şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boyun , kol , bel ve bacak bölgelerinde sinirlerin sıkışmasına ve uyarılmasına bağlı olarak gelişen ağrıları geçirmek için kullanılan cerrahi-dışı bir girişimsel ağrı tedavisi uygulamasıdır. disk fıtıkları ( bel- boyun fıtığı ) , disk kayması ve dar omurilik kanalı gibi durumlarda ağrıyı kontrol altına almak için kullanılır. epidural enjeksiyon ile hasarlı olan spinal sinir etrafına epidural aralık aracılığıyla etkisi uzun süren bir depo steroid ve erken dönemde rahatlamayı sağlaması ve sonrasındaki refleks aktiviteyi önlemesi için de lokal anestezik içeren bir ilaç karışımı yapılır.
  ayrıntılı bilgi: http://www.algo.com.tr/…idural-steroid-enjeksiyonu/

  kendime de bel fıtığı nedeni ile yaptırdım, belki de biraz gecikince çok faydası olmadı.
 • lokal anestezi ile yapılır. ama sanmayin ki belden aşağısı felç gibi uyusacak ve bir şey hissetmeyeceksiniz.

  hayır hiç bir yer uyuşmuyor belde o iğneyi uyguladığı yer dışında. kalça bacaklar ayaklar hepsi uyanik oluyor.

  yaptığı iğneleri hissediyorsunuz, can da yanıyor, garip ağrılar da duyuyorsunuz. o iğne ebesinin nikahına kadar giriyor. içindeki steroid de öyle. siyatik siniri boyunca baskılı dolgun bir ağrı yayılıyor. sonra geçiyor bu hisler.

  şimdilik pek iyileşme görmedim. 24-48 saat geçsin diye bekliyorum. olmazsa 15 gün sonra tekrar yapılacak.

  korktuğumdan daha kötüydü ama katlanilmayacak şey değil.

  dişe kanal tedavisi gibi bir şeyin bele yapıldığını dusunun. iğrenç bir şey.

  he kırk kat bisturi kesiginden yani ameliyattan iyidir. uygulamadan önce yürümede zorluk çekmiyorduysaniz uygulamadan sonra da cekmezsiniz. yürür gidersiniz 1-2 saat istirahat sonrası. ameliyatta ise bu daha uzun sürer.

  yaptıracak olanlara faydası olur inşallah.

  he bir de moral iğnesi gibi bir şey oldu odadan çıkmadan, damar yolundan salladılar gitti. ama aman aman moral vermedi bana hüngür hüngür ağladım.

  ameliyathanede uyanik olmak zor iş. binlerce alet, acaba bana ne yapacak bu aletler diye düşünüyorsun. of allah sabır versin şifa versin tüm hastalara..

  edit: çok fazla soran oldu. hayıt zerre kadar fayda gormedim. egzersiz yoğunluklu bir tedavi ile iyileştim.
 • ilk gun talihsiz bireyi cok hasta hissettirebilen igne/ igneler. acaip de yan etkileri var. bilseydim sanirim agrilara razi gelirdim. cunku paranoyaklik derecesine getirecek kadar berbat yan etkileri varmis.

  tabii ben ignelerden sora okudum. ayrica, igneyi yapan doktor cok onemli. orda caniniz burnunuzda uzanirken, sessiz sedasiz haber vermeden, igneyi saplayan kasaplara denk gelmezsiniz umarim. bu durumda, ya o klinige bir daha gitmeyin. yada telefon acin ve belirtin.

  ben sordum " burda bi kasap var kim o fuckwit ? diye ... gayet iyi bildi orda calisanlar kim oldugunu. "o halde, doktor gibi bi doktorunuz var mi ? dedim. " var " dediler.

  gayet sorunsuzdu ikinci set igneler.

  ama gercekten korkunc bir bas agrisi ve, tum sinirlerde tuhaf bir anormallik hissettim. neyse ki, ertesi gun biraz daha duzeldi. bir iki hafta icinde, agrilar kayboldu. neredeyse normal bir hayata donmus gibiydim ...

