şükela:  tümü | bugün
 • enfeksiyon hastalıklarının yol açtığı yerel salgınlar.

  (bkz: pandemi)
 • bir toplumda veya bir bölgede, bir hastalığın o yer ve zaman dilimi için beklenenden ve normal olandan daha fazla sayıda görülmesidir.
 • 21.yüzyıl vebası olabilecek, adını çokça duyabileceğimiz kavram.
  corona virüsü alt başlıklaran biri. yabani hayat canlılarından insanlara geçen virüslere bir yenisi daha eklendi.
 • bir bölgede yayılan hastalık epidemidir. küresel salgın ise pandemidir dünya sağlık örgütü tarafından ilan edilir.
 • merhaba sayın yazarlar, sevgili çaylaklar. bugün yine inanılmaz bir fikir ile karşınızdayım.

  malumunuz tüm dünya dört aydır bu illet ile mücadele etmekte ve artık birinin çıkıp cesurca bir çözüm bulması gerektiğini düşünüyorum. yine iş başa düştü...

  malum bu vayrıs(bkz: virüs) büyük oranda yaşlı ve kronik hastalığı olanları etkiliyor, sağlıklı bireylerde bazen belirti bile gösteremiyor. bundan anladığım şey kesinlikle yaşlılar ile bir derdi olduğu(kronik hastalıklar genellikle yaşlılarda olur). çözümü ise basit...

  bütün yaşlı ve kronik hastaları sokağa salıp bu vayrıs ile savaştırmamız gerekiyor. plan şu şekilde işliyor; bu sınıfta olanları kolonya ve konsantre gül suyu içeren ve okunmuş (ilmi kuvvetli hocalar loncası tarafından) bir antiseptik ve koruyucu kıyafetlerle türkiye'nin her tarafına salıp cesurca savaştıralım. eğer biz kazanırsak virüs yok olmuş olur, kazanamazsak binlerce şehidimiz olur(ailelerine şehit maaşı bağlarız) ama riskli sınıf ortadan kalktığı için bizde normal hayatımıza dönmüş oluruz.

  bugün sayın bakana bu fikri sunacağım, teşekkür etmenize gerek bile yok. iyi günler dilerim.
 • yaşadığımız çağda hızlıca pandemiye dönüşüyor.
 • insanüstü anlamına geldiğini ilk minta minta'nın perinthos girisinden öğrendiğim büyük salgın anlamındaki halk sağlığı terimi.

  (bkz: epidemiyoloji)
  (bkz: salgın/@ibisile), pandemi/@ibisile
  (bkz: coronavirus/@ibisile)
  (bkz: ispanyol gribi/@ibisile)
 • tarih boyunca ortaya çıkarak binlerce insanın ölümüne yol açmış salgınlarda genel kanı "tanrının laneti" olmuştur. oysa bu hastalıkları ve yaşattıklarını bir değişim, dönüşüm olarak görmek daha mantıklı olmaz mı? ve tanrıdan önce insanın kendini sorgulaması gerekmez mi?