şükela:  tümü | bugün
 • şuradan yapma fırsatı bulduğum kısa bir inceleme ile; anladığım kadarı isviçre menşeili bu arkadaşlar, kripto paralar için seyyar madencilik birimleri kurmuşlar. ve iddialaraına göre ihtiyaç fazlası üretim olan yerlerden elektriği ucuza alarak(?) madencilik yapıyorlar ve çıkan paraları da "token holders"a dağıtıyorlar.
  bir çeşit ponzi scheme olabilir. iyi bir yatırım fırsatı da olabilir.
  bir de sayaç koymuşlar aralık'ın başını sayan bu sanki ponzi olma ihtimallerini arttıyor gibi ama günahlarını almayayım.
  detaylı araştırmaya fırsatım olursa devamını da yazarım.

  not: @frot'un "ico sanırım" notuyla uktesiymiş. doldurdum gitti.
 • matthias woestmann adında bir yatırımcının başını çektiği bir oluşum. simdi bu matthias, ard adlı bir kuruluşun televizyoncu, gazeteci ve siyaset muhabiriymiş. 1993 yılında güney asya'da muhabirlik yapmış. yeni delhi'de ise ard ofisinin başındaymış. hindistan, afganistan sri lanka, pakistan gibi ülkelerde bulunması baya ilginç.

  arkadaş daha sonra almanya'ya dönerek quadrat capital adında bir şirket kuruyor. sonra gelecek gördüğü için enerji işine giriyor.

  şimdi bu envion oluşumu da anladığım kadarıyla madencilik işiyle ilgili. fakat adamlar "kardeş biz o kadar elektrik faturasını ödeyemeyiz" diyerek mobilize olmuşlar. nerede ucuz enerji varsa kapaği oraya atacaklarmış. yeni sistemler geliştirip dünyayı kurtaracağız dedikleri de oluyormuş.

  şimdi bu matthias anladığım kadarıyla eski kulağı kesiklerden. siyasi bağlantıları yüksek ve azimli bir arkadaş. yeni enerji sistemleri geliştireceğiz modunda takılıyor. hedefleri belki uçuk kaçık gelebilir ama önümüzde elon musk gibi bir örnek var.

  ön kayıt olanlara %30 gibi bir indirim yapılacağından bahsediliyor. belki geleceğin yatırımı, belki de dolandırıcılık. bunu zaman gösterecek.
 • 2 günlüğüne tokeni 70 centten satılan mining şirketi. token alınca bir nevi hisse almış oluyorsunuz, mining karından pay alıyorsunuz. boş beleş ico'lara göre çok daha sağlam buldum.
 • mining riglerini konteynerlara kurup elektrik üretim tesislerinden çok ucuza elektrik alarak kripto madenciliğinde maksimum kar elde etmeyi planlayan kripto madencilik şirketi. tokenlerini bir nevi hisse gibi kullanıyor ve madencilik karının %100'ünü token sahiplerine dağıtıyor. cloud mining servislerinden farkı şu: cloud mining size bir süreliğine mining gücü kiralar, o süre içinde kazdığınızı alır çıkarsınız. envion'un farkı şu ki şirket hayatta olduğu sürece her hafta kazdığı kriptonun %100'ünü token sahiplerine ethereum cinsinden dağıtmayı taahhüt ediyor. konsepti şu video güzelce özetliyor: https://vimeo.com/240523807
  site linki: https://www.envion.org/en/

  edit: an itibariyle 43 milyon dolar toplamış durumda. 14 ocak token almak için son gün.
  edit2: eth ve btc ile alım yapacaksanız sakın ha sakın borsa cüzdanlarınızdan doğrudan gönderim yapmayın. myetherwallet ve metamask kullanarak gönderim yapın, bu şekilde tokenlerinizi cüzdanınıza hemen alabilirsiniz. kredi kartıyla alım yaptığınızda bankanıza itiraz dilekçesi verebileceğiniz süre bitmeden (120 gün) tokenleri cüzdanınıza aktaramıyorsunuz. yani kısa süre içinde elinizden çıkarmayı düşünüyorsanız kredi kartıyla almayın.
 • edit: hitbtc borsasında işlem göreceğini duyurmuştur. üye olmak isterseniz refli link
  doğru proje doğru yaklaşım.
  yukarıda zaten projenin ne olduğu açıklamış taopaipai arkadaş.
  özellikle güneş paneli, rüzgar tribünü gibi yatırımların develte elektrik satmaktan çok daha hızlı bir şekilde kendisini telafi etmesini sağlar mining container'ları.
  her halükarda fazla ürettiğiniz elektriği yine devlete satabilirsiniz ancak doğru donanımla ve doğru projenin mining işini yaparak çok daha hızlı kar edersiniz.
  işte bu arkadaşlar ico'larını hisse gibi kullanıp yukarıdaki işten ettikleri karı temettü olarak dağıtmayı planlıyorlar.
  eğer dediklerini yaparlarsa da yapamazlarsa da patlarlar.
  eğer yatırım yapmayı düşünüyorsanız (bkz: #73185951) entrisindeki link ile yapmanızı öneririm.
  ha yok biz illa senin link ile yatırım yaparız derseniz o da şurada: link
 • ...
 • eğer projeleri başarılı olursa buralar değerlenecektir. benim için ise 10x karşılığında 2 adet araba anlamına geliyor. ardından vedalaşabiliriz :)
 • mining üzerinden kar payı dağıtmayı vaadeden yatırımcısı olduğum kripto para. kısa sürede kripto para borsasında yerini almıştır. şimdilerde kampanyalı ıco fiyatlarının epeyce altında seyretmektedir. kurucuları canları esince anlık toplu satış şöleni yaparak dipleri göstermektedir. az bir dikkatle amatör bir al satçı için bile güzel karlar elde edilebilir. kabaca diyebilirim ki 60-70 cent civarına yaklaşınca satışlar geliyor.
 • telegram grubunda ico’dan girenler değer kaybına ateş püskürüyor. yöneticiler eth’un btc karşısında değer kaybetmesinin buna yol açtığını söylüyorlar. şimdi de eth/btc paritesini takip etmek vazife oldu.
 • proje üreticileri ile ceo'nun karşılıklı birbirlerine dava açtığı, ico yatırımcılarının da her iki tarafa dava açma hazırlığında olduğu proje.

  https://t.me/sueenvion