  ( igne olmasi gereken hastalara en iyi dileklerimi ve gecmis olsun temennilerimi iletirim. )
 • asagidaki yazida, yan etkileri, sanki biraz pek hafife alinarak anlatilan igne. ve fakat, yine de gayet iyi bir kaynak ...

  " epidural steroid enjeksiyonu

  epidural steroid enjeksiyonu; boyun, kol, bel ve bacak bölgelerinde sinirlerin sıkışmasına ve uyarılmasına bağlı olarak gelişen ağrıları geçirmek için kullanılan cerrahi-dışı bir girişimsel ağrı tedavisi uygulamasıdır. disk fıtıkları ( bel- boyun fıtığı ) , disk kayması ve dar omurilik kanalı gibi durumlarda ağrıyı kontrol altına almak için kullanılır. epidural enjeksiyon ile hasarlı olan spinal sinir etrafına epidural aralık aracılığıyla etkisi uzun süren bir depo steroid ve erken dönemde rahatlamayı sağlaması ve sonrasındaki refleks aktiviteyi önlemesi için de lokal anestezik içeren bir ilaç karışımı yapılır.

  epidural steroid uygulamasının etkisi hastadan hastaya değişmekle beraber problemin başlamasından sonraki ilk altı ay içinde yapılan müdahalelerde semptomları yeni başlamış hastaların %80-90’ ında düzelme sağlanır ve ileri tedavi gerektirmezler; daha geç olgularda % 50-70 hastada 2 ay ile 1.5 yıl ve üzerinde bir süre rahatlama sağlanır.

  epidural steroid enjeksiyonunun amacı ağrıyı gidererek hastanın normal yaşamına dönmesinin ve gerekiyorsa fizik tedavi ve egzersiz programına ağrısız katılmasının sağlanmasıdır.

  epidural steroid enjeksiyonu hakkında detaylı bilgi için bakınız.

  epidural steroid enjeksiyonu nedir?

  enjeksiyon uzun etkili bir depo steroid ve bir lokal anestezik ajan içerir. epidural aralık aracılığıyla ilaç , sıkışmış veya etkilenmiş olan spinal sinire ulaşarak o bölgedeki yangı ve ödemi azaltarak sinir üzerindeki baskı ve etkileşimi ortadan kaldırmak suretiyle ağrıyı giderir.

  girişim , devamlı radyolojik görüntüleme altında c-kollu skopi kontrolü ile 2 teknik uygulanarak yapılır:

  interlaminar teknik: omurganın ortasından girilerek ilaç epidural aralığa yapılır. ilaç, sinirlerin çevresine serbest olarak dağılır.transforaminal teknik: ilaç, problemli olan spinal sinirin omurgadan çıktığı delikten bir iğne ile girilerek etkilenen sinirin etrafına yapılır. tedavi için hedeflenen sinire yönelik bir girişimdir.

  kimlere epidural steroid enjeksiyonu yapılabilir?

  boyun, kol, bel ve bacak ağrısı olan hastalar epidural steroid enjeksiyonundan fayda görebilir. girişim özellikle aşağıdaki durumlarda faydalıdır:

  disk fıtığı - omurlararası diskin jelimsi iç çekirdeğinin diskten dışarı fıtıklaşarak bel- boyun sinirlerine baskı yaptığı hastalar.
  spondiloliz - spodilolistezis = omurganın alt ve üst eklemleri arasında kırık , zayıflama ve kaymaya bağlı ağrısı olan hastalar.
  dar omurilik kanalı - spinal stenoz - omurilik kanalında ve spinal sinir kanalında sinirin sıkışmasına bağlı olarak özellikle yürümekle ağrısı olan hastalar.

  epidural steroid enjeksiyonunu kim yapar?

  epidural steroid enjeksiyonu, c-kollu skopi kontrolü altında epidural ve transforaminal girişimleri uygulayıp , tüm tıbbi takibini yapabilecek yeterlilikte ağrı tedavi eğitimi almış olan anestezi uzmanları tarafından ameliyathane koşullarında tamamen steril ve aseptik koşullar altında gerçekleştirilir.

  epidural steroid enjeksiyonundan önce ne yapılmalı?

  girişim gününde başlayan veya daha öncesinden başlamış olan grip, sinüzit veya benzeri bir enfeksiyonunuz varsa yahut sebebi saptanmamış da olsa yüksek ateşiniz varsa girişimden önce mutlaka doktorunuza bildiriniz.
  aspirin® , coraspin® gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve gingko biloba içeren tebokan® , bilokan® türü ilaçlar 10 gün önceden kesilmeli.

