğine karar vermek fanlara kalan bir şey. yine benim şahsi düşüncem; eser yaratıcısının en azından onayını almadan oluşturulan, hatta onunla ters düşen herhangi bir yapım alternatif evren hikayesi olmaktan öteye gidemez, fikri hakların mevcut sahibi kim olursa olsun. bu x şirketinin lord of the rings'in haklarını alıp üçlemeye dördüncü romanı çıkartması gibi geliyor bana, kabul edilebilir değil.

  fikri mülk sahibinin fanlarla çelişip "bunu kabul edecekseniz" itelemesinin çok işe yaramadığını geçmişte ghostbusters, alien, terminator vs ile gördük. bu büyük ip'lerin fanlar tarafından kabul edilmeyen filmleri "yokmuş gibi" davranıldı. elbette hem star wars hem disney bunlardan çok daha büyük, bunlar gibi zarar etmez ancak hedeflediği rakamları da tutturamaz. zaten disney gibi işi "mutluluk satmak" bir marka da insanları mutsuz eden, gereğinden fazla controversy yaratan içeriklerin fazla arkasında durmaz. bunun yakın tarihli en basit iki örneği; the last jedi'ın tepki çekmesinden sonra rise of skywalker'da büyük oranda o film "yokmuş gibi" davranılması ve dave filoni (ki star wars fandomunda çok sevilen bir adamdır) & jon favreau ikilisiyle sequel üçlemeden çok orijinal üçlemeyi esas alan bir diziyle uzaklaşan fanların gönlünün almaya çalışılması. hatta star wars evreninin dışına çıkarsak mcu'da captain marvel karakterinin geri plana atılmaya başlanmasının da sebebi buna benzer. disney arkasında duruyormuş gibi yaptı ama yavaştan yavaştan ocağın altını kıstı.

  uzun lafın kısası ben gelecekte disney'in sequel üçlemeyi canon'dan düşürmesini beklemesem de "yokmuş gibi" davranacağına, oraya çok dokunmayan film ve dizilerle devam edeceğine kesin gözüyle bakıyorum.

  disney'in üçlemesini beğenmeyen star wars hayranlarına tavsiyem return of the jedi'da noktayı koyup illa bir üçleme devamı görmek istiyorlarsa timothy zahn'ın thrawn üçlemesiyle devam etmeleri.
249 entry daha