• eöl, aredhel'in kocası ve maeglin'in babası olan dark elf...
 • eol bildigimiz dark elf degildir aslinda. karanlik elf derler dogru ama dark elf farkli bir kavram. ilginctir ki eöl ve onun soyu bircok felakete yol acmistir. eol kendi soyu olan elflerden cok dwarflar ile munasabette bulunmus ve onlardan celikle oynamayi bicim vermeyi ogrenmis ve bu konuda cok ustalasmistir. aslinda aciklidir eol un hikayesi. amandan gelen noldor u hep isgalci olarak gormus ve boyun egmemistir. feanor ogullari tarafindan asagilanmis, turgon un kizkardesi ile evlenmistir. oglu maeglin ve esi aredhel ona ihanet etmis ve yalniz birakmislardir. turgon emriyle gondolin de idam edilmistir. oglu maeglin ise morgoth a gondolini satmis ve icerden ihanet etmistir uzun yillar sonra.
 • anglachel kilicini yapan dark elf.
 • karanlık elf diye çağırılan , nan elmont da yaşayan ve turgon un kız kardeşi aredhel ile evlenen demirci. cücelerle yakın dostluğu vardır, anglachel adlı kılıcı yapmıştır. maeglin in babasıdır. gondolin de ölüme bırakılmıştır.
 • galvorn adını verdiği siyah, parlak metali tasarlayan elf. bu metalin kehribar gibi parladığı rivayet edilir.
 • asıl olarak doriathlı sindar elflerinin kralı thingol'un bir akrabasıydı ve kraliyet ailesinin üyesiydi. ancak, özgürlüğüne olan düşkünlüğü, ana yurdu olan doriath'ta mutsuz bir yaşam sürmesine sebep olmuştu. doriath'ın ormanlarının etrafında melian kuşağı'nın oluşturulmasıyla, doğuya doğru giderek nan elmoth ormanlarının karanlığında yaşamaya başladı...

  metal işlemesinde çok yetenekliydi; yaptığı kılıçlardan anglachel'i, nan elmoth'ta yaşamasının karşılığı olarak thingol'a verdi, bu kılıç daha sonra turin tarafından tekrar dövülecekti...

  günün birinde, turgon'un kızkardeşi olan ve gondolin'in dışına çıkıp kaybolan aredhel'e rastladı. büyü yeteneğini kullanarak onu nan elmoth ormanlarının içine çekti ve onu etkileyip kendisiyle evlenmesini sağladı. bu evlilikten maeglin adlı bir oğulları oldu; maeglin, yıllar sonra gondolin'e ihanet ederek morgoth'un ordularının şehri bulmasına ve yıkmasına yol açacak kişi olacaktı.
 • birbirlerine yakın yaşadıkları için feanor oğullarından özellikle nefret eden ve karşılığını da aynı şekilde alan karanlık elf. aslen bir teleri olsa da cücelerle yakınlığı, zanaatlerdeki hüneri, öfkesi, bakışlarının keskinliği ve özgürlüğüne düşkünlüğüne bakıldığında teleri'den çok, katil diyip kendini sakındığı noldor ile benzeşmektedir.
 • teleri elflerinin soyundan gelir nan elmothta yaşamış naugrimle dostluk kurmuştur. gün ışığını sevmeyen geceleri yıldızların ışığı altında yolculuk yapardı. bakışları gölgelerin derinliklerini görebilir, yüzünün zalimliğine karşın son derece asil bir karanlık elftir.
  gölgelerde dolaşan aredhel ile evlenmiş ve maeglin adında bir oğlu olmuştur, aynı zamanda kendi felaketidir.
 • tecavuzcu bir serefsizdir. oglu da ayni serefsiz kani tasir ve onun yuzunden gondolin dusmustur.
 • turgon' un huzuruna sırtında zehirli kargıyla çıkabilecek cesareti olan, thingol' ün akrabası, uzun boylu, soylu bir elf beyidir. anarşist ruhuyla bu hanım hanımcık düzeni kaldıramayan eöl, melian kuşağının da aktif hale gelmesi ile birlikte doriath' ın yakınlarındaki sık ağaçlarla kaplı karanlık nan elmoth ormanına yerleşir. elfler ile görüşmeyi kesen cool boyumuz cücelerle yakın ilişkiler içinde bulunup madencilikle uğraşır. thingol' e vergi olarak vereceği daha sonra ise turin' in eline geçip gurthang adını alacak olan anglachel ve maeglin' in çalacağı anguirel' i yapmıştır. alqualondë' deki akraba kıyımı nedeniyle noldor soyuna büyük bir öfke besler fakat kaderin cilvesine bakın ki noldor' un ak hanımı ile evlenir ve gördüğü herkese acımadan ihanet edebilme potansiyeline sahip olan oğlu noldor kanı taşır. oğluna 12 yaşına kadar isim koymayan bu bey eşinin verdiği alacakaranlığın çocuğu anlamındaki lomion ismini de noldor dilinde olduğu için pek beğenmez. oğlu 12 yaşına geldiğinde herhalde artık ben ne yapıyorum aq demiş olacak ki oğluna keskin bakış anlamına gelen maeglin adını uygun görmüştür. kendisinin de oğlunun da bakışlarıyla insanın içini okuyabildiği söylenir. blind guardian' ın the dark elf adlı 25 saniyelik şarkısına konu olmuştur. -bu şarkının maeglin' i anlattığı da rivayet edilir- "a dark seed of evil is grown"
hesabın var mı? giriş yap