şükela:  tümü | bugün
 • ethniki organosis kyprion agoniston. enosisi gerçekleştirmek için kıbrıs' ta kurulan aşırı sağcı yunan örgütü... kıbrıslı savaşcıların ulusal örgütü anlamındadır. ilk olarak ingilizlere karşı eylem yapmalarına karşın, doğal olarak daha sonra türkleri hedef seçmişlerdir... daha sonraları eoka-b adında yeniden örgütlenme çalışmalarına karşın yokolup gitmişlerdir..

  ne acidir ki bugun en kanli uyelerinden biri kibris rum kesimi devlet baskani olarak kendisini temize cikarmistir.
 • (bkz: evreka)
 • (bkz: eoka beresi)
 • kıbrıs'taki türk halkını yok edip, adayı yunanistan'a bağlamak için kurulmuş bir terör örgütü olan eoka için ilk gizli görüşmeler 2 temmuz 1952'de atina'da makarios'un başkanlığında yapılmıştır.
  bu toplantıların ardından 7 mart 1953'de bir "ihtilal konseyi" kurulmuş ve bu konseyin kurucuları enosis için şu gizli yemini etmişlerdir:
  "enosis davası hakkında bildiklerimi ve bundan böyle bileceklerimi işkence altında ve canım pahasına bile olsa bir sır olarak gizli tutmaya tanrı huzurunda yemin ederim. bana verilen tüm emirlere sorusuz olarak itaat edeceğim."
  1954 yılının ilk aylarında, yunanistan hükümetinin bilgisi dahilinde kıbrıs'a gizli silah sevkıyatı başlamış, grivas isimli terörist de, 9 kasım 1954'de gizlice adaya çıkmıştır.
  yunan dışişleri bakanı stefanoplus'un direktifiyle eoka; 1 nisan 1951'de ilk bombalarını patlatarak resmen eyleme geçmiştir.
  eoka'nın amacı; önce ingilizleri adadan atmak, ardından da top yekun bir imha hareketiyle türk halkını yok ederek adayı yunanistan'a bağlamaktı. ancak, ingilizlerin adadan ayrılması beklemeden, 21 haziran 1955'den itibaren türklere yönelik saldırılar başlamıştır.
  hatıralarında, 22 kasım 1954'de makarios'un kurduğu peon adlı gençlik örgütünü eğitip silahlandırması için karar aldığını yazan grivas, böylece eoka'nın gerisinde makarios'un olduğunu vurgulamaktadır. makarios'un, atina'ya yaptığı çeşitli ziyaretlerde konuyu yunan yetkilileriyle kararlaştırdığı bilinmektedir.
  4 haziran 1959 tarihli mektubunda makarios'un kendisini eoka'yı yönetmek üzere kıbrıs'a çağırdığını belirten grivas, terör örgütüne silah alınması için kilise'nin para yardımında bulunduğunu açıklamaktadır.
  27 mart 1955'te grivas'ı çağıran makarios, eyleme geçilmesi emrini bizzat vermiştir.
  makarios'un, eoka'nın siyasi lideri olduğunu öğrenen ingilizler, 9 mart 1956'te onu tutuklayıp seyşel adalarına sürgüne göndermiştir.
  eylem yaptığı dönemde yüzlerce türk yanı sıra, 100 ingiliz ve yüzlerce rum'u katleden eoka militanları, 30 türk köyünü yakıp yıkarak burada yaşayan türklerin göç etmesine neden olmuşlardır.
  1963'de yeniden saldırılara başlayan ve 103 türk köyünü yakıp yıkarak 500'den fazla türk'ü katleden eoka; on binlerce türk'ü göçe zorlamıştır.
  15 temmuz 1974'teki sampson darbesinde eoka-b adıyla karşımıza çıkan eoka, bu kez silahlarını kendi halkına çevirmiş ve 2.000 rum'u katletmiştir.

  http://www.kibris.gen.tr/
 • güney kıbrıs rum yönetimi 2005 yılını “eoka yili” ilan edip kıbrıs türklerini katliamlarla yok etmeyi amaçlamış olan eoka mücadelesine katkı koyan 21000 civarında eoka mensubuna madalya vermeyi öngören yasal bir düzenleme yaptı. durum budur. türklerin ateş çemberi içine düşmesine az kalmıştır.
 • küçükken adlarını ilk olarak sezercik küçük mücahit filmiyle duyduğum ve sürekli ena, dea, tria diye saydıklarını zannettiğim örgüt.
 • (ethniki organosis kyprion agoniston), yunanca/rumca; "kıbrıslı savaşçıların ulusal örgütü". 1950'lerin başında, ingiliz egemenliğine karşı ve kıbrıs adasının self-determinasyon hakkını savunmak için kurulmuş örgüt. bm'ye örgüt tarafından sunulan bu talep, adanın halkının multi-etnik oluşu sebep gösterilerek red edildi ve bm tarafından ingiliz hakimiyeti meşru kabul edildi. ingilizlerin, adadaki bu milliyetçi hareketlenmeye karşı nisbi bir azınlık olan türkleri kayırması, önemli memurlukların çoğu için türk kökenlileri tercih etmesi örgütle, türklerin arasını iyice açtı. bu sırada, adadaki rum ve türk komünistler (bkz: akel), örgütün şiddet eğlemlerini tasvip etmiyor, bağımsızlığa grevler ve gösterilerle ulaşılması gerektiğini savunuyorlardı. bu da akel'in son yüzyılda kendi memleketindeki anti-kolonyal harekete destek vermemiş tek komünist örgüt olmasını sağlamıştır. bu durumda, gittikçe aşırı milliyetçi ve hatta faşizan bir karakter taşımaya başlayan örgüt böylece komünistleri ve örgütün güçlenmesi ve ingilizlerin adadan çıkmayı planlamaya başlamasıyla, 1958 yılında türkiye tarafından kurulan tmt üyeleri ile türkleri de hedef almaya başlamıştır. 1960'ta adanın bağımsızlığını kazanmasıyla kendisini feshetmiştir.

  onun ardından, 1971 yılında kurulan eoka b ise başka bir başlığın konusudur.

  (daha evvel zamane sozluk'te yazdigim bir yazidan alinmistir.)