• ameliyat öncesi anestezi uzmanı sorar, "epidural mi, narkoz mu?" bir anda kendimi sipariş verir gibi hissederim, "ee, neler var"? narkozdan ayılma derdi olmasın, bilincim açık kalsın diye, epidural şıkkını işaretlerim. sonra da sorarım: "ameliyat öncesi imzalatılan kağıttaki * şeyler olmayacak ama değil mi? yani sinirlerim sağlam, daha gencim 'hissetmek' istiyorum." gülümser. yani ağzı-burnu örtülü ama sanırım gülümsedi.

cenin pozisyonu alınır, şırıngadan omurgaya bir şey yayılır yavaştan, hissedersiniz. önce bir sıcaklık, bir süre sonra belden aşağısı buz. evet, vidalar-çivilerin takılması için geri sayım başladı. tak diye başınızın önüne yeşil perde. e hem uyanık bırakıyor, hem bakmaya izin vermiyorsunuz, napıcam ben şimdi, ameliyathaneyi mi inceleyeceğim bunca saat?

az sonra "dur o vidayı şöyle takacaktın, olmadı bak, hah tamam" sesleri gelir. oo, başlamışlar marangozluğa; takınız vidaları, çakınız çivileri... ben de çarmıha gerilmiş isa gibi, sabitlenmiş kollarımla, sesinizden operasyonu tayn etmeye çalışayım. derken sonrasında ip gıcırtısı, marangozlar gitti, terziler geldi. o arada uyumuşum galiba biraz. sıkıntıdan.

sonra odaya çıkış. belden aşağısı hala uyuşuk. tuhaf ir his. fırın tepsisine sığmayıp da yarıdan kesilmiş balık gibi. hissetmediğim için çişim var mı yok mu, anlayamıyorum. tek korkum ya geldiyse ve yaptıysam? sonda taktılar mı, takmadılar mı? neler oluyor? herkes ameliyat iyi geçti mi diye sorarken, benim derdim de bu. açılacak mı bunlar? iki koca kütük üzerindeyim sanki ve soğuk hava yastıkları...

sonra galon galon içilen su. evet, sarkan bir torba yok, demek ki sonda da yok. şahane. sonra bir karıncalanma, sizin kütükleri piranhalar ısırıyor da minik minik parçalar koparıyor, hava yastıkları iniyormuş hissi... evet, işte geri geliyor hissiyatınız. ayak ucuna doğru bir hareketlenme, hafiften oynuyor bile. önce bacaklar, sonra bilekler; gei geldiler! tabii kesilip vidalanan kısım hariç. o hala tahta frmunu koruyor. bir dahaki ameliyatı izlemek, izlettirilmiyorsa da can sıkıntımı giderecek başka bir ekran * talep ediyorum. ya da... uyuyayım ben en iyisi. çıkarken haber verin siz.
  • şırınganın omura ulaştığı anı hatırlayamasam da anestezik madde enjekte edildiğinde bacaklar elektrik çarpmasına benzeyen bir titremeyle tepki verir ardından hızla uyuşmaya başlar. bacaklarınızı sıcak ve aynen dişinize anestezi yapıldığında hissettiğiniz gibi şiş hissedersiniz. aslında buradaki hissetmek tam bir hissetme hissiyatı değil orda bişey var soğuk ve şiş ama benim değil zaten benzeri bir durumdur. yattığınız yerde iki koca balonun üzerinde yattığınızı sanırsınız ki o iki koca balon değil bizzat poponuzdur. sadece bacakalr değil tabi genital organlar dahil tüm belden aşağısı uyuşmuştur. türlü fanteziler kurmakta serbestsiniz zira uzun sürecek bir ameliyat sizi bekler.

ardından ekip hazırlanıp bacağınızı kesip biçmeye vidalamaya delmeye başlar, ellerinden ne yaptıklaırnı tam olarak da göremeyince insana iyice sinir basar. bacakları bırakıp bi dolanmaya kalkmayı bile düşünebilirsiniz ki bu anestezinin yan etkisi değil tamamen sizin kişisel abukluğunuzdur. dikişe geçildiğinde ise iplerin kıyır kıyır sesi sinir bozabilir. bilemiyorum onca vida çivi sesi bozmadı ama ipliklerin derimden geçtiğini duymak asabileştrimişti beni.

