şükela:  tümü | bugün
 • bu haliyle steam karşısında herhangi bir üstünlüğü bulumayan oyun platformudur.

  sene olmuş 2019 ama heriflerin çıkardığı oyun platformu cloud save denen sistemden bihaber çalışıyor. ulan 15 sene önce oyunları korsan indirdiğim dönemdeymişim gibi bilgisayar değiştirdiğimde veya format attığımda oynadığım oyunun kayıtlarını kendim yedekleyeceksem niye senin platformunu kullanayım ki? indirir korsan oynarım yine, steam'e çıkınca da parasını verir oradan alırım.

  offline oyun oynayamıyorsun. tencent'le bir olması yetmiyormuş gibi parasını verip aldığınız oyunu oynayabilmek için heriflerin spyware'li arayüzünü indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. bununla da kalmayıp düzenli olarak özel bilgilerinizi söğüşleyebilmeleri için internete bağlı olmanız gerekiyor. sonra da başındaki hırto çıkmış çin devletine çuvalla veri satan tencent'in şirket üzerindeki kararlarda etkisi yok diye açıklama yapıyor. bir şirket düşünün ki hisselerinin %40'ı sizin olacak ama size söz hakkı vermeyecekler. yerseniz.

  iade politikası her koşulu sağlasanız bile sizin talebe bakan çalışanın insafına kalmış tamamen. ortada istikrarlı çalışan bir sistem yok. ben bu oyunu aldım ama oynamadım, sorunsuzca 1-2 hafta içerisinde iade ederim deme gibi bir hakkınız yok. herifler gönül rahatlığıyla paranızın üstüne konabiliyor.

  bugün internet üzerinden alışveriş yaptığınız her sitenin olmazsa olmazı olan yorum özelliği yok. aldığınız oyundan memnun kalmazsanız diğer alıcılara bunu belirtebileceğiniz kısmı koymamışlar platforma. bir de dalga geçer gibi satıcı opsiyonlu olarak daha sonradan bu özelliğin geleceğini duyurmuşlar. yani bir firma, kıytırık bir oyun yayınladıktan sonra sayfada kötü yorum olmasını istemezse yorum kısmını devre dışı bırakacak ve oyunculara geçirebildiği kadar geçirecek. triple a olarak tanıtılan kimi oyunların daha tetris seviyesindeyken erken satışa çıktığı bir dönemde yorum sisteminin olmadığı bir platformdan alışveriş yapmak ne kadar akıl kârı tartışılır.

  oyunlarla ilgili tartışmaların olduğu ve insanların yardımlaştığı bir forum ortamı yok ve yakın zamanda da gelecekmiş gibi durmuyor.

  gamepad desteği yok.

  unreal engine motorunu kullanan yapımcılarla anlaşarak iki haftada bir bedava oyun verme yoluyla kendine müşteri çekme imkanı varken, fortnite'dan gelen parayı time exclusive olayına gömmeleri ve steam'in tekelliğinden şikayet eden kullanıcıları kendi tekellerine almaya çalışmaları gibi salakça işlerle uğraşıyorlar. bu kadar para saçmalarına rağmen ortada sürdürülebilir bir iş politikası yok. halbuki time exclusive'le uğraşacaklarına yapımcılara yine aynı parayı verip steam'de 60 dolara sattığınız oyunu bizde 45-50 dolara satın, aradaki bu farkı karşılamak için de size şu kadar para verelim diyebilirler. bu tarz bir politika izleseler hem kendi platformlarına daha çok kullanıcı çekecekler hem de bu kadar tepki almayacaklar. ama herifler sanki bu yola küfür yemek için çıkmış gibi bu uğurda yapılması gereken ne varsa seve seve yapıyorlar. geçen gün epic'in ceo'su çıkmış "oyunların hangi platformda oynanacağına oyuncu değil, yapımcılar karar verir" gibi bir şey saçmalamış. adamın yanlışlıkla zengin olmuş kaz kafalı köy ağasından bir gram farkı yok yemin ediyorum.

  hal böyleyken kütüphanesinin çoğu good old games veya steam'de bulunan kullanıcıların çoğu dönüp kendisine bakmayacaktır bile.
 • (bkz: spyware). izinsiz bilgisayarımdaki steam dosyalarını tarıyormuş yavşak program. sordun mu ? ayrıca exclusive sevdalısı olsam nintendo alırım, ps4 alırım, pc toplamam. abuk subuk işlere girişip içimde steam sevgisini büyüttü resmen.
 • bu spyware'li launcher'ı neden sevmediklerini soranlar cevap alamıyormuş diyorlar, yahu arkadaşlar dalga mı geçiyorsunuz siz? gerçekten oturup okumuyor musunuz hiçbir yerde yazılıp çizilenleri?

