şükela:  tümü | bugün
 • 5 yasindan sonra hala uyurken ya da otururken sarrr diye altini islatma hadisesine verilen isim.alerjik psikolojik neenleri olabilir, ellerimizi cirparak "siidiikliiii siiidiklii" sarkisi esliginde cevresinde daireler atmadan evvel akildan gecirmelidir.
 • gönüllü hizmet yaptığım kurumda yer alan psikoloji kliniğine yapılan başvurular arasında en sık görünen bozukluk.
 • uykuda idrar kaçırma mealinde kullanılır. gece olursa buna enürezis nokturna vs... denir. sık görüldüğü durum psikolojik sorunlardır. bunun yanında idrar miktarını arttıran bilumum hastalıkta da görülebilir. özellikle çocuklarda görüldüğünde çocuğun ruhsal durumu hakkında bilgi edinilmelidir. kendisine kardeş gelen çocukta ilgi çekmek maksatlı enürezis görülmesi ders notlarımız arasında ilginç bir vaka olarak gözüme çarptmıştır.
 • 4 ya da daha büyük yaşlardaki çocukların mesanelerinin istemsiz çalışması kontrol edilememesi durumudur, yani idrarın gün içinde yatağa ya da giysilere kaçırılmasıdır.bu tanıyı kesinleştirmek için idrar yapma en az 3 ay süreyle haftada en az 2 kere ortaya çıkmalı falandır filandır.

  asıl mesele şudur ki evde enürezis çocuğu olan annelere allah sabır versin. bizim evin ufaklığın da vardı böyle bir sorun. peeeh bizim odanın kokusu geldi şimdi burnumun ucuna da çekilecek çile değil valla. ama sevgili ana babalara buradan uyarı yapmayı da bir borç bilirim kızmayın yavrucaklara eninde sonunda düzelecektir hem keyfinden sıçmıyo o yatağa heralde.
 • (bkz: #14728856)
 • istem dışı idrar yapmaya denir.
 • sıçım*-işeyim** bozuklukları..
  ne öyle dışa atım bozuklukları?
 • çocuk gelişimsel olarak idrar tutması gereken yaşa gelmesine rağmen yineleyici idrar kaçırır. istemsiz idrar kaçırma bozukluğuna enürezis denir. bozukluk sosyoekonomik açıdan düşük gruplarda, eğitim düzeyinin düşük olduğu ailelerde ve bir kurumda yaşamak durumunda olan psikososyal stres altındaki çocuklarda sık görülür.
 • başlıca alışkanlık bozukluklarının başında gelen enürezis (alt ıslatma), beş yaşından büyük çocuklarda uyku sırasında tekrarlayıcı nitelikte istemsiz idrar kaçırmasıdır. bu durum üç ay süreyle haftada iki kez ortaya çıkması ile başlar. yani çocuğunuz birkaç kere altını ıslattı diye sorun aramayın.

  enürezis; gece ve gündüz meydana gelmesine göre sınıflandırılır. tüm dünyada yaklaşık 50 milyon enürezis çocul olduğu tahmin edilir. erkeklerde kız çocuklarına göre 1.5 kat daha fazla görülür.

  nedenlerine kısaca bakacak olursak enürezis biyolojik ve psikososyal etkenler olarak incelenir.

  biyolojik etkenler; enüretik çocukların yaklaşık %75'nin birinci dereceden akrabalarında eskiden enürezis görülmektedir.

  psikososyal etkenler; kardeş doğumu ile başlayabilir, kardeşe duyulan saldırgan tutumun bir ifadesi şeklinde ortaya çıkabilir, ailedeki ölümler, ayrılıklar, geçimsizlikler neden olabilir.

  peki tedavisi var mıdır? evet. enürezisin tedavisi için davranışsal tedavi uygulanır:

  aileyle konuşulur,
  yatmadan iki saat önce sıvı alımı kısıtlanır,
  yatmadan önce mutlaka tuvalete götürülür,
  kafeinli, karbonatlı içecekler azaltılarak durum düzelebilir. her şeyden önce sabırlı olunmalı.