şükela:  tümü | bugün
 • 10000lerce askerin olmesine neden olan osmanli pasa'si, ama savasi ittifak grubu kazansaydi buyuk turk kahramani ilan edilirdi, boyle de ilginc bir sey var iste .
 • bab-ı ali baskını ile ittihat ve terakkinin başa gelmesi sonucu osmanlıda yetki sahibi oldu, almanlarla yapılan gizli anlaşmada imzası olan dört yetkiliden biridir, ki dördü de ittihat ve terakkiciydiler...
 • 22 kasım 1881 tarihinde istanbul'da doğdu. ailesi manastırlı olup, babası hacı ahmet paşa, annesi ayşe hanım'dır. soğukçeşme askeri rüştiyesinde öğrenim gördü. harp okulunu 1899'da piyade teğmeni olarak bitirdikten sonra, 1903'te kurmay yüzbaşı olarak harp akademisinden mezun oldu. selanik'teki üçüncü ordunun emrine girdi. 1906'da binbaşı oldu. ittihat ve terakki cemiyeti kurucuları arasına katıldı. bu topluluk içinde tutunup, kendini sevdirdi.

  ii. meşrutiyet'in ilan edilmesinde önemli rol oynadı. makedonya genel müfettişliği ve berlin ateşemiliterliği gibi görevlerde bulundu. 31 mart vakasi'nda hareket ordusuna katıldı. işkodra mutasarrıfı ve cephe komutanı olarak italyan saldırısına başarıyla karşı koyan enver paşa, 1912'de yarbay oldu. 23 ocak 1913'te ittihat ve terakki tarafından düzenlenen babıali baskınına katıldı. sadrazam kamil paşanın istifasını sağladı. böylece ittihat ve terakki cemiyetinin iktidarı ele geçirmesinden sonra, edirne'nin kurtarılmasında önemli rol oynadı. bu başarısından sonra albaylığa ardından da tuğgeneralliğe yükselen enver paşa, 1914'te de sait halim paşa hükümetinde harbiye nazırı oldu. şehzade süleyman'ın kızı ile evlendi. orduda bazı düzenlemeler yapan enver paşa, fransız modeli yerine alman stilini uyguladı.

  birinci dünya savaşına almanların yanında katılmamızda etkin rol oynayanlar arasındaydı.
  enver paşa’nın vatanseverliği ve bu topraklara olan bağlılığı yanısıra hayal gücünün genişliği ve gerçeklerle bu hayallerin zaman zaman birbirine karıştığı da inkar edilemez. hayallerini süsleyen iran, hindistan, turan ve kafkasya’ya hakim olmak düşünceleri o günün şartlarında gerçek temeller oturmaz. örneğin cemal paşa anılarında “hakikati söylemek gerekirse, bu birinci kanal seferi yaptığımız zaman hiç kimse bu kanalın nasıl geçileceğini bilmiyordu...” der. halbuki enver paşa bu görevi, iv. ordu kumandanlığı’nı, cemal paşa’ya teklif ettiğinde, suriye’deki asayiş sağlama ve kanal seferini her ikisi de inanarak imzalamışlardı. bu sefer gerçekleştiğinde ise kanal türk cesetiyle dolmuştu. kanal’dan önce sarıkamış’ta yaşananlar ise tam bir felakettir. 3ncü ordunun 90bin askerinden çok azının donmaktan ve açlıktan kurtulabildiği bu sefer, sonuçları açısından korkunçtu.

