şükela:  tümü | bugün
 • ismail hakkı uzunçarşılı'nın büyük osmanlı tarihi'ni kaldığı yerden cumhuriyete kadar devam ettirmiştir. 1948 dtcf tasfiyesi sırasında dtcf dekanıydı. sonraları türk tarih kurumu'na da başkanlık yaptı.
 • onu bunu bilmem de, yazdığım kitap için bir sürü kitabın arasından en işime yarayanları yazan hocamızdır.

  oku oku bilgilenirsiniz. bilim adamı sonuçta. iyi ki yazmış.

  1988'de basılmış en son osmanlı tarihi ciltleri. bende ne yazık bir takım yok. kütüphanelerden ödünç ala ala faydalanıyorum.
 • türkiye cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en büyük tarihçisi.
 • şu anda elimde v.cildini tuttuğum "büyük osmanlı tarihi" isimli tuğlanın üzerinde ismi yazan ordinaryüs profesör.
 • üstad uzunçarşılı hocadan devir aldığı mirası eksiksiz tamamlamıştır.
 • hakkında bu kadar az bilgi olması üzdü beni açıkçası. bakalım kimmiş enver ziya.
  enver ziya karal (d. 1906, osmaniye, kosova - ö. 19 ocak 1982, ankara), türk akademisyen, tarihçi, üniversite idarecisi ve siyasetçi.

  babası ağalı mehmed ve annesi zeynep idi.balkan harbi sırasında babası, amcası ve dayısı şehit edilmiş; annesi kolera salgınında ölmüştür. enver ziya karal ağabeyi ile önce izmir'e gelmişlerdir. önce alaçatı, izmir; sonrabursa ve daha sonra da ortaköy, istanbul'da ilkokul seviyeli yetimler için kurulmuş "darü'l-eytam" okullarında 1922'de ilk öğretimini tamamlamıştır. sonra lise eğitimi için parasız yatılı olarak edirne sultani'sine alınmış ve 1926 yılında mezun olmuştur. o yıl yabancı ülkelerde üniversite eğitimi yapmak üzere devlet bursu almak için yapılan yarışmayı kazanarak fransa'ya tarih eğitimi yapmak için gönderilmiştir. lyon üniversitesi edebiyat fakültesi'den tarih bölümü mezunudur ve aynı üniversitede tez verip doktora almıştır.

  1933 yılında türkiye'ye dönüş yapmış ve aynı yıl istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi'nde tarih doçenti olarak atanmıştır. 1942 yılındaankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi'ne profesör olarak tarih bölümü başkanlığına tayin edilmiştir. bu fakültede türk inkılap tarihi enstitüsü'nü kurmuştur. 1960 yılında ordinaryüs profesörlük payesi verilmiştir.

  enver ziya karal ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi öğretim üyesi ve yakın çağ tarihi kursu profesörü olarak bu fakültede dersler vermiştir. bunun yanında istanbul harp akademisi ve yüksek komuta akademisi, ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi ve gülhane askeri tıp akademisi'nde "türkiye inkılap tarihi" dersleri vermiştir. yurt dışından gelen fullbright burslarıyla amerika birleşik devletleri'nde birkaç üniversitede ve ingiltere'de manchester üniversitesi'nde konuk profesör olarak "yakın çağ osmanlı tarihi" dersleri de vermiştir.

  akademik idareci olarak 1944-1946'da ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesidekanlığı; 1949-1951'de ankara üniversitesirektörlüğü, millî eğitim bakanlığı talim ve terbiye dairesi müşavirliği görevlerini ifa etmiştir.

  enver siya karal türk eğitim derneğibaşkanlığı yapmış ve. unesco türkiye milli komisyonu; türk dil kurumu ve türk tarih kurumu üyeliklerinde bulunmuştur. 1972 yılından 1982 yılındaki ölümüne kadar türk tarih kurumu'ndaki başkanlık görevini sürdürmüştür.

  1953 yılında eşi tarih öğretmeni fatma karal ile birlikte devlet tarafından atatürk'ün selanik'te doğduğu evi müze haline getirmekle görevlendirilmiştir. çeşitli devlet görevleri ile yurt içi ve yurt dışı devlet temsilciliklerinde bulunmuştur.,

  9 ocak 1961 - 29 ekim 1961 dönemindekurucu meclis'te cumhuriyet halk partisitemsilciliği yapmıştır. bu mecliste 1961 anayasasını hazırlayan komisyonun başkanlığı görevini yüklenmiştir.

