şükela:  tümü | bugün
 • tam adı endotrakeal entübasyon olan hayat kurtarıcı tıbbi girişim. bilinci açık hastaya uygulanmaz. bilinci açık hastaya uygulamak gerekirse hasta dormicum benzeri ilaçla uyutulur. entübe edilen hasta mekanik ventilatöre bağlanır. mekanik ventilatör yoksa hasta ambulanır.
 • akciğerlere oksijenin mekanik ventilasyonla verilmesi gerekti­ği anlarda uygulanan, yapması çok da ustalık gerektirmeyen tıbbi müdahaledir.
  bleyd ve handle kısımlarından oluşan ucunda ışık kaynağı bulunan larengeskop denen bir alet,entübasyon tüpü,larengeal maske ve ambu kullanılarak yapılır.
 • bleyd ve hand in birleşiminden oluşan ucunda güçlü bir ışığın bulunduğu ve airway denilen bir hava yolunun açık kalmasını sağlayan hayat kurtarıcı müdahaleye verilen addır.
 • entubasyon, hastanın solunum mekanizmasınin devreden çıktığı durumlarda (ör: bilinç kaybı) hastaya dışarıdan mekanik olarak solunum desteği sağlamak amacıyla soluk borusundan akciğerlere bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. hayat kurtarıcı bu işlem göründüğü kadar kolay olmamakla birlikte, entubasyonun zorluğu yüzünden (bu genellikle hastaya bağlı faktörleri içerir) hastayı kaybetmekle de sonuçlanabilir.

  yeni guideline der ki "eğer entube edemiyorsan önce dur ve düşün. hastayi ambu ile havalandirabiliyorsan korkma." cok dogrudur. onemli olan hastaya hava desteği sağlamaktır ve bu ambu ile yapilabiliyorsa gerekirse saatlerce hasta ambulanmalidir. ambu ise hastaya maske ile manuel olarak hava destegi saglamak demektir. bir eldeki ici hava dolu balon ile hastaya solunum destegi saglamaktir.

  edit: ekleme
 • halk arasında entübe etmek olarakta kullanılmaktadır. entübe sırasında dilde şişkinlik olabilir, bu şişkinliğin maksimum 1 haftada geçmesi ön görülür. entübe kaynaklı dilinizde böyle bir sıkıntı olursa, hekiminize danışarak gargara isteyebilirsiniz.
 • uygulaması ustalık gerektirmez fakat çok kolay bir işlem de degildir. düzgün bir şekilde yaptığınızda kendinizi epey mutlu hissedersiniz. solunumu durmuş birini yaptığınız müdahaleyle tekrar akciğerlerin havalanmasını sağlamak gerçekten çok güzel bir duygu. ayrıca mezun olduğunda bir ilçe devlet hastanesi aciline atanıp arrest gelse nasıl entube edicem dememek için fakültedeyken postmortem deneyip öğrenmek lazım.
 • tanım:üsteki davar gibi açılın lan ben doktorum demek için kendini her platformda yırtık dondan çıkan küskü gibi ortaya atan; ki bence doktor olduğu da şüpheli,dingilleri ortaya çıkaran başlıktır.
  açıkta kalmış oturma organından inandırıcılığı sıfıra yakın hikayaler uydurmanın manası yok. entübasyon dediğiniz olay;akciğerlere sahip canlılarda bilinç durumunu kaybeden ve/veya bahsi geçen akciğere sahip canlının hayati idamesi için gerekli hava sürkülasyonunu sağlayamaması durumunda, ek enstürmanlarla bahsi geçen canlının ihtiyacı kadar olan havayı ona sağlanması olayını ifade eden kelimedir.
  edit:imla
 • zorlu entübasyonlara karşı ilk başta mallampati olup olmadığını değerlendirmenin gerek olduğu hede
 • hemşire hanımlarla birlikte cümbür cemaat girilebilen bir şey değildir. entübasyona giriyoruz hazırlanın da ne demek? hayırdır havuza mı giriyorsunuz?
 • 5 mg dormicum 50 mg curanı puşele - genellikle-, ambu ile manuel hava ver, laringoskop ile ağız içine gir doğru yolu bul, tüpü tak ve ventilatöre bağla.
  varsa sekresyon aspire et.

  genellikle böyle gelişen bi olay