şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anadolu’nun ege sahilinde eski devirlerin en meşhur şehhri. izmir’e 60 kilometre mesafede bulunan ehpesos’da milattan 620 sene önce yapılmış bulunan artemis tapınağı çok meşhurdur. yunanistan’dan ve anadolu’nun her tarafından burayı ziyarete gelirlerdi. bu tapınak dünyanın sayılı yedi eserlerinden biri idi. gerek zenginliği gerekse ihtişamıyla dillere destan olmuştu. 129 metre uzunluğunda, 66 metre genişlikte, 122 direk üzerinde duruyordu. içinde, bir köşede altından yapılmış muhteşem bir artemis heykeli vardı. burada artemis şaşılacak bir kılıktaydı. bir ana gibi kabarmış memeleri vardı. bu heykel paulus zamanında bile o kadar saygı görüyordu ki, halk “efeslilerin artemis’i kuvvetlidir” diye bağırarak, artemis’e tapanları hıristiyan dinine davet eden havarinin vazına karşı ayaklanmışlardır. bu meşhur tapınağa iğdiş edilmiş rahiplerle, rahibeler bakıyordu. mihraba yalnız rahibeler girebilirdi. milattan 356 yıl önce bu ünlü tapınak erostratos tarafından yakıldı ve aynı modelde tekrar yapıldı.
  (bkz: efes)
 • avusturya 100 yıldan fazla zamandır efes'de kazı yapıyor. bugüne kadar tek bir olumsuz haber çıkmadı efes kazıları hakkında. son derece detaylı ve titiz çalışmalar yürütüldü. insan emeğine bu kadar büyük haksızlık görülmemiştir. acilen tüm arkeologlar bu duruma tepki göstermeli. efes kazıları müze denetimine bırakılmamalı. müzelerde nasıl bürokrasi döndüğünü hepimiz biliyoruz!
 • "ephesoslular
  iyi ederler
  kendilerini assalar
  bırakıp kenti yeniyetmelere
  o koskoca adamlar

  attılar çünkü hermodoros'u
  en iyi insanı aralarından
  dediler:
  en iyiyi istemiyoruz aramızda
  varsa böyle biri
  gitsin başka yere
  başkalarının yanına" herakleitos fragmentleri no. 97

  (bkz: herakleitos/@jimi the kewl)
 • liman caddesi zamanla nasıl geride kalmış, medeniyet nasıl batmış diye canlı şahitlik ediyorsunuz tarihe asırlar sonrası. öngörülebilirlik o zamanın iyonya halkı için pek mümkün değilmiş ki, liman için şehir kurup sonra da denize dolup gitmesini izlemek ne hazin olmalı. iyonya medeniyetini, menderes yok ederken, şimdi de tarihe inat yanlış uygulama* ile yok ediyoruz.