  alınız, hayvan gibi liste:
  https://www.reddit.com/…ndroid_app&utm_source=share

  ve hiçbiri değilse başka platformlara erişiminizi engelleyen bir şirketin uygulamalarını normal olarak görmenizin kendisi bir problemdir. bunu yıllardır konsollar üzerinde tartışıyoruz ama bu vakayı bilgisayar ortamına taşıyarak büyük bir adilik yaptıklarını kabullenmek zorundayız. epic'e hak satmış tüm şirketlerin de tüketici ve geliştirici çevrelerinde rahatsızlıkla karşılandığı gayet net sezilebilmektedir.

  bir şeyi savunmadan önce düşünün. steam'e adam gibi karşılık verip bir rekabet ortamı yaratmak yerine onursuzluk ve omurgasızlık peşinde koşan epic oldu. bu çok bariz bir vaka. gözünüzü seveyim para kazandırmayın şunlara. piyasanın içine edecekler, haberiniz yok.
 • diğer platformların steam ile yarışmamalarının ve gog.com'un steam ile yarışabilen tek platform olmasının pek çok nedeni vardır, ancak steam'in "çok büyük olması" bunlardan birisi olmadığı gibi, steam ile yarışmak da etik olmayan yollardan tüketiciyi kendi platformuna hapsetmeye çalışmaktan geçmemektedir. gelelim sözde oyun satan platformların steam karşısında ezilmelerinin nedenlerine, ki bunların hepsinin steam deneme yanılma yöntemi ile az buçuk işe yarar hale getirdiği için ilgili pratikler çoktan deneyim haline getirilmiş, bir rampa olarak kullanılması kalmıştır. - epic games store bu deneyimlerden ders çıkarmamıştır, kendisinden önce çıkan neredeyse hiçbir platformdan daha iyi olduğu herhangi bir yanı bulunmamaktadır.

  şu internet ortamında dolaşan, geçerliliği zaman içinde değişecek ancak şu an için ve diğer platformlar kendilerini geliştirirken geçerliliğini korumaya, listesine yeni maddeler eklemeye devam edecek liste hala önemlidir:
  https://eksiup.com/46444e9f6673

  steam, gog.com, hatta battle.net launcher bile -ki battle.net daha da eskidir hepsinden- bu özellikleri zaman içerisinde geliştirmiş, platformlarına dahil etmiş ve tüketiciye birer özellikten ziyade olması gereken birer norm olarak sunmaktadırlar. hele hele o burun kıvırdığımız battle.net var ya, o bu "convenience" kavgasına valve'dan bile önce başlamış, kendi rampasından yükselmiştir bu platformların hepsi. ancak 2019'da, sırf ellerindeki çıkarcılığın peşine düşmek için atılım yapan çakal ve ne idüğü artık belli olmayan bir firma bu özellikleri geliştirmeden, diğer platformlar kendi çağlarının ötesine atılımlar yaparken hiçbir ek özellik, tüketiciye yönelik hiçbir atılım yapmadan çıkıp da birkaç firmaya rüşvet vererek tüketici düşmanı bir pratik uygulayabilecek haddi kendinde görebilmektedir.

  kısacası epic'in hiçbir bok yediği falan yoktur, asıl yattığı yerden para kazanmaya çalışan epic games'tir.

  üzerinde duracağım bir diğer husus ise geliştiricilerin para kazandığı masalıdır. geliştiriclerin bu exclusivitiy dayatmasından para kazandığı falan yoktur, geliştirici firmalar kendilerine ne vaad edilmişse onu kazanmaya devam ederler. epic games'in masal okuyan görsellerle "bakın geliştirici daha çok kazanıyor" demesi istisnai vakalardan birisidir ki misal supergiant games için geçerlidir bu durum - hatta bu durum tepki bile çekmemiştir diğer ürünlerin aksine. benim için bile sorunsuz bir durum. ancak, hayır, bu anlaşmalardan para kazanan taraf geliştiriciler değil, yayıncılardır ki epic games'in sunduğu anlaşmalar mantık çerçevesinde yap işlet devret modeline benzemektedir. onlar sadece kendi platformlarında bu ürünlerin belirli bir sürede belirli bir sayıda satılacağı sözü verip kaybı kendi ceplerinden karşılayacaklarının sözünü vermişlerdir ve yayıncı firmalar da bunu seve seve kabul etmişlerdir. yani bizler obsidian entertainment'a kızıyoruz, ancak bu işin arkasında private division adı altında kendini saklayan take-two interactive vardır, sektörde sevilmemesinin iyi nedenleri olan şirketlerden birisi. aynı şekilde 4a games'e yüklendik hep birlikte ancak bu anlaşmanın arkasında deep silver vardı, tüketici düşmanlığı bilinen bir yayıncı şirket. - hiçbir şart altında o ek kazanç geliştiricilerin eline gitmemektedir, emin olabilirsiniz. bağımsız geliştiriciler hariç hiçbir firma o ek paradan koklayamazlar.