  özel durumlarda kullanılan pıhtılaşma önleyici ilaçlar (coumadin®, plavix®) da size bu ilaçları kullanmanızı öneren hekimle görüşüp hekim onayını almanızın ardından en az 1 hafta önceden kesilmeli.

  girişimin 5 saat öncesinden itibaren tamamen aç ve susuz kalmanız; herhangi bir katı-sıvı gıda, su ve çay almamış olmanız gerekmektedir. eğer devamlı olarak kullanmanız gereken kalp, şeker veya tansiyon ilacı varsa doktorunuzla görüşerek ilaçları nasıl almanız gerektiğini sorunuz.

  girişim günü mevcut en son tarihli görüntüleme yöntemi ve filmleri (mr–emg–tomografi) beraberinizde getiriniz.

  mutlaka size eşlik edebilecek bir refakatçi ile geliniz , yalnız gelmeyiniz.

  epidural steroid enjeksiyonu nasıl yapılır?

  epidural steroid enjeksiyonunun amacı, ilacı ağrıya sebep olan bölgeye en yakın noktaya ulaştırmaktır. girişim tamamen steril ve aseptik olarak ameliyathanede ve ameliyat koşullarında, c-kollu skopi ile sürekli görüntüleme altında yapılır. girişim sırasında genel anesteziye, yani, hastanın narkoz ile uyutulmasına gerek yoktur. uygulama yaklaşık olarak 10 – 45 dk. sürer.

  1.aşama: hastanın hazırlanması:

  girişim günübirlik bir uygulamadır, yani, hastaların çok büyük bir kısmının girişimden önce veya girişim sonrasında hastanede yatmasına gerek olmaz. hasta girişim saatinden 15 dakika önce gelerek girişim için hazırlanır.

  hastanın günlük kıyafetleri çıkartılarak bir önlük giydirilir. hasta ameliyathaneye alınır. eğer transforaminal girişim tekniği uygulanacaksa hasta girişimin yapılacağı özel masanın üstüne yüzüstü yatırılır. karın altına bel kavsini düzeltmek için ince bir yastık konulur. interlaminer teknik ile girişim uygulanacak hastalar ise yan yatırılırlar.

  anestezi uzmanı tarafından kan basıncı ve kan oksijen düzeyleri monitörler aracılığıyla devamlı takip edilir. anestezi uzmanı tarafından hastaya sakinleştirici ve kaygı giderici ilaçlarla sakinleştirme – sedasyon yapılır. girişim yapılacak bel-boyun bölgesi antiseptik bir solüsyon ile birkaç kez silinerek cilt mikroplardan arındırılarak temizlenir. girişim bölgesi steril ameliyat örtüleri ile örtülür ve 2. aşamaya geçilir.
  2.aşama: girişimin uygulanması:

  girişim yapılacak bölge ince bir iğne ile uyuşturulur. bilgisayar destekli c-kollu skopi ile devamlı görüntüleme altında özel iğne ile ciltten enjeksiyon yapılması planlanan bölgeye girilir , iğne devamlı görüntüleme altında epidural aralığa ilerletilir.

  transforaminal tekniğin uygulandığı bazı durumlarda stimulatör kullanılarak hedeflenen sinire yakınlık , iğnenin ucundan verilen düşük elektrik akımını hastanın hissettiği düzeye göre ayarlanır. bu sırada hasta bacağında elektriklenme ve atma şeklinde bir hareket hissedebilir. her iki teknikte de iğnenin yerini ve ilacın yayılımını doğrulamak için çok düşük miktarda , röntgen altında görülme özelliği olan radyo-opak madde verilir. iğnenin en uygun pozisyonu doğrulandıktan sonra ilacın enjeksiyonuna başlanır. hasta bu sırada bel kısmında hafif bir dolgunluk ve baskı hissedebilir. enjeksiyon bittikten sonra iğne çıkartılarak girişim sonlandırılır.

