• konum olarak gözlerle aynı düzlemde ve beynin arka alt kısmında bulunan “efsanevi” salgı bezi...

  aslında vazifesi seratonin ve melatonin hormonlarını salgılamak olan bu doku parçası hakkında, kökeni antik dönemlere, decartes’a ve gizembilime (okültizm) kadar uzanan sayısız hikaye anlatılır...

  “üçüncü göz” ya da “aklın ışığı / light in the head” olarak da adlandırılan pineal gland’in, meditasyon yoluyla astral seyahat deneyimi yaşamak isteyen insanın fiziksel ve doğaüstü-spiritüel dünyaları arasındaki geçiş kapısı olduğuna inanılır... decartes insan ruhunun bu salgı bezinde “oturduğunu” iddia etmiştir...

  bulunduğumuz ortamın karanlık ve aydınlık seviyesi değiştiğinde, vücut saatimizin gündüz/gece ritmini ayarlamakla sorumlu olan pineal gland’in salgıladığı hormon miktarı da değişir... ayrıca gözümüzün beynimize aktardığı her görüntü sinyalinin bir tür haritası, tıpkı bilgisayardaki “cache memory” mantığıyla, geçici olarak pineal gland’de saklanır...

  kör insanların ve binlerce kilometre uçan göçmen kuşların yol bulma kabiliyeti de pineal gland’in marifetlerinden biridir...
 • bir tur bez ama bununla toz alinmaz.*
 • uzun kemiklerin uçlarında yer alan plak şeklindeki kıkırdak yapı. buradaki hücreler bölünerek çoğalır ve kemikleşirler böylece uzama ve büyüme gerçekleşir. kızlarda 18-19, erkeklerde 21-22 yaşına kadar devam eder.
 • melatonin hormonunun salgilanmasini kendine gorev bilmi$ bez.
 • aslinda alnin ortasinda bulunan 3. gozun korelmesiyle ortaya ciktigi da one surulur.kiklopslardan bir farkimiz olmasini saglamistir,kanimca iyi de yapmistir.
  (bkz: third eye blind)
 • kozalaksı bez. güneş ışığının ve epifiz bezinin salgılarıyla, cinsellik hormonları arasında bir bağıntı olduğu tahmin edilmektedir. sabah ereksiyonun, vücudun belli bir ritmi sayesinde olduğu ve bu ritmin de güneşe bağlı olduğu varsayılıyor.
 • mal-2'nin (aka malaclypse the younger. aaka gregory hill) tanrica eris ile iletisime gecmek icin kullandigi organidir pineal gland. karsiliginda eris kendisine eski yunanlilarin biraz hazimsizlik cektiklerini ve heyecanli bir yapiya sahip olduklarini, oyle herseye inanmamasi gerektigini ve hot dog ekmegi yemesinin sakincalarini anlatmistir. pineal gland'in ne oldugu dogma i, metapyhics #3'de "the indoctrine of pineal gland" maddesi altinda etraflica islenmistir. kuskuda kaldigimizda pineal gland'imize danismamiz gerekmektedir (fnord).

  all hail eris! all hail discordia!
 • yunanca'da "pneal gland". beynin tam ortasında bir bölgede bulur, uyku ve uyanıklığı düzenlemede çok önemli bir role sahiptir. melatonin hormonu salgılar, bu madde gün içinde farklı zamanlara göre beyinde azalıp çoğalır, beyindeki seviyesi arttığında ardından uyku gelir.
 • mnkodumn bezidir.. uyutmuyor efendim.. kesiveriyor melatonini.. doğal çalar saat mübarek.. arkadaşım göz denen organla hiç mi konuşmuyosun sen beyinsiz.. yanıyor ulan uykusuzluktan.. pörtledi.. sen kalk deyince kalkmak zorunda mıyım ben?
  (bkz: cinnet anında girilen entryler)