şükela:  tümü | bugün
 • romantik ve realist. ha şu var, romantik veya realist olmanın biri diğerine üstün değildir.
 • ikisini de sevmezseniz başınıza bir şey gelmiyor bu devirde.
  haa, olayı aktiviteye dökmek başka şey.
  bazıları iktidar bile olabiliyor bu ülkede.
  neden sevmiyorlar enver paşayı anlamıyorum.
 • biri hayelleri uğruna bir devleti yıkmış, diğeri hayallerini kurduğu devleti kurmuş.
 • bir mustafa kemal karşılaştırması. dikkat ediyorum da karşılaştırmalar söyle oluyor "...... vs mustafa kemal atatürk". ve başlıkların genelde mustafa kemal'i sevmeyenler tarafından hazırlanıyor oldukları belli. her açılan "...... vs mustafa kemal atatürk" başlığı doğrudan yada dolaylı olarak mustafa kemal'in reklamıdır ve isminin varlığını sürekli diri tutar.

  edit: imla
 • ikisi de rütbe yarisi yapmis fakat saraydan kiz alan enver pasa bir adim öne gecmistir.

  27 mayis 1911 binbasi mustafa kemal
  13 mayis 1912 yarbay enver bey
  11 mart 1913 yarbay mustafa kemal
  2 aralik 1913 albay enver bey
  21 aralik 1913 tuggeneral enver bey
  26 aralik 1913 genel kurmay baskani enver bey
  1 haziran 1915 albay mustafa kemal
 • önceleri enver paşa çok daha öndedir tabii ki. mustafa kemal'in esamesi bile okunmaz ittihatçılar zamanında. ancak mustafa kemal babıali baskını gibi rezil bir duruma karşı çıkmıştır. yani devlet aklı çok daha üstündür. asker ile sivil ayrımını döneminin çok ötesinde gerçekleştirmiştir. gelgelelim enver paşa asker mantığıyla devlet yönetmek istediği için tepetaklak olmuştur. evet maceraperest bir adamdır ancak askeri olarak mustafa kemal'den daha yeteneklidir. turan hayalleriyle yanıp tutuşmaktadır. orta asya coğrafyasını da iyi bilir. ancak hep yanlış ata oynadığı için acı şekilde can vermiştir. mustafa kemal ise gelebileceği ve hatta hayalini bile kuramayacağı bir noktada hayata veda eder ki hem konjonktürel olarak çok şanslıdır hem de daima ikinci bir hamlesi vardır. siyasi akıl mevcuttur. genel zihniyet olarak ise ikisi de terakki ekolünden gelmektedir. enver paşa biraz daha mukaddesatçı kesime yakın bir isimdir. tam anlamıyla seküler olduğunu söylemek mümkün değil. türk islam imparatorluğunun başına geçmek en büyük idealidir. mustafa kemal ise dini araç olarak kullanmıştır. ilk meclis açılırken din vurgusu çok belirgindir. sonraları istiklal mahkemeleri aracılığıyla tüm muhalifleri temizlemiştir. en büyük ideali olarak ulus devleti odaklı seküler bir düzendir ki bunu hayatta iken başarmıştır. velhasıl günümüzde seküler düzen artık lafta kaldı gibi birşey.

  sonuçta bugün hepimiz atatürk'ü a'dan z'ye gerek resmi tezlerle gerek araştırma kitaplarıyla biliyoruz. kaba taslak bir versus yaparsak mustafa kemal enver paşa'yı alt etmiştir. zaten mustafa kemal ve enver paşa hep çekişmişlerdir. tabii enver paşa hep rütbesi daha yüksek olan olduğu için bu avantajı kullanmıştır. yine de enver paşa da çok hataları olmasına rağmen mustafa kemal'den çokta önemsiz bir figür değildir. en nihayetinde mustafa kemal hareketin başına geçerken ittihatçı kadrolar ile yola devam ettiğini unutmayalım. tam benzetme olmayacak ama refah partisi sonrası ak partiyi düşünebiliriz. aynı ekol farklı bakış açıları. enver paşa'nın ölümüne epey üzülmüştüm. cesur bir cengaver olarak öldü. mustafa kemal atatürk ise sirozdan öldü. ancak bir iddiaya göre çevresindeki doktorlar ona hastalığı yakıştıramadığı için yanlış teşhis konmuş ve hastalık ilerlemiş. yani kendisini türk hekimlerine emanet etmesi de sonunu hazırladı iddiaları var.
 • murat bardakçının anlatımı ile cepheden karısına hergün 20 sayfa mektup yazdığını öğreniyoruz diyeceğim entry dir. hayal dünyasında yaşar , ayakları yere basmaz , halkına güvenmez , alman sever , başarısız bir asker , tarihte kaybolmuş kişiliktir.
  mustafa kemal halkını arkasına alıp dünyayı inletirken o sibiryada komunist islam ordusu hayalleriyle geziyordu. uçağı oralarda dağa çarpıp parçalanmıştır
 • enver paşa, romantiktir, gerçekleri kavrayamaz her zaman ve kurduğu hayallerin imkansızlığına bakmadan peşinden gidebilir.
  dönemin bir çok askeri gibi napolyon'a hayrandır. ancak enver paşa'nınki biraz daha fazladır, cebinde napolyon'un resmini taşır ve ara sıra onunla konuşur.
  yalnız çok hırslı ve asla vazgeçmeyen bir karakterdir. ayrıca osmanlıcıdır ve çok ciddi anlamda dindardır.
  bir çok açıdan bugün recep tayyip erdoğan'a benzetiyorum ben kendisini.

  mustafa kemal, enver paşa'ya göre çok daha pragmatik ve gerçekçi bir liderdir.
  enver paşa gibi romantik hayallerin peşinden gitmez, amaçladığı yolda en gerçekçi çözüm ne ise ona bakar.
  gitmek itediği nokta bellidir; ama ona gidecek direk bir yol yoksa, yolu dolaştırabilir oraya varmak için.
  idealizmi varmak istediği nokta ile ilintilidir, gittiği yol ile değil.
  bu nedenle yolda bolşeviklerle de kolkola girebilir, tarikat şeyhleriyle de...
  benzetilebileceği hiç kimse yoktur.

  bu arada enver paşa, mustafa kemal'i iki nedenden dolayı sevmez:
  1) içki içtiği için.
  2) askerin politikaya karışmasına karşı olduğu için.
 • cahilliğin dibinde gezen yorumların olduğu karşılaştırma. ifrat ile tefritin her zaman galip geldiği coğrafyamızda bir taraf iyice göklere çıkarılırken diğer taraf hep yerin dibine sokulmaya çalışılıyor.

  hele süper zekalı biri demiş ki enver paşa başarısız asker ama kime göre neye göre? bir de "komünist islam ordusu"nu hayal ederken "uçağı düşmüşmüş" de ölmüş. yok hızlı tren kazasında ölmüş aq. te allaam ya.