şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: lan... acaba!)
  • kibarlıktan kırılmak üzere olan yazar eylemidir.

entrysini yazar geçer. derken dönüp tekrar baktığında favorileyen kişilerin nicklerini görünce içinden incelikten kırılmak gelir ve başlar mesaj atmaya.

"xx nolu entrymi favorilediğiniz için teşekkür ederim."

can sıkıntısına birebir.
    bir sözlükte vardı böyle bir muhabbet.
    madem favori kişilerini görüyoruz artık burada da olur sanki.

hülasa editi: her favori ekleyen kişi yazar değil. entryleri çaylaklar da favorileyebiliyor. o nedenle başlık favori ekleyene şeklindedir.
  • (bkz: itü sözlük)
  • neredeyse butun entry'lerimi caylaklar favoriledigi icin yapamadigimdir. mesaj atilmiyo ki eziklere...
  • beni buraya siz getirdiniz, sevenlerim getirdi, alkışlarla yaşıyorum...
    minvalinde bir eylem.
    yapan oldu mu acep...
  • "canım hangi yörenin işsizisin?" dedirten mevzu
  • antik kullanıcıları olarak ne kadar analog kaldığımızı hatırlatan incelik. yemin ederim haberim bile yoktu favori mavori işlerinden. sözlük değil mi lan burası, favori nedir arkadaş ya?
  • yapılan bir güzelliği takdir ettiğini belirten jest. ki bu yazarlığımın başından itibaren zaman aşımına uğratmamaya özen göstererek uyguladığım bir alışkanlığım; bir çeşit ''@minnoklokumcuk klasiği''.

sözlük dışında da çocukluğumdan itibaren kibarlığı ile bilinen bir kişi sıfatıyla, bana son derece doğal gelen uygulamanın neden bu derece dikkat çektiğini de ben anlamış değilim. bu konuda ön yargılı düşünen ve yazanlara da birkaç noktayı hatırlatmak isterim:

1. ''favorilenen entry'' zaten içerik olarak beğenilmiştir. ben de bu beğeniye teşekkür ederek nezakette bulunuyorum. ''daha çok favorilensin diye teşekkür mesajı gönderiyor'' şeklindeki bir ifade her şeyden önce sözlük ruhuna ve mantığına ters. diyelim ki kişi bu özelliğimden etkilendi ve entry'lerimi takibe aldı. eğer ki ben sonraki entry'lerde içi boş, çöp entry girersem aklı başında bir sözlük kullanıcısı olarak beni takibi bırakması gerekir. burada aslolan entry içeriği ve kalitesidir çünkü. daha çok favorilenmeye ihtiyacım olduğu için teşekkür mesajı göndermek, içi boş bir çuvalı hatır gönül yoluyla dik tutmaya çalışmaya benzer. peki buna ihtiyacı olan bir yazar mıyım? konu kapanmıştır.

2. bir diğer konu, nickaltı ziyaretine gelen bir yazarın yalan yanlış, kendi aklınca senaryolar yazması. hiç sağlıklı değil.

5000 küsur entry'm ve binlerce favorilenen entry'm var; bu da yollanan bir o kadar teşekkür mesajına denk gelmektedir. mesaj gönderdikten sonra yazar:

a. cevap verir.
    b. cevap vermez. keyfe keder. (cevap vermediği takdirde de mesaj göndermem rahatsızlık vermemek adına.)

velev ki cevap verirse, ben 3. bir kez dönüş yapmam. çünkü prensip olarak bu mesajı yalnızca ''teşekkür etmek'' için yollamışımdır, sohbet ortamı oluşturmak amacı ile değil. dolayısıyla nick altıma gelip de ''neden yanıtlamadı?'' gibi bir soru abesle iştigal.

bir de üstüne üstlük bunun sebebi olarak kadın/erkek yazar ayrımcılığı yaptığımın söylenmesi? (bkz: #62995993)

favorileyen yazarların troll, kadın, erkek, eşcinsel, şakirt, ateist, akp'li, chp'li, mhp'li, hdp'li, budist, şaman, kürt, türk, laz, çerkez, rum, ermeni vs. olmasına hiç bakmam. bu konudaki tarafsız, objektif yanımla her zaman gurur duyarım. tek tahammül edemediğim haddini bilmezlik ve saygısızlıktır.