  19 ocak 1982'da ankara'da vefat etti. evli ve iki çocuk babası idi.
 • cumhuriyet dönemi münevverlerinden. 1933 yılında doçent, 1942 yılında profesör ve 1960 yılında ordinaryüs olmuştur. 1972 yılından vefatına* kadar türk tarih kurumu başkanlığı da yapmış ve geride bugün hâlâ aşılamayan yüzlerce eser bırakmıştır.

  günümüzde birçok araştırmacıya ışık tutan kitaplarını yazmak gerekirse:

  -3. selim’in hatt-ı hümayunları*
  -3. selim’in hatt-ı hümayunları*
  -fransa-mısır ve osmanlı imparatorluğu*
  -osmanlı imparatorluğunda ilk nüfus sayımı*
  -tarih notları*
  -halet efendi’nin paris büyükelçiliği*
  -ilk, orta, yeni ve yakınçağ tarihleri
  -atatürk’ten düşünceler
  -atatürk ve devrim*

  aşağıdaki eserler cumhuriyetimizin en büyük tarihçilerinden ismail hakkı uzunçarşılı’nın tamamlayamadığı osmanlı tarihi’nin devamıdır.

  -osmanlı tarihi 5. cilt*
  -osmanlı tarihi 6. cilt*
  -osmanlı tarihi 7. cilt*
  -osmanlı tarihi 8. cilt*
  -osmanlı tarihi 9. cilt*
 • kendisiyle ilgili şöyle bir anı duydum. aslı var mıdır, bilmem. muhafazakar bir abimiz eleştirmek için anlatmıştı.

  karal bir vesile ile papa'nın huzuruna çıkar. malum protokol gereği papa'nın yüzüğünü öpmesi gerekmektedir. ancak bunu reddeder. bu islami hassasiyeti için tebrik edildiğinde "ne islami hassasiyeti hiçbir dinsel otoritenin önünde eğilmem" diye yanıtlar.

  edit: doğruymuş.

  kızı tarafından şu şekilde detaylı anlatılmış:

  “bence bunun belki de en güzel bir örneği merkezi gezerken görebileceğiniz papa ile olan fotoğrafında yansımakta: 1955 yılında roma’da toplanan uluslararası tarih kongresi’ne türk tarihçilerini temsilen katıldığında kongre’ye gelen dünya üniversitelerinin temsilcileri papa tarafından konuk edilmişler. san pietro meydanındaki ünlü vatikan sarayı’nın kabul salonun bir ucunda oturan papa’nın yanına tören protokolü gereği, her ülkenin temsilcisi gidiyor, önündeki kısa tabureye dizini koyup elini öpüyormuş. ülkeler alfabetik sıraya göre tanıtıldıklarından babamın düşünecek epeyi vakti olmuş.

  kendinden önce herkes aynı ritüeli tekrarlarken kendi sözleriyle ter içinde kalan babam, kararını vermiş, kendi kendine ‘ben laik, demokrat türkiye cumhuriyeti’nin bilim adamıyım, papanın elini nasıl öperim?’ diye tartışarak salon boyunca yürümüş. tabure faslını da atlayarak papa’nın elini öpmeyip sıkıvermiş. o an papa ve arkasındaki kardinallerin yüz ifadelerindeki şaşkınlığın ve babamın yüzünde doğru olanı yapmış olmanın verdiği rahatlığın yansıdığı fotoğrafı, onun laiklik anlayışından ve bağımsız türkiye’nin profesörü olmanın kıvancından hiçbir koşulda sapmadığının göstergesi olarak bana kalan en değerli armağanlardandır.”

  link
 • inkılap tarihi hocalarımızdandır.
 • atatürk'ten düşünceler kitabını sahaftan önceki hafta almıştım. iyi ki de almışım.
  mustafa kemal paşa'nın fikirlerini net olarak öğrenebileceğiz çok sade kısa bir eser. hiçbir yerinde müdahale ya da yorum bulunmamakta yalnızca atatürk'ün çeşitli yerlerde söylediklerinden derlenmiş cumhuriyet tarihini öğrenebileceğiniz muaazzam bir kaynak.

  en takdir ettiğim özelliklerinden biri de sözlerin tamamen kronolojiye uygun sıralanışı. tamamını okuduktan sonra sadece atatürk'ün fikirleri ve hisleri hakkında çok daha net görüşlere sahip olacaksınız.

  şuraya da bir e-okuma linki bırakayım.