şükela:  tümü | bugün
  • kadıköy/bahariye caddesi yakınında bulunan bir klinik.

sıcağı sıcağına yüzlerce satır dizebilirdim fakat bekleyip serinkanlı olayım dedim.

kedimin ciddi hastalıkları var, dizi dizi... önceki veteriner hiçbir tetkikten geçirmeyip sadece "test" deyip bana zorla 2 testi dayatıp sonrasında da 450 lira geçirmişti... (bkz: jenner veteriner kliniği) geçirmişti dedim çünkü beni "önce test" diyerek oyalayıp, testten sonra yolumuzu bulacağız deyip, testten sonra "yapılacak bir şey yok" deyip işin içinden çıkıvermişti.

bu yeri ise önceki kliniği öneren arkadaşım önermişti. "tanı ve teşhiş" konusunda iyi olduğunu söylemişti. politikalarını bilemediğimden, ödeme konusunu sorduğumda, arkadaşım "yalan söyle, ajitasyon yap" dedi, ben de yalan söylemek istemediğimden, kliniğin sahibini sosyal medyada bulup konu hakkında mesaj attım. söylediğim şeyin içerisinde özellikle şu kilit konu geçiyordu: "makul ücretlendirme, taksitlendirerek ödeme sistemi".

bunu talep etmeme rağmen davet ettiler, belki de sırf ben yüzyüze görebilmek için. gittim. şu test yapılmalı, şurdan geçmeli, şundan da olabilir bundan da denildi... görünmüyor olduğu halde hazırladığı şemanın fotoğrafını çektim. bir fiyatlandırma çıktı fakat korktuğum kadar değildi. sonrasında ne oldu?

kediyi muayene edip, stabil raporlar tuttu. "kulakları normal, gözlerinde şu var, kal atışı normal, nabzı normal" gibi klasik rutin bilgiler geçiyordu. konuya vakıf olmadığım için aklımda tutamayacağım tabirler de yazdığından, elimde bulunsun diyerek o raporun da fotoğrafını çekmek istediğimde uyarıda bulundular.

100 lira muayene ücreti, "ben muayene ettiğim için" dedi. "eğer o raporu isterseniz 80 lira ödemeniz gerekir" diye ekleyip bana üşenmeyip yaptırdıkları katalogdan fiyat tablosunda bu bölümü gösterdi. "bu raporlar benim kendi raporlarım" dedi. "eğer unutursanız beni ararsınız ben size tekrar tekrar telefonda söylerim" dedi.

bana göre bu bir tacizdir. ayrıca yorumumu orada olduğu gibi burada da dile getireceğim: ben muayeneye 100 lira para ödüyorum ve siz eğer bu ücreti benden fiks fiyat olarak alıyorsanız, ben zaten kediye sen bakıyor olduğun için değil, senin vereceğin bilgiler için "100 lira" veriyorum. bu nasıl bir egomani bilemedim fakat bunun da dışında yalnızca bir tacirliktir.

kaldı ki beni; kedinin göz sorunu için başka, ağız sorunu için başka bir hekime yönlendiriyorsun. yani senin bu konular hakkında en ufak bir bilgin ve kendine en küçük bir güvenin dahi yok. ki başka bir hekimle işbirliği içerisinde olmak demek en hafif ihtimalle ücretin en az 2'ye katlanması demektir.

ayrıca, ertesi gün yapılacak olan testler için totalde 1000 lira gibi bir fiyatlandırma çıkartıldı. ve bu ücretin benden nakit alınacağı söylendi. kredi kartı ile ödeme yapılacaksa eğer, yine nakit alırım siz bankanızı arar ayrıca taksitlendirme yaparsınız diye ekledi. fakat bu kısmı iyi hatırlayın ki; 1 cümlesi açıklama için yeterli iken, kalın ve sert bir ses tonu ile bu minvalde 35 cümle kadar kurdu gereksiz yere.

e sen ücretlendirme ve ödeme sistemi konusunda eğer insanlığını kaybetmemiş bir hayvan sever gibi davranmayacak isen, keşke "böyle bir sistemimiz yok, böyle bir prosedürümüz var" diyerek mesajıma bu şekilde bir karşılık vermiş olsaydın da; biz de 2 hafta sen ne zaman müsaitsin, ben ne zaman müsaitim'in kavgasına ve karmaşasına girmeyip, kendimizi karşılıklı olarak yormasaydık hiç.

100 lira muayene ücreti ama muayenede söylenilen ve de tedavinin devamı için kenarda köşede kalması gereken kedinin o anki rutin sağlığı hakkındaki notlar için ayrıca 80 lira istemenin kafası, mantığı nedir? daha sonra yapılan "ödemeyi nakit alırım" dayatması ve zorbalığı nedir?

kedi muhtemelen fip. siz insanlıktan nasibinizi almadınız mı hiç?

önceki yer ilgili ama bilgisizdi. iyi niyetli gibi görünüp arkadan kazık çakmaya çalıştı.

bu yer ilgili ama niye ilgili, her ilgi başına bir fiyat biçmiş, boşa ilgili değil. bilgili mi? kedideki hastalıkların neden oluştuğuna dair 100 teorik test yaparsan tabii sonuca ulaşabilirsin. bir insan bir muayeneden 180 lira alacaksa, 1000 liralık testlere gerek kalmayacak bilgi ve deneyimle alır bu ücreti helaliyle. seni 1000 olmasa da 800 liralık masraftan kurtarır, sen de sana verilen eğitimler helal olsun dersin.

herkesin ağzında bir sakız: muayene 100 tl. hastalık, konu, sorun falan söylemeyin, bu fiks böyle. dilde pelesenk. bir de muayenede tuttuğu dandik notlara 80 lira ücret koydursun, allah'tan keriz değiliz.

yolundan uzak durulması gereken veteriner kliniğidir. corona virüsü ve fip hakkında tecrübeli fakat aynı zamanda insani bir veteriner hekim arayışım halen devam etmektedir.

edit: tamamiyle paragöz bir tüccardır. itibar etmeyiniz. hayvanlarınızı fakülteye götürmenizi tavsiye ederim. kendisinin 1000 tl masraf çıkardığı test, röntgen vb. şeyler için geçen sene başka bir kişinin fakülteye ödediği ücret 400 bile değil.