şükela:  tümü | bugün
 • dogumlarda veya belden asagisinda bir bolgeye yapilacak ameliyatlarda kullanilir genelde. yanlis hatirlamiyorsam l3-l4 omurlari arasindaki bolgeye bir igneyle yapilir, bir kac dakika icinde belden asagi hic birsey hissetmemeye baslarsiniz. genelde hastanin ameliyati gorup panik yapmamasi icin bel hizasina bir perde gerilir. diger anestezi sekillerine gore en rahat olanidir, ama kullanim alani kisitlidir. doktorlarin vucudunuzun bi yerlerini kesip bicerken aralarinda geyik yapmalarini dinlemenin hos olmamasi doktorlari alakadar etmez tabii..
 • bel bolgesinde omurlararasinda siringa girebilecek ve omurilige ulasilabilicek bi bosluk vardir, burdan yapilir. oldukca guclu bi anestezidir. omurgada omurlar arasi bosluk olmaz genelde, burda var iste
 • su siralar dogumlarda tercih edilen en etkili yontem dogumda ve sonrasinda agri hissini ortadan kaldirir ..
 • tum lomber, torakal ve servikal omurların arasinda az veya cok bir bosluk vardir, sadece sakral omurlar bitisiktir (bazi delikler vasitasi ile sakral anestezi bile mumukundur);epidural anestezi kullanım acisindan cogunlukla lomber bolgeden yapilsa bile, daha az siklikla torakal ve servikal alandan da kullanilir; ilac beyin omur ilk sivisinin icine degil; beyin ve omurilik boslugunu cevreleyen ve dura tabir edilen zarlarin arasina verilir, teknik olarak spinal anesteziden cok daha zordur ve ancak deneyim sahibi anestezistler tarfindan uygulanabilir, spinal anesteziye gore 4 - 6 misli daha fazla lokal anestezik madde kullanildigindan ve ayni doz spinal bosluga verildiginde olume kadar varabilecek yan etkilere yol acabileceginden, yanlislikla duranin delinmesi en korkulan komplikasyondur; agrisiz dogum, fitik, prostat, testis, bacak ve kalca kemigi ameliyatlari en cok kullanildigi alanlardir; uzun surecek vakalar icin kateter kullanilarak bir kac doz arka arkaya vermek mumkundur.
 • şu an ititbari ile yazılanları okuyunca elimin ayağımın tutulduğu ve "acaba pazartesi günkü operasyondan * vazgeçsem mi?" diye ciddi ciddi düşünmeme yol açan anestezi yöntemi.
 • ameliyat masasında tamamen ayık olarak yatarken karnınızın içinde dolaşan elleri hissedip acı duymadığınız anestezi yöntemi..ayık olmaktan mıdır nedir,şimdi deprem olsa halim nice olur diye düşünmekten kendinizi alamadığınız hadise..
 • solunum yolu hastalıkları barındıran ya da alerjik/bronşit astım hastalarına da uygulanabilen anestezi çeşidi. ilk 15 saniye içersinde ayak parmaklarından bacaklara doğru bir sıcaklık hissedilir. ardından gelen karıncalanlanma hissi ile göğüsden aşağınız bütün fiziksel fonksiyonlarını kaybetmiş olur. ayrıca felçli olmak nasıl bir şeymiş onu öğrenmek isteyenler açısından da çok güzel bir uygulama.
 • genelde bel altı ameliyatlarda tercih edilen, 100% ağrı kontrolü sağladığı iddia edilen anestezi yöntemi.
 • şırınganın omura ulaştığı anı hatırlayamasam da anestezik madde enjekte edildiğinde bacaklar elektrik çarpmasına benzeyen bir titremeyle tepki verir ardından hızla uyuşmaya başlar. bacaklarınızı sıcak ve aynen dişinize anestezi yapıldığında hissettiğiniz gibi şiş hissedersiniz. aslında buradaki hissetmek tam bir hissetme hissiyatı değil orda bişey var soğuk ve şiş ama benim değil zaten benzeri bir durumdur. yattığınız yerde iki koca balonun üzerinde yattığınızı sanırsınız ki o iki koca balon değil bizzat poponuzdur. sadece bacakalr değil tabi genital organlar dahil tüm belden aşağısı uyuşmuştur. türlü fanteziler kurmakta serbestsiniz zira uzun sürecek bir ameliyat sizi bekler.

  ardından ekip hazırlanıp bacağınızı kesip biçmeye vidalamaya delmeye başlar, ellerinden ne yaptıklaırnı tam olarak da göremeyince insana iyice sinir basar. bacakları bırakıp bi dolanmaya kalkmayı bile düşünebilirsiniz ki bu anestezinin yan etkisi değil tamamen sizin kişisel abukluğunuzdur. dikişe geçildiğinde ise iplerin kıyır kıyır sesi sinir bozabilir. bilemiyorum onca vida çivi sesi bozmadı ama ipliklerin derimden geçtiğini duymak asabileştrimişti beni.

  ameliyat sonrası hemen geçmez tabi ki felç durumunuz, odaya alınırsınız doktr gelir, içebildiğiniz kadar çok su içmenizi ve işemenizi ister yoksa sonda takmamız gerekir kendiniz işemeyi deneyin der ve her doktor gibi ortadan kaybolup gider... başlarsınız su içmeye, karnınız davul gibi olmuştur ama işin işeme kısmında tık yoktur. e hiç bi yerimi hissetmiyorum ki, kaslar kemikler benim değil ki nasıl işeyeyim. kaslarımı hareket ettirebilsem olacak belki de o da mümkün değil. derken sanırım doyum noktasına ulaşan mesanenizin canına tak eder ve sonda monda kurtuluverirsiniz bi dolu dertten. anestezinin geçmeye başlamasıyla her yanınızı karıncalar sarabilir, endişelenmeyin bacaklarınız ve genital organınız geri dönmektedir size. böyle menem bişeydir bu epidural anestezi. ameliyat izlemeyi sevenler için çok da eğlencelidir zira hem kendi ameliyatınızı hem de yan masalardakileri görebilirsiniz.
 • iğneyi görmediginiz sürece korkacak bir durum yoktur. lakin ameliyat sonrası idrar olayı biraz korkutur insanı
  (bkz: sonda)