ameliyat sonrası hemen geçmez tabi ki felç durumunuz, odaya alınırsınız doktr gelir, içebildiğiniz kadar çok su içmenizi ve işemenizi ister yoksa sonda takmamız gerekir kendiniz işemeyi deneyin der ve her doktor gibi ortadan kaybolup gider... başlarsınız su içmeye, karnınız davul gibi olmuştur ama işin işeme kısmında tık yoktur. e hiç bi yerimi hissetmiyorum ki, kaslar kemikler benim değil ki nasıl işeyeyim. kaslarımı hareket ettirebilsem olacak belki de o da mümkün değil. derken sanırım doyum noktasına ulaşan mesanenizin canına tak eder ve sonda monda kurtuluverirsiniz bi dolu dertten. anestezinin geçmeye başlamasıyla her yanınızı karıncalar sarabilir, endişelenmeyin bacaklarınız ve genital organınız geri dönmektedir size. böyle menem bişeydir bu epidural anestezi. ameliyat izlemeyi sevenler için çok da eğlencelidir zira hem kendi ameliyatınızı hem de yan masalardakileri görebilirsiniz.
  • ameliyat masasında tamamen ayık olarak yatarken karnınızın içinde dolaşan elleri hissedip acı duymadığınız anestezi yöntemi..ayık olmaktan mıdır nedir,şimdi deprem olsa halim nice olur diye düşünmekten kendinizi alamadığınız hadise..
  • gayet konforlu bir anestezi yöntemi. acı hissetmemeye rağmen uyanık kalmak istemeyenleri hafif ilaçlarla uyuttuklarında, genel anestezi almış gibi her şeyden habersiz ve genel anestezinin yan etkilerinden arınmış bir ameliyat gerçekleşiyor. uygulama sırasında, dayanılacak derecede küçük ve birkaç saniyelik bir ağrı hissedilebilir ama hemen ardından saniyeler içinde uyuşma başlıyor zaten. o küçük ağrıyı duymayan bile var. o anda hiç kıpırdamamak önemli. yan yatar şekilde uygulanabildiği gibi, oturur vaziyette de ilaç verilebiliyor.
  • doğum sancısının en dayanılmaz olduğu anlarda büyük kurtarıcıdır.lakin takılan sondanın yerinden çıkmaması için azami dikkat gerektirir.doğum sancıları çekiyorken o kocaman iğnenin acısı solda sıfır kaldığından hissedilmiyor bile.
  • normal doğumda kullanılanına epidural analjezi deniyor. yalnızca ağrıyı giderme babında. aksi takdirde ıkınma olamayacağından doğum da yapılamaz. doğruca sezaryene.
  • dün miyom ameliyatı dolayısıyla tanıştım kendisiyle. sinir bozucu birşey. zaten sonda denen zıkkım nedeniyle canım ameliyattan çok yanıyordu. sonra masaya oturttular. yok ayağını salla, yok eğil, yok boyun çok kısa, yok hasta eğilemedi konuşmaları arasında üç buçuk atarak aldım anesteziyi. en son irice bir ablanın başımdan bastırdığını ve ona sarıldığımı hatırlıyorum. felç olma korkusu ölme korkusunun önüne geçiyor. sonra dakikalara varmadan uyuşma ve sıcaklık hissi ile huzur buluyorsunuz. uyanması kolay fakat sonraki omuz ağrısı dayanılmaz. bu nedenle bol bol su ve granül kahve içmek salık veriliyor.
  • solunum yolu hastalıkları barındıran ya da alerjik/bronşit astım hastalarına da uygulanabilen anestezi çeşidi. ilk 15 saniye içersinde ayak parmaklarından bacaklara doğru bir sıcaklık hissedilir. ardından gelen karıncalanlanma hissi ile göğüsden aşağınız bütün fiziksel fonksiyonlarını kaybetmiş olur. ayrıca felçli olmak nasıl bir şeymiş onu öğrenmek isteyenler açısından da çok güzel bir uygulama.
  • işlem sırasında anestezik olarak yüksek yoğunluklu bir madde verilirip, hasta kafa yukarıda olacak şekilde eğimli bir yüzeye yatırılırmış ki verilen anestezik yerçekimi ile, verilen bölgenin alt tarafında kalabilsin. aksi takdirde yukarılara yayılıp oraları da (geçici olarak) felç etme -mesela solunumu durdurma- ihtimali varmış.
  • (bkz: 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti) başlığını akla getirmiştir. ben unutmadım!!!
    (bkz: saygın ali yetkin)
hesabın var mı? giriş yap