  dünya savaşının osmanlı imparatorluğunun yenilgisi ile sonuçlanmasından ve osmanlı’yı sevr antlaşması’na sürükleyen çöküşün ardından kasım 1918’de enver paşa ülkeyi terk eder. ittihat ve terakki partili arkadaşlarıyla birlikte, önce odessa'ya, oradan da berlin'e gider; daha sonra rusya'ya geçer. anadolu'daki milli mücadele hareketine katılmak istediyse de kabul edilmez. 1920 eylülünde bakü'de doğu ulusları toplantısına katıldı ve batum'da türkiye şuraları partisi!ni kurarak türkistan'ı kurtarma hareketi adı altında bir başka hayalperest girişim başlatır. ancak belli ki kurtarmaya gittiği soydaşları pek kurtulmaya hevesli değillerdir. enver paşa, toplayabilidiği yetersiz kuvvetle, rus kuvvetleri karşısında başarılı olamaz. orta asya’nın pamir eteklerinde çegan tepesinde vurularak öldürüldüğünde henüz 42 yaşında yenik ve yalnız bir adamdır. 4 ağustos 1922'de tacikistan'da, ve çegan köyü'ne defnedilir. mezarı, kemikleri 1996'da istanbul'a nakledilinceye kadar orada kalmıştır..

  son derece maceracı ve hırslı bir kişilk sahibi olan enver paşa'nın. mustafa kemal'le yıldızı hiç barışmadı.milli mücadeleye katılma talebinin reddedilmesinde bunun etkisi çoktur.
  http://www.canakkale.gen.tr/kisiler/k8.html

  gelen kutusu » @franzqq:
  "bir düzeltme yapayım enver paşa 1881 doğumludur."
 • kayınpederi padişah mıydı yoksa şehzade ibrahim miydi konusunda şüphelerim olmasına rağmen eşi ve kızı türkan sultan*, önce sürgüne gönderilmiş daha sonra hanım sultanlara sağlanan haktan yararlanarak ülkeye dönmüş ve kızı, istanbul üniversitesi kimya bölümünden mezun olmuştur. ürkan sultan daha sonraları ted ankarada uzun süreler kimya öğretmenliği yapmıştır.
 • muhtemelen sarikamis faciasinin sokuyla bir nevi uzun intihara hazirlanmis ve kaybettigi ordusunun yerine turki cumhuriyetlerde kendisine kucuk bir kuvvet hazirlayip ruslara saldirmistir. bu gercekten bir intihardir cunku emrindeki kuvvetin ne lojistik olarak ne psikolojik olarak rus ordusuna kafa tutma ihtimali vardir. olumu benim bildigim kadariyla, iki ordunun karsilastigi noktada, enver pasanin saldirin komutuyla ordunun onune atilip hucum ettigi anda vurulmasi sonucudur. yine trajik bir an; enver pasanin saldiri emrini verdigi ve one atildigi sirada, ordusunun saflarinda hicbir hareketlenme olmadigidir.
 • tamamen bir dolduruş örneği, talat ve cemal paşaların oyuncağı, hayalperest. hayalperestliği imparatorluğun sonunu getirdi, sonu başından belli bir savaşa zaten tel tel dökülmekte olan bir devlet artığını sokarak. turan turan diye bağıra bağıra sarıkamış cehennemine 90000 insan sürükledi (donmalarının suçlusu her ne kadar sakaryadan sarıkamışa giderken yazlık donanımlı askere kışlıkları vermeyen levazım subayları ise de, bunun nedeni de enver'in onları aceleye getirmesidir). gaz tavrını sürdürerek kurtuluş savaşı döneminde batumdan bolşevik destekli bir kafkaslı ordusuyla girerek yönetimi "pasif" diye nitelendirdiği mustafa kemal'in elinden almayı planladı, kazım karabekir ordusunu, hiçbir neden yokken doğuya bağladı. ruslardan beklediği desteği göremeyince orta asyaya geçti, bu sefer ruslara karşı orta asyayı toplamaya çalıştı, ama farkında değildi ki artık orta asya rus ve çin oyunlarıyla toplanamayacak derecede bölünmüştü. umarım en azından pamir yaylası eteklerinde ölürken bütün planlarının boş bir hayal olduğunu kavramıştır.
 • enver ile ilgili en kapsamlı (hatta tek) adamakıllı incelemeyi yazan şevket süreyya aydemir'dir. üç ciltlik muheşem eseri "enver paşa makedonya'dan orta asya'ya"da her 1 şeyi çekinmeden yazmış, iyi etmiştir. tebrik ve şükranlarımızı sunarız.

