şükela:  tümü | bugün
 • şuradan yapma fırsatı bulduğum kısa bir inceleme ile; anladığım kadarı isviçre menşeili bu arkadaşlar, kripto paralar için seyyar madencilik birimleri kurmuşlar. ve iddialaraına göre ihtiyaç fazlası üretim olan yerlerden elektriği ucuza alarak(?) madencilik yapıyorlar ve çıkan paraları da "token holders"a dağıtıyorlar.
  bir çeşit ponzi scheme olabilir. iyi bir yatırım fırsatı da olabilir.
  bir de sayaç koymuşlar aralık'ın başını sayan bu sanki ponzi olma ihtimallerini arttıyor gibi ama günahlarını almayayım.
  detaylı araştırmaya fırsatım olursa devamını da yazarım.

  not: @frot'un "ico sanırım" notuyla uktesiymiş. doldurdum gitti.
 • matthias woestmann adında bir yatırımcının başını çektiği bir oluşum. simdi bu matthias, ard adlı bir kuruluşun televizyoncu, gazeteci ve siyaset muhabiriymiş. 1993 yılında güney asya'da muhabirlik yapmış. yeni delhi'de ise ard ofisinin başındaymış. hindistan, afganistan sri lanka, pakistan gibi ülkelerde bulunması baya ilginç.

  arkadaş daha sonra almanya'ya dönerek quadrat capital adında bir şirket kuruyor. sonra gelecek gördüğü için enerji işine giriyor.

  şimdi bu envion oluşumu da anladığım kadarıyla madencilik işiyle ilgili. fakat adamlar "kardeş biz o kadar elektrik faturasını ödeyemeyiz" diyerek mobilize olmuşlar. nerede ucuz enerji varsa kapaği oraya atacaklarmış. yeni sistemler geliştirip dünyayı kurtaracağız dedikleri de oluyormuş.

  şimdi bu matthias anladığım kadarıyla eski kulağı kesiklerden. siyasi bağlantıları yüksek ve azimli bir arkadaş. yeni enerji sistemleri geliştireceğiz modunda takılıyor. hedefleri belki uçuk kaçık gelebilir ama önümüzde elon musk gibi bir örnek var.

  ön kayıt olanlara %30 gibi bir indirim yapılacağından bahsediliyor. belki geleceğin yatırımı, belki de dolandırıcılık. bunu zaman gösterecek.