şükela:  tümü | bugün
 • m.o. 400 civarinda in$a edilmi$ yunan acik hava tiyatrosu. yarim daire $eklinde dizayn edilen seyirci bolumu 55 siradan olu$maktaydi ve 14000 kel filozofu alabilecek kapasiteye sahipti.
 • şahane bir alman progressive rock grubu. ilk albümleri "earthly paradise" mutlaka bulup dinlenmesi gereken bir çalışma. grubun müzikal yapısının ise dönemdaşı eloy'a bir hayli benzediğini söyleyebilirim.

  albümleri:
  earthly paradise - 1977
  endangered - 1994

  ayrıntılı bilgi için:
  http://www.progarchives.com/…y_band.asp?band_id=571
 • dünyanın en eski eğlence merkezi.
  atina'ya yakın küçük bir yerleşim birimi ile aynı adı taşıyor.

  http://upload.wikimedia.org/…tre_of_epidaurus_1.jpg
 • dünyanın en eski ve önemli tiyatro yapılarından biri.. iyi ki var eski dost.

  kişisel tarih açısından ise: orada en sevdiklerimden üçü ile birlikte olabilirdim yazın yapılan festivalde. birkaç sene önce... ah nemesis ah!
 • tiyatro tiyatro diye anılmış da kendisi aslında mükemmel akustiği olan tiyatrosu iyi durumda kalmış küçük bi şehirdir. yani tiyatronun adı epidaurus değil. bizim aspendos gibi anlam kaymasına uğramış da olabilir tabi. malum aspendos sadece bi tiyatro değil, aynı zamanda bi şehir.

  asklepios'un doğum yeridir aynı zamanda. bu nedenle önemli bi tapınak/sağlık merkezi de barındırır.

  bölgede miken uygarlığı zamanından beri, iyileştirici güçleri olduğuna inanılan maleatas isimli yerel bi tanrıya tapınılmaktaymış. sonrasında bu tanrı apollo ile birleştirilmiş. oğlu asklepios da bu sayede sağlık tanrısı olarak türemiş sanırım.