şükela:  tümü | bugün
 • almanca "gelişme,geliştirme" anlamındaki kelime.
 • ayrıca (bkz: bmw/71)
 • 2. dünya savaşı sonlarında almanların tanklarını tek bir standarta getirme çalışmalarının genel adı. e-series olarak da bilinir. tasarımlar dönemin alman tanklarından daha basit ve daha güçlü olması planlanarak yapılmıştır. 6 çeşit tasarımı vardır ve şu araçlara göre tasarlanmıştır:

  sdkfz 251---> e-5

  pz38(t)---> e-10

  pzkpfw iii & pzkpfw iv---> e-25

  panther & tiger---> e-50

  tiger ii*---> e-75

  maus---> e-100

  ancak hiçbiri tam anlamıyla üretilememiştir. sadece e-100'ün şasisi tamamlanmıştır ve onlar da ingilizler tarafından ele geçirilmiştir.

  kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/entwicklung_series
 • entwicklung serisi, bilinen adıyla e- serisi, ıı. dünya savaşının sonlarına doğru nazi almanyası ordusu wehrmacht tarafından standart bir tank serisi üretmek için yapılan çalışmaydı. 6 değişik ağırlık sınıfında tank tasarımından oluşan bu projede bazı özel tasarımlarda geliştirildi. ancak bu aşırı karmaşık tank tasarımları ortaya çıktı ve sonuçta ortaya kalitesiz üretim ve güvenilmez mekanik sorunlar getirdi.

  tasarımları atalarına göre kolay anlaşılır ve daha verimli görünmekteydi. eğer savaş biraz daha uzamış olsaydı bu müttefik kuvvetler için çok büyük bir sorun olacaktı. örneğin 1947 yılında üretimine başlanan sscb yapımı t-54 tankının taret ve gövde zırhı alman tiger ıı tankına nazaran 20 mm daha kalındı. ve 100mmlik topu bulunuyordu. ancak 40 tonluk ağırlığı ile ancak e-25 ile kıyaslanabilirdi.

  e-5

  5 ila 10 ton arasında bir ağırlığa sahip olması düşünülen e-5 basit bir hafif tank olarak sınıflandırıldı. keşif aracı, tank imha edici ve zırhlı personel taşıyıcı olarak düşünüldü.

  e-10
  e-10 tasarımı ise panzer 38(t) modeliyle yer değiştirilmesi düşünüldü. 38(t) şasesi genişletildi ve yeniden tasarlandı. tasarıma pzkpfw 38(d) adı verildi. adında bulunan d harfi deutschland (türkçe almanya) anlamını taşıyordu. ağırlık olarak 10 ila 25 ton düşünülüyordu. asıl niyetleri birkaç yeni hafif tank imha edici üreterek bunların jagdpanzer 38(t) ile yer değiştirmekti. yeni üretilecek bu sınıfa veya aileye waffenträger adı verildi ve ağır tanksavar topları kullanılacaktı.

  e-25
  e-25 tasarımı 25-50 ton ağırlıkları arasında olacak ve bütün panzer ııı ve panzer ıv modelleri ile yer değiştirilecekti. b sınıfın içerisine orta sınıf keşif araçları, orta sınıf jagdpanzer ve ağır sınıf waffenträger araçları girecekti.

  e-50 standardpanzer
  e-50 standardpanzer standart orta sınıf tank olarak düşünüldü. panther vetiger ı modelleri ile yer değiştirmesi tasarlandı. 50 ila 75 ton ağırlıkları arasında olması düşünüldü.

  e-75 standardpanzer
  e-75 standardpanzer standart ağır sınıf tank olarak düşünüldü. tiger ıı ve jagdtiger modelleri ile yer değiştirmesi tasarlandı. e-50 ile aynı tasarıma sahip olmasına rağmen 75 ila 100 ton ağırlıkları arasında olması istendi.

  e-100
  e-100 aynen genişletilmiş tiger ıı şasesi üzerine yapılan 'maus' gibi süper ağır çarpışma tankı niyetiyle tasarlandı. ayrıca maus ile aynı tareti kullanacaktı. 1944 yılında başlanan tasarlama ve prototip çalışmaları adolf hitlerin bunu yerine maus modelinin üretilmesi talimatı ile iptal edildi. sadece şasesi tamamlanan tank birleşik krallık tarafından ganimet alındı. yapılan birkaç çalışmanın ardından parçalandı.