şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugünkü azerbaycan'ın ve orta asya devletleri'nin bağımsızlığında büyük payı vardır. azerbaycan'ın bağımsız olmasında ve özellikle orta asya'da türklük bilincinin az da olsa kalmasında onun payı vardır. enver paşa mefkuresi hala yaşıyor.

  enver paşa, sarıkamış şehitleri nedeniyle yeriliyor. haklı olabilirsiniz. ya tutsaydı... osmanlı da milyonlarca şehit verdi ama şu an elimizde hiç bir toprak parçası kalmadı...

  https://www.youtube.com/watch?v=vftdajsxiqy
  https://www.youtube.com/watch?v=uj_vgm3lhzq
  https://www.youtube.com/watch?v=e7ucrybeirq
 • enver pasa basligina niye yazilmadigini anlamadigim hede.
  bu da yeni moda. iyi o zaman biz de soyle baslik acalim:

  (bkz: enver pasa iyi adamdi)
  (bkz: enver pasa yakisikliydi)
  (bkz: enver pasa kahramandi)

  illa yeni baslikla ilk entry'i girip ilgi cekmek mi amac?
 • nasrettin hoca fıkrası mı bu "ya tutarsa" diye laf mı olur ? tarih ya tutarsalarla yorumlanamaz çocuğum önce bunu bir öğren.
 • "ya tutsaydı" denilerek savunulmaya çalışılan görüş. göle maya mı çalıyorsun arkadaşım, bu nasıl argüman?

  enver paşa'nın cesur bir asker, fakat başarısız bir kumandan olduğunu sağır sultan duydu artık. türkçü yobazlar enver ismini duyunca onu atatürk'ün bile önüne koymaya çalışıyor, geçiniz bunları. enver çanakkale savaşı sırasında genelkurmay başkanı iken zafer kazanılınca mustafa kemal'in ismini gazetelerde sansürlemeye kalkmıştır. onun fuzuli ihtirası, akıl ve mantığın vücudu karşısında yenilmekten kurtulamamıştır. akıl ve mantığın vücut bulmuş hali kim, onu da yine belirtmeye gerek yok heralde.