bu sanal ortamda, nickname'lerin arkasında kimin ya da nasıl kişiliklerin olduğunu bilemeyiz. satırlarımız aracılığıyla vücut buluruz. eleştiri elbette yapılır ancak bunu layıkıyla yapabilme konusunda maalesef çok başarılı değiliz.

benim en sıkı takipçim, üniversiteye giden oğlum. başta bir anne, ama her şeyin ötesinde bir insan olarak; kendime yakıştırdığım biçimde var olma yanlısıyım sözlük üzerinde. belli ilkelerim, başkalarının olumsuz yaklaşımıyla değiştirmeyeceğim alışkanlıkların sahibi bir yazar olarak; sözlüğe katkı sağlama amaçlı yazıp çiziyorum.

yıllar önce kısa bir gazetecilik deneyimim oldu, yakın geçmişte değerli bir müzisyenin yurt içi ve yurt dışı bağlantılarından sorumluydum. görev yaptığım ilk kolejde, çevremdeki kişilerle kurduğum sıcak ve sevecen iletişim nedeniyle bir maaş tutarında ikramiye ile ödüllendirildim. kısacası olumsuz sıfatlarla beni çerçeveleyen kişiler, neye dayanarak abartılı ya da samimiyetsiz, yapmacık buluyorlar beni öğrenmek isterim.

evimin kapısını açtığım ve minik delikanlısı ile misafirim olarak ağırladığım @kamu mali hanım, sözlükte en samimi olduğum yazar olmasına rağmen 'siz' diye hitap ediyorum. ailemden öyle gördüm, öyle yetiştirildim çünkü.

zorunlu edit: önemli bir detayı yansıtma gereğini hissediyorum çünkü gururum oldukça incindi. akıl var, mantık var. mesaj yolladığımda cevap vermeyen yazarlar da oluyor, entry'mde de belirttim. ama hiçbir zaman nickaltlarına gidip de hesap sormak, serzenişte bulunmak, velev ki karşımdaki kadın bir yazarsa bunu cinsiyetime bağlayarak değerlendirme yoluna gidip ''eğer erkek olsaydım yazardın'' gibi çok basit, marazi bir ruh haliyle yorumlamak geçmedi aklımdan. bu ne kuyruk acısı, ne zavallılıktır böyle? dünyanın kendi merkezi etrafında döndüğünü düşünmek. egoizm.

ben ona* 17.09.2016 17:11'de teşekkür mesajı gönderdim, o 17.09.2016 17:28'de yanıt verdi. ve sonra aynı gün 21.01'de - 3.5 saat sonra- nickaltı'ma gelip yorumunu yazıp gitti. ki mesajında soru sormadı, geri dönmeme neden olacak biçimde açıklama gerektirecek bir cümle kurmadı. yalnızca sohbeti uzatacağımı düşündü ve yanıldı. böyle bir kişi ile lafı uzatmamış olduğuma çok memnunum.

ayrıca, herkes her an 7/24 online olmak zorunda mı? olsa bile hemen cevaplandırmak gibi bir yükümlülüğü mü var insanların? herkesin bir hayat gailesi ve ev düzeni var saygı duyulması gereken. hiçbir yazar, sanmıyorum ki hepi topu üzerinden 3.5 saat geçti ve mesajı cevaplandırılmadı diye gelip de birbirinin nickaltı'nda -özellikle de ilk defa irtibat kurduğu, hiç tanımadığı bir kişi hakkında- eleştiri kültüründen uzak, direkt iftira atmaya odaklı saçmalasın, üstelik de en olmayacak çirkin ithamlarla. bu elbetteki saygısızlık, küstahlık ve de terbiyesizliktir. tartışmasız.

sağlıcakla ve sevgiyle kalın.

ayrıca:
    (bkz: mesaja dönmeyen yazarın entry girmesi/@minnoklokumcuk)