şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığın aslı, türk milleti'nde bulunan enver paşa kumar oynadı algısı olsa daha iyi bir başlık olacak olsa da enver paşa ile ilgili bilgi arayan suserler'in karşısına bu başlık da gelsin istediğimden bu şekilde adlandırdım.

  gerçekten var millette böyle bir algı. "enver paşa kumar oynadı ama kaybetti", "okeye dönüyordu son anda olmadı" vb. "olsaydı iyi olacaktı".

  bu algı bence iki sebepten dolayı insanlarda oluşuyor. birincisi milletin çoğu tek kişilik veya bir kaç kişiden oluşan işlerde çalışıyor. mesela esnaf, mesela çiftçi, mesela öğrenci. bu kişiler çok kişiyi barındıran insan topluluklarında şansa, talihe çok az yer olduğunu kavrayamıyorlar. mesela bir fabrika işçisi bunu daha iyi anlayabilir. bir iş yerinin başarısı neye bağlıdır, son anda kar ediyorken batabilir mi dersen "olmaz öyle şey" der.

  ikincisi millet ne iş yapıyorsa amatörce ve yüzeysel yapıyor. öğrenci ise dandik bir öğrenci, usta ise işi yalapşap yapan bir usta, mühendis ise hallederiz diyen bir mühendis. işinde organize ve planlı değil. bu yüzden kapsamlı bir işin ne kadar karmaşık olabileceğini ve bu karmaşıklıkta şansa, talihe ne kadar yer olduğunu anlayamıyor. mesela her işi planlı programlı olan bir japon'a gidip sorun, "bizde bir komutan vardı da çok başarılı olacakken bir anda 90k adam kaybetti" diyin bakalım size ne diyecek. mesela "bu komutan her günün sonunda sayım yapmıyor muymuş? ilk 20km'de kaybettiği adam sayısına bakarak 100km sonra ne kadar adam kaybedeceğini hesaplamamış mı? harekatı yapmadan önce kışın yapılan harekatlara dair bir literatür araştırması yapıp hangi iklimde yapılan harekatların nasıl sonuçlandığını incelememiş mi? acil bir durumda geri çekilme için bir plan oluşturmamış ve bunun tatbikatını yapmamış mı?" şeklinde sorular sorabilir.

  öğretim hayatında berbat bir öğrenci de birincilik ile bölüm bitiren bir öğrenci de oldum. bir sınavdan alacağım not son gece değil 3 hafta öncesinden belli olurdu. dandik öğrenciye sorsan başarı soruların kolay/zor gelmesine veya son geceki çalışmaya veya o anki ruhi durumuna bağlıdır. bir öğrencinin bir sınavdan başarılı olması için gözetilmesi gereken 10 komponent varsa ve süre 14 hafta ise, bir askeri plan için 1000 komponent ve planlamayla birlikte 52 hafta gözetilmesi gerekir desek, şanstı, riskti falan diyince insanı bi gülme tutuyor.

  edit: dikkat edin atatürk büyük taaruzdan önce birlikleri taaruz pozisyonlarına kaydırıp da düşman bunu farkedemeyince "geçmiş olsun savaşı kazandık hahayt" tarzından açıklamalar yapmıştır. dikkat ederseniz daha tek bir kurşun atılmadan, tek bir tümen taaruza geçmeden bu açıklamayı yapmıştır. anlıyorsunuz değil mi profesyoneller için perşembenin gelişi pazartesinden görülebilmektedir. şanstı, riskti gibi hususlar çarşambadan perşembeyi göremeyenler içindir.