  bu iddiama kaynak arıyorsanız, asyalı pislik bir yayıncı firma yüzünden yaptığımız mmorpg'den ve çalıştığım şirketten ayrılmak zorunda kalmış bir sistem tasarımcısıyım ben. yayıncı firmalar her zaman aslan payını alırlar, geliştiricilere bok yemek düşer.

  bu nedenle epic games'in yaptığı şey ne tüketici ne de üretici için etik, avantajlı falan değildir. steam yarın öbür gün çıkıp yeni standardı %15 olarak belirler, epic'in esamesini okumaz kimse çünkü epic games store'u savunabilecek tek argüman bu. başka hiçbir faktör desteklemiyor adamları, kıytırık bir modu oyun diye tanıtmış olmaları hariç. onun da heyecanı yavaş yavaş geçiyor.

  steam'den alışveriş yapmak istemiyor musunuz? gidin gog.com'a yazın da türk lirası desteği sunsun adam gibi. battle.net'e laf atın da yerel fiyatlandırma çabalarına türkiye'yi de eklesinler. gidip bağımsız şirketlerin varsa kendi mağazalarından alışveriş yapın. valve gibi vizyonsuzluk sorunu olan bir şirkete para yedirmek zorunda değilsiniz. artifact'i kaç kişi oynuyor? dota 2 o kadar baydı ki turbo koymalarına rağmen geliştirilen mod daha popüler oldu. team fortress gün yüzü görmedi. counter strike dediğin halt hacker dolu, oyun motoru eski ve port edilmemiş vaziyette vasat yerlerde sürünüyor. ancak valve'a ayar verecek olan tüketicidir, tüketiciyi tokatlamaya çalışan firmalar değil.

  bir boktan kaçarken başka bir boku yemek zorunda da değilsiniz, arkadaşlar.
 • allah aşkına söyleyin ne yararı oldu size bu platformun? ülkene özel kur belirleyip ucuza oyun mu sundu? sürekli çeşitli oyunlarda %80'e varan indirim mi yaptı? komünitesi sayesinde yeni arkadaşlar mı edindin, içerikler mi yarattın? bir çok bilmediğin indie oyun keşfetmeni mi sağladı? fps counter, ss, toplu sesli iletişim gibi default gelmesi gereken şeyleri geliştirerek mi sundu? ui ya da ux konusunda çok başarılı bir arayüzüyle mi geldi?

  sonra gelin bana valve fanboy diyin amua goduklarım.

  not: küfür etmek isteyenler steam'den de ekleyebilir. fortnite oynayan ergenleri beklerim.
 • madem rekabet bize yarayacak neden hala yaramıyor. oyunları kendine çıkartıyor da noluyor. iki yerde olan oyunlarda indirim var mı? hayır. sadece kendine getirdiği oyunlar çoğunlukla anlık kur ile çevrilmiş mi? evet. eee nerde bize yarayan durum? steam zaten sık sık indirim yapıyor.
  haa ayrıca epic kullanıcıların steam işlemlerini gözetliyor. steam hangi firmanın işlemlerine bakacaktı?
  1 yıl sonra şu özel oyunlar steame gelsin bir daha düşünün fiyatlar nasıl olacak.
  teşekkürler sözlük
 • şimdiden oyuncuların büyük çoğunluğunun antipatisini toplamayı başarmıştır. resmen seve seve değil başka türlü kullandırmak istiyor platformunu, exclusive oyunlar dayatmasıyla. adeta kendine konsol muamelesi yapıyor ama yemez. bu kafayla nanay olurlar.
 • transistor , özel etkinlik* kapsamında ücretsiz olmuştur.

  beleş oyun veriyor diye beğenecek değilim. bilgi araklayan ve çoğu şeyi eksik platform. biraz ayar verir çeki düzen yapıp öyle de açabilirdi sonuçta önceden çıkan uygulamaları inceler ve onların özelliklerini getirir insan ilk ama bunlarda şerefsizlik var başka bir şey yok. beleş oyunu ister alın ister almayın, ben haber edeyim.
 • bu exclusive savaşına steam karşılık verir de ortalık kızışırsa yakında pc platformunda da ps+ aboneliği tarzında haraç uygulamaları görebiliriz.

  firmalara oyunlarını exclusive yapması için verdikleri parayı bu oyun satış platformları bizden kesmeye kalkabilir. online oynamak istiyorsan at bir sakal denilebilir.

  işte o gün korsanın tekrar altın çağlarına döndüğü gün olacaktır. ben kendi adıma şimdiden korsana yöneldim bile.

  mesela metro exodus yapımcıları ve deep silver dua etsin ki cpy'nin oyunu kırması bir aydan uzun sürsün, yoksa oyun yapım masraflarını bile çıkaramayacak oyun. bana fark etmez ben 1 yıl sürse de korsan bekliyecem mesela, yok öyle tehdit etmek pc oyuncularını.
 • steam bu noktaya 15 senede geldi. bünyesinde kullanıcıları toplaması 15 sene sürdü. steame ciddi rakip ancak 10 sene sonra olabilirler.