  girişimden sonra ne olur?

  hasta 1- 3 saat derlenme odasında istirahat ettirilir. enjeksiyondan sonra belde ağrı ve girişimin yapıldığı bacakta geçici bir uyuşma ve ağrı olabilir. girişimden sonra azalan veya geçen ağrı 4-6 saat içinde tekrar başlayabilir. bu durum lokal anesteziğin etkisinin ortadan kalkmış olmasından kaynaklanır. uzun etkili steroidin asıl etkisi 24-48 saat içinde tam istenilen düzeye gelir ve hastanın ağrısı 12-24 saat içinde ortadan kalkmaya başlar.

  girişim günü istirahat önerilir. sonraki 2 gün de beli ve boynu aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. hasta kullanmakta ağrı kesicilere devam eder. 2 hafta sonra kontrole gelir.

  sonuçlar nasıldır?

  şikayetleri aylar içerisinde başlamış , erken dönemde müdahale edilen hastaların % 70 – 90’ ında olumlu cevap alınır ; mühim bir kısmında şikayetler tamamen ortadan kalkabilir. hastanın gösterdiği cevaba göre girişim 2 hafta sonra tekrarlanabilir ama 1 ayda 2’ den fazla enjeksiyon önerilmez. hastalarda 6 ay ile 2 yıl ve daha fazla bir süre iyilik hali sağlanabilir.

  girişim sonrası bel ve boynunu koruyan , egzersiz ve fizik tedavi hareketlerini yapan hastalarda çok daha tatmin edici ve uzun süreli sonuç alınır.

  kimlere epidural steroid enjeksiyonu yapılmaz?

  aşağıda tanımlanan hastalara girişim yapılmaz;

  girişim döneminde aktif enfeksiyonu olan ,
  gebe olan veya olma ihtimali olan ,
  kanama , pıhtılaşma bozukluğu olan ,
  girişim bölgesinde enfeksiyonu olan ,
  girişim yapılmasını kabul etmeyen hastalara girişim yapılmaz.

  riskler nelerdir?

  şeker hastalığı olan hastalarda 1-2 hafta şeker düzeninde bozulma gözlenebilir, ek ilaç gereksinimi nadiren gerekebilir.
  epidural steroid enjeksiyonu yapılan hastalar içerisinde literatürlere göre 40-60 bin hastada bir sıklıkta enfeksiyon görülme ihtimali mevcuttur ama girişimi ameliyathanede mutlak steril koşullarda gerçekleştirmek suretiyle ve alınan ek önlemlerle bu olasılık en düşük düzeye çekilir.
  çok nadir olarak geçici başağrısı olabilir. sinir hasarı da çok nadir görülen bir durumdur.
  kullanılan steroide bağlı olarak vücutta sıvı tutulması olabilir. ilk hafta mümkün olduğunca tuzsuz diyetle bu durumun önüne geçilebilinir.
  tüm bunlar tıp kitaplarında ve literatürlerde yer alan bilgiler olmakla beraber girişimin güvenliği için gerekli tüm önlemler alınmakta ve tüm bu sayılan riskler minimuma indirilmektedir. "

  (bkz: http://www.algo.com.tr/…epidural-steroid-enjeksiyon)
 • yaptırmadan önce bi kez daha düşünülmesi, iyice araştırılması gereken uygulama.

  3. haftada tam anlamıyla etki edeceği, eğer rahatsızlığım geçmez ya da azalmazsa ikinci dozun uygulanabileceği söylendiyse de ben kesinlikle aynı acıyı tekrar yaşamayacağım.

  ilk 2 hafta sırt ağrısından geberdim. 3. haftadayım iğne sebebi ile olan sırt ağrısı anca geçti, fakat asıl rahatsızlığım ile ilgili hala daha zerre faydasını göremedim.

  bir arkadaşımın önerisi ile osteopat ile görüşeceğim.