  ayrıca kısa ve zevklisi için (bkz: suat yalaz) (bkz: enver paşa efsanesi) (bkz: çizgi roman).
 • 1915 ocak ayında rus hudûduna asker gönderilmesi için emir veren andaval! tecrübeli subaylar "yollarda kar var, marttan sonra gönderelim" dediler. "hayır ben emrediyorum, şimdi gönderilecek" dedi, bu subayları cezalandırdı. 86000 asker sarıkamış'ta, tek kurşun atılmadan, donarak öldü. her tarafta verilen böyle ahmakça emirler ve îdamlar milleti bıktırdı. enver paşa 1922'de rusya'da öldürüldü. kemikleri 1996'da istanbul'a nakledildi.
 • enver paşa büyük başarısızlıkların ve ihtirasların adamıdır. tipik bir ittihat terakki subayıdır. memleket hala böyle düşünen tiplerce yönetilir.

  harbiye nazırı olmak için en az tuğgeneral rütbesi gerekirken enver paşa'nın bu rütbe için altı yılı vardır. ama bir darbe yapmıştır bu yüzden bir çırpıda kendisine bingazi cephesindeki ve balkan savaşlarındaki hizmetleri için üçer yıl kıdem verilir böylece 34 yaşında harbiye nazırı, genelkurmay başkanı ve başkomutan vekili yani padişah vekili olur.

  sarıkamış'ta onbinlerce vatan evladı savaşmadan şehit düşerken, yemen'den gelen askerler yazlık melbusat ile cepheye sürülüp saatleri donduran soğukta ölürken; kendisi erzurum'dan istanbul'a telgraf üstüne telgraf göndermiş, zevcesi naciye sultan'ın ve köpeğinin sağlık durumunu sormuş, "aman üşütmeyin" diye ricada bulunmuştur.

  bir rivayete göre, balkan savaşı yıllarında istanbul halkı yiyecek ekmek bulamaz ve süpürge tohumundan yapılan, fırında dağıldığı için içine bildiğimiz kağıthane çamurunun konduğu berbad ekmekleri karneyle almak zorunda kalır. talat paşa va ailesi de bu ekmekten yerken enver paşa hazretleri atını özel yaptırdığı francala ekmeği ile beslermiş.
 • ilber ortaylı enver paşa ile mustafa kemal arasındaki farklardan birinin de: enver paşanın alman devlet erkanı önünde hazır-ol'dayken, padişahı iplememesi, mustafa kemal paşanınsa iki tarafı da iplememesi olduğunu belirtir. mete tuncay da ismet inönüden rivayetle; enver paşa'nın 'serkand, tiflis, batum...' diye, mustafa kemal paşa'nınsa 'erzurum, ankara, sakarya...' diye konuştuğundan bahseder.
  ayrıca merhum enveriye diye bir alfabe icat etmiştir ki; arap alfabesinde seslileri de yazarak sahihlestirecegini sandığı yazıyı iyice içinden çıkılmaz bir hale sokmuştur. cumhuriyet kadrosunun ve mustafa kemal paşa'nın bu konuda da enver paşa'ya açık fark attığı barizdir.

  enver paşa hayalperesttir, muhteristir... fakat iman ettiği büyük hayalleri ile takdire şayan bir karakterdir de!
  nitekim hugo pratt efsanevi kahramanı corto maltesei semerkand'a taa... enver paşa'nın yanına kadar taşır ve enver paşa'nın hayatındaki cazibe ve zenginliği hikayesinde gayet güzel işler. ermeni meselesi gibi çetrefilli konulara da dokunan çizgi roman la maison doree de samarkand dost kitabevi tarafından türkçeye çevrilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap