şükela:  tümü | bugün
 • yüze göze bulaştırmaya çok müsait film türlerinden biridir. yüksek bütçe ve limit zorlayan bir emek ister. iyi yaparsın tarihe geçersin. kötü yaparsın göte tekmeyi yersin. braveheart bu türe iyi bir örnektir.
 • (bkz: epik) / (bkz: destansı) niteliklerini barındıran sinema eseri.
 • epik film, edebiyattaki gibi sadece kahramanların maceralarını, destanları işleyen eserler değildir. epik film kavramı oldukça geniştir, tanımlaması zordur. eğer biraz sinema kültürünüz varsa önemli klasikleri izlediyseniz herhangi bir tanım yapmadan bir filme epik tamlamasını ekleyebilirsiniz.

  filmi epik yapan unsurlar uzunluğu, bütçesi ve prodüksiyon büyüklüğü, işlediği kahramanlıklar ve tarihsel-mitolojik çatışmalar, kullanılan renk paleti, oyuncu kadrosu, çekilme tekniği ve kullanılan mekanlar, nefes kesici müzikleri, sinematografisi şeklinde gider. bunlardan hepsini sağlamak zordur ki zaten epik film çekmesi, yönetmesi en zahmetli ve en pahalı türdür. yukarıda saydığım unsurlar arasında işlenen konu tartışmalı bir rol oynar. türü tanımlarken farklı kurumlar epik filmin tarihsel bir film olması şartı koşar. aslında illaki tarihsel bir film olmasına gerek yoktur. bilimkurgu filmleri arasında da önemli epikler vardır ki star wars, a space oddysey bunlara güzel örneklerdendir.

  yani bilmiyorum anlatabildim mi ama kısacası söylemek istediğim epik türü en eski, en önemli, en değerli türlerden biridir. basitçe birkaç cümleyle bu türü sınırlandıramayız. bu filmler genel olarak benzer özellikler gösterse de bu benzerliklerin bir zorunluluk olmadığı bilinmeli. fakat ne desek de türün en bilindik, en önemli üyeleri bu unsurların büyük çoğunluğunu sağlamaktadır.

  genelde bu türün filmlerinin oldukça geniş bir ünlü kadrosu vardır. bana göre bunun en önemli nedeni filmlerdeki önemli karakter sayısının oldukça fazla olması, ki bunda filmlerin genel olarak uzun olması ve tarihden birçok kişiyi içermesi örnek verilebilir, ve bu yüzden başarılı, güvenilir aktör ihtiyacının fazla olmasıdır.

  filmlerin azımsanmıyacak bir kısmında klasik yönü baskın büyük bir besteci, filme ruh katan, eşsiz manzaralara eşlik eden epik parçaları besteler.

  filmler genelde 70mm veya 35mm olarak çekilmiştir ki dijitale oldukça yüksek çözünürlüklerle aktarılır.

  (bkz: lawrence of arabia)
  (bkz: ben-hur)
  (bkz: doctor zhivago)
  (bkz: spartacus)
  (bkz: the ten commandments)
  (bkz: the bridge on river kwai)
  (bkz: all quiet on western front)
  (bkz: the dark knight)
  (bkz: el sid)
  (bkz: cleopatra)
  (bkz: once upon a time in america)

  gibi filmler örnek gösterilebilir.