şükela:  tümü | bugün
  • senozoik yani 3. jeolojik zamanın, 2. alt devridir. ilkel primatların iyice yayıldığı dönemdir. 54-38 milyon yıl önceki zaman aralığını kapsar.
  • donemi bitiren iklim degisikliklerinde, kutuplarin donmasi, akintilarin yon ve sicakliklarindaki degisiklikler ve hava olaylari yuzunden dunya uzerinde yasayan canli turlerinin 20%'si yok olmustur.

    sakli ayaklara sahip, denize geri donen dorudon ve basilosaurous gibi memelilerin yok olmasi da bu zamana denk gelir.
  • dönemin kıta hareket ve değişimleri şöyledir; eosende kıtalar birbirinden uzaklaşmaya devam eder. kuzey amerika avrupa'dan, güney amerika antarktika'dan ayrılır. asya'ya iyice yakınlaşan hindistan'da dağ oluşum olayları görülmeye başlar. iklim genel olarak sıcak ve ılıman, mevsimler belirgin değil, yağışlar oldukça boldu, deniz seviyeleri yüksekti. afrika, avustralya ve sibirya'nın büyük bölümü sular altındaydı. denizlerin böldüğü kıtalar takım adalar şeklinde dizilmiş, afrika, güney amerika ve avustralya diğer kara parçalarından soyutlanmış ve üzerlerinde kendine özgü faunalar vardı.
  • jeolojik zaman çizelgesinde, paleosen’den sonra, oligosen’den önce yer alan ve günümüzden 56 ile 33,9 milyon yıl önceki zaman dilimine karşılık gelen, yaşlıdan gence ipresiyen, lütesiyen, bartoniyen, priyaboniyen çağlarına ayrılan, çift toynaklılar (artiodactyla), tek toynaklılar (perissodactyla) ve primatlar (insan ve maymunların ataları) gibi memeli gruplarının küçük boyutlu formları ile hortumlu memeliler (proboscidea), kemirgenler (rodentia) gibi günümüz memeli gruplarının erken formlarının, deniz memelilerinin, günümüz kuş takımlarının ilk kez ortaya çıktığı, karalarda tümüyle memelilerin egemen olduğu, bu devre sonundaki kitlesel yokoluş ile asya faunasının avrupa’ya giriş yaptığı, paleojen deviri'nin üç devresinden ikincisi olan jeolojik zaman birimi, eosen devresi. 2. jeolojik zaman-kaya çizelgesinde, eosen devresinde dünya’da oluşan tüm kayaları içeren zaman-kaya-stratigrafi birimi, eosen devresi.
  • 10 kilogramdan daha ağır memeli hayvanın olmadığı cüceler devridir. (sebebinin yüksek ısıya uyum olduğu düşünülüyor)

    nerde bi önceki dönemin * heybetli memelileri , heeey gidi günler heeey.