şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: epigenetic)
  • (bkz: epigenetics)
  • gen ve çevre etkileşimleri ni konu edinir
  • genetik ötesi, genetik üstü falan gibi bi anlamı olan sıfat.
    ne alakaysa geçenlerde, ruhani bir anlam yüklendiğini gördüm kendisine. öyle bir anlamışlar ki, sanki biyolojiyle açıklayabildiğimiz basit sıradan şeyler genetik, açıklayamadığımız über şeyler epigenetik.

yok lan ne alakası var! sadece kalıtımda işin içine protein de giriyor o kadar. eskiden tek dna kalıtım yapar sanırdık, şimdi başka organik moleküllerin de etkisi olduğunu biliyoruz, ruhani bi tarafı yok yani.
  • bruce lipton kendisi bu yeni bilimin öncüsüdür. bir çok alışılagelmiş ve halihazırda kullandığımız genetik bilgileri çürütmeye hazırlanıyormuş bunlarla ilgili habire kongre vs veriyor. üniversiteleri dolaşıp yeni akımını anlatıyor ekibini de kurmuş amcam youtube ta videoları var izleyin meraklıları.
    bu kadar da büyütmeyin bu genetiği biz okurken herkes pesimistti sınıftaki hepimiz ölcez daha net gördük mikroskopta
    dna da bi yere kadar tatlım ya
  • yaşarken kazanılan veya kazanılması gereken özelliklerin sonraki nesillere aktarımını açıklayan alan.

çok basit şekilde açıklamak gerekirse; sonraki nesillere aktarılan bilginin sadece genler üzerinde taşınmadığını ve genlerin nasıl çalışacağını kontrol eden gen dışı bilginin içeriğini yaşam sürecimizde oluşturduğumuzu söyleyebiliriz.
  • kısaca, "deneyimlerin genetiğe aktarılışı" olarak bilinir.
  • epigenetik, dna dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan, ama aynı zamanda ırsi olan, gen ifadesi değişikliklerini inceleyen bilim dalıdır.
    terim ilk kez waddington tarafından 1942’de vücuttaki tüm hücrelerin aynı dna dizilimine sahip olmasına rağmen, farklı genleri ifade etmelerini açıklamak amacıyla kullanılmıştır.
    örneğin aynı genetik koda sahip olmalarına rağmen, kas, kemik ve beyinde ifade edilen proteinler birbirlerinden oldukça farklılık gösterirler.
  • dna sekansını değiştirmeyip dna, protein ve rna’ların fonksiyonunun ve regulasyonunun değişimi ile sonuçlanan modifikasyonları içerir. embriyo sürecinden itibaren epigenetik patern hücreye ve dokuya özgü olarak gelişmekte, hücre farklılaşması ve fenotipi oluşturmaktadır.
    mesela dna metilasyonu epigenetik bir olaydır.
  • bu sene 5.si 15-16 kasım 2018 tarihlerinde istanbul'da gerçekleşecek uluslarası kongrenin konusu. bu sabah beni nasıl bulduğunu bilmediğim daniel smith isimli program menejeri tarafından facebook aracılığı ile mesaj aldım. ilgilenenler için link:
    https://epigenetics.geneticconferences.com/

dipnot:bu katılım ücretleri nedir dalak böbrek mi basıp gelelim?
    edit:imla