• fark sudur ki fransada hala napolyonun bir donem yonettigi devlet hala aktif bir yonetim. biz enver pasanin pasasi oldugu devleti 1919'da yiktik. yani napolyonun aksine o ulkenin kahramani degil, bizim icin yikilan monarsik devletin bir pasasi olarak vatan haini.

napolyon fransanin tarihi boyunca yapamadigi bir atlamayi yapmis ve butun kitalarda toprak elde etmis. hani toprak elde etmek ne kadar iyi bir seydir tartisilir ama oraya girmeyecegim. adam bunu istemis ve yapmis. butun avrupa birlesip napolyonu yenene kadar da fransayi dunyanin o donem en guclu devleti haline getirmis.

enver pasaya geciyorum: turki devletleri toparlamak isterken - burasi da napolyonla cok alakasiz, napolyon milliyetci bir adam degil - karsa kadar gidip (orta asyayi hedeflerken anadoludan cikamayarak) 90.000 askeri sarikamista sogukta sehit ettirmis cokmek uzere olan rusyaya savas kaybedip kosesine cekilmis.

nasil bir tane zaferi olmayan adamla fransayi 5 kitada topragi olan ulke yapan adami karsilastiriyosunuz cidden anlamiyorum.
  • sadece boylarının benzerliğini dikkate alırsak doğru olan görüştür.
hesabın var mı? giriş yap