• mark jansen'in facebook durum güncellemesi ile direnişe destek verdiği ve dünyada duyurmak için yardım ettiği, yine sosyal duyarlılığını konuşturmuş dost gruptur. olayların farkında olmalarından öte, insanlarda farkındalık yaratmak için uğraşmaları takdire şayandır!

"from my turkish friends:

after a series of peaceful demonstrations for preserving a recreational area in istanbul city center which is planned to be demolished for the construction of a shopping mall, turkish police attacked the protesters violently with tear gas and water cannon, directly targeting their faces and bodies. dozens of protesters are hospitalized and access to the park is blocked without any legal basis. turkish media, either directly controlled by the government or having bussiness and political ties, refuse mention the incidents. press agencies blocked the information flow. please share this message for the world to become aware of the police state created by akp of recep tayyip erdoğan, which is often considered to be a model for other middle eastern countries. turkish democracy is in need of your help. thank you!"

"türk arkadaşlarımdan:

alışveriş merkezi yapılma amacı ile yıkılması planlanan istanbul şehir merkezindeki bir parkı korumak için yapılan bir seri barışçıl gösteriden sonra, türk polisi göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile direk yüzlerini ve vücutlarını hedef alarak vahşice saldırdı. düzinelerce direnişçi hastanelere kaldırıldı ve parka ulaşım hiçbir yasal temele dayanmadan bloke edildi. ya direk olarak hükumet tarafından kontrol edilen ya da işi ve ya politik bağlarından dolayı, türk medyası yaşanan olayları yayınlamayı reddetmiştir. basın ajansları bilgi akışını engellemiştir. lütfen bu mesajı tüm dünya ile paylaşın ki, genelde diğer orta doğu ülkelerine model olduğu kabul edilen recep tayyip erdoğan akp'sinin yarattığı polis devletinden haberdar olsunlar. türk demokrasisinin sizin yardımınıza ihtiyacı var. teşekkürler"

edit: google translate değil alın teri.
  • klasik müzik ile metalin cilveleştiği harika bir konser albümü olan grup.
    (bkz: the classical conspiracy)

presto
    dies ırae
    the ımperial march
    ın the hall of the mountain king
    stabat mater dolorosa
  • haggard-nightwish arasi, hollandali leziz heavy metal grubu..
  • iki gitaristi olup da gitar solosu barindirmayan $arkilar yapan ilginc grup..
  • o vokalle cok acayip yerlere gelebilecek olan gruptur.. o ne guzellik, o ne burun , o ne çene, o ne karizma, o ne saclar. klavyecinin hakkini yemiycem ama o da aslanlar gibi caldigi kadar, pek de sevimli. gitaristin liseden yeni mezun olmus, saclari yeni yeni uzatmaya baslamis bir hali var ve fakat. onun disinda basci da, dikkat ceken bir insandi o derilerle filan. guzel grup guzel. devam boyle, calsinlar etsinler soylesinler.. biz var oldukca, onlar da olacaktir..
  • piyasadaki pek çok grup/sanatçınnın bir kısmı plak şirketlerinin gazıyla copyright mevzuları ayağına, bir kısmı da sadece kıllık olsun diye internette tablarının yayınlanmasına izin vermiyorken bunlar elemanın biriyle oturup bazı şarkıların birebir guitar pro için tablarını çıkartıp (sadece gitar yok yani, gitar-davul-bas-klavye ne ararsan) ve bunları kendi resmi sitelerinde yayınlamaktan çekinmemişler, takdir ettim ve hatta hayran oldum, adamlar zipledikleri paketin içine konserlerde şarkıları nasıl transkrip ettiklerini, hangi rifi hangi pozisyonda çaldıklarını falan pdf açıklamalarıyla da koymuşlar yahu, daha ne olsun artık. epica'yı alemin en kral grubu ilan ediyorum bundan sonra.

(ultimate-guitar.com'da resmi siteye koymadıkları gene kendilerinin yardımıyla transkrip edilen tablar mevcut, tabları yükleyen "the_arod" adlı kullanıcı gruba da bu konuda yardım ediyor anladığım kadarıyla)
  • şarkılarında en çok geçen kelimeler :

darkness, lighting, fighting, fairytale, forever..

total tema bu kelimeler çevresinde dönüyor ama ne dönmek yani. bu sıralar epica şarkılarını intravenöz olarak alsam yok demem. sürekli ama sürekli ama sürekli dinliyorum.

senfonik metal ve senfonik rock son yıllarda favorim zaten.

grubun şarkılarındaki felsefik derinliği çok hoşuma gidiyor. hem sözleri severek dinliyorum hem müziği. öyle aşk meşk değil yani grup baya baya toplumsal ve kişisel girdaplara nokta atışı yapıyor.
    bu vesileyle grubun kıymetli vokali mezzo soprano simone simons a bir kez daha hayranlıkla sevgiler.
  • therion ve nightwish gibi ünlü grupların yıllardır yapmak için kastığı ama hep birşeylerini eksik yaptığı; orkestra - metal müzik entregrasyonunu bilerek ya da bilmeyerek daha ilk albümde mükemmel bir şekilde yapmış olan gruptur.. bilmeyerek diyorum çünkü bu kadar sağlam bir müzik için fazlasıyla gençler.. facade of reality nedir öyle?.. umarım dağılmadan ve aynı istikrarla devam ederler.. ilginç şeyler ortaya koyacak potansiyele sahipler..
  • ingilizce'ye hakim olmalari da cok dikkate degerdir. modern gothic gruplar gibi tek kelimesini bilmediginiz i$guzarlik olsun diye eski ingilizceden toparlanmi$ kelimelerle degil; buyuk cogunlukla gunumuz ingilizcesiyle rahatca okunan degerli sozler yazarlar. fantasy'den din ve siyasete kadar geni$ bir kapsamda yer alir lirikal konseptleri ve genelde zekice benzetmelerle bezelidir.
  • davulcu jeroen simons gruptan ayrilmi$.. kiz karde$inin grubun gitaristiyle sahnede on sevi$mesine daha fazla dayanamayip kendini bizim tabirimizle godo$ gibi hissetmi$ olabilir. ya da olmayabilir. metal dünyası bu bilemeyiz.
hesabın var